Tak jest

Tak jest

Sąd Apelacyjny: Premier przekazał nieprawdziwe informacje

Premier Mateusz Morawiecki ma sprostować swoją wypowiedź nt. budowy dróg z 15 września br. - postanowił Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sąd rozpatrywał odwołanie, które politycy PO złożyli od wyroku Sądu Okręgowego. Ten oddalił wniosek w trybie wyborczym, złożony przez Komitet Wyborczy Koalicji Obywatelskiej w sprawie niedawnych słów premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zarzucił wówczas koalicji PO-PSL, że wbrew deklaracjom liderów tych partii, w czasie jej rządów, nie budowano dróg i mostów. Premier dostał 48 godzin na poinformowanie na antenach dwóch telewizji, że przedstawione przez niego dane nie były prawdziwe. O wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie dyskutowali goście Tak jest: Ryszard Kalisz i Karol Rabenda.

Bój o Warszawę: dyskusja Rabiej - Wojciechowicz

W programie Tak jest trwa seria dyskusji między kandydatami do warszawskiego samorządu. Tym razem w rozmowie przedwyborczej wzięli udział: kandydat niezależny, Jacek Wojciechowicz i Paweł Rabiej, kandydat na wiceprezydent Warszawy w sztabie Rafała Trzaskowskiego.

Morawiecki o decyzji KE: to krok, który urywa dialog.

Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. Chce by sędziowie w Luksemburgu w trybie przyspieszonym rozpatrywali sprawę ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja wnioskuje też, by w ramach zabezpieczenia, do czasu wydania ostatecznego orzeczenia, niektóre przepisy tej ustawy pozostały zawieszone. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf z zadowoleniem przyjęła tę decyzję. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że decyzja Komisji Europejskiej kierująca sprawę polskiego Sądu Najwyższego do Unijnego Trybunału Sprawiedliwości urywa dialog z unią. O decyzji Komisji rozmawiali w programie Tak Jest Aleksander Bobko i Adam Szłapka.

Ideologia w samorządach?

Zbliżają się wybory samorządowe. Już 21 października Polacy pójdą do urn. Wyborcy zastanawiają się kogo wybrać, a kandydaci myślą nad tym jak przyciągnąć największą uwagę. O tym czy w kampanii, a następnie w samorządach jest miejsce na ideologię rozmawiały Joanna Senyszyn (SLD) i Lidia Sankowska-Grabczuk (Prawica RP, Kukiz’15).

Pomysły na Warszawę

Obaj kandydują w wyborach na prezydenta Warszawy. Obaj mówią o sobie, że są alternatywą dla PO i PiSu. Andrzej Rozenek i Jan Śpiewak w programie "Tak Jest" opowiadali swoich o pomysłach na stolicę. Nie wykluczyli też współpracy środowisk, z których się wywodzą, jeśli przedstawiciele komitetów obu kandydatów dostaliby się do Rady Miasta.

Komisja Europejska vs Polska

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o wątpliwości wobec przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które - zdaniem Komisji - są pogwałceniem zasady niezależności sądownictwa. KE zawnioskowała o rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym oraz zawieszenie przepisów mówiących o wcześniejszym przejściu na emeryturę sędziów Sądu Najwyższego. Do wniosku Komisji odnieśli się goście Andrzeja Morozowskiego.

Kandydaci na prezydenta o Warszawie

Miesiąc przed wyborami samorządowymi o największych bolączkach Warszawy i swojej wizji stolicy w programie "Tak Jest" mówili dwaj kandydaci na prezydenta Warszawy - Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej i Marek Jakubiak z Kukiz’15.

ETPC: "ekshumacje z naruszeniem praw człowieka"

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które zaskarżyły działania prokuratury dotyczące obowiązkowych ekshumacji. Trybunał orzekł, że polska prokuratura złamała przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który mówi o prawie do poszanowania życia prywatnego, odmawiając rodzinom prawa do wstrzymania ekshumacji ich najbliższych. To orzeczenie komentowali goście programu "Tak Jest" - Robert Kropiwnicki (PO) i Jan Kanthak (Ministerstwo Sprawiedliwości).

Strategiczni sojusznicy

Prezydencki rzecznik pytany o ocenę wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu. Błażej Spychalski w programie "Tak Jest" mówił o umocnieniu strategicznego sojuszu polsko-amerykańskiego i o tym, co musi się stać, aby doszło do powstania stałej bazy wojsk USA w Polsce. Rzecznik odniósł się też do szeroko komentowanego zdjęcia, na którym widać jak prezydent Duda na stojąco podpisuje deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie.

Pragmatyczni samorządowcy

Pierwsza tura wyborów samorządowych już 21 października. Na ponad miesiąc przed głosowaniem tworzą się kolejne koalicje i porozumienia - zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym. W Warszawie Piotr Guział zrezygnował z kandydowania i zdecydował się wesprzeć Patryka Jakiego w zamian za fotel wiceprezydenta. W wyborach do sejmików do PO i Nowoczesnej dołączyła Inicjatywa Polska z Barbarą Nowacką na czele. Wsparcie zyskują więc najsilniejsze komitety i wspierani przez nie kandydaci. Czy oznacza to, że w czasie wyborów samorządowych większość Polaków znów, de facto, będzie wybierała między PO a PiS? Między innymi tym rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Dyrektywa o prawie autorskim - kto zyska, a kto straci?

Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy o prawie autorskim. Dokument wywołuje kontrowersje wśród części Internautów. Mówią oni o „cenzurze internetu” i „podatkach od linków”. Dyrektywę chwalą za to środowiska twórców, którzy wskazują, że dzięki nowym przepisom będą mogli skuteczniej egzekwować swoje prawa autorskie. O tym, co tak naprawdę kryje się w przepisach unijnej dyrektywy i co może zmienić nowe prawo rozmawiali goście programu „Tak Jest” - Natalia Mileszyk i Jacek Wojtaś.

Sędzia SN: "Myśmy doznali upokorzenia"

Prezydent skierował pisma do siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, wobec których nie wyraził zgody na dalsze orzekanie. Jednym z nich jest prof. Wojciech Katner. W programie "Tak Jest" sędzia tłumaczył, że, zgodnie z Konstytucją, sędzią pozostaje do ukończenia 70 roku życia. Prof. Katner stwierdził też, że wysłanie orzekających przed wejściem w życie nowej ustawy sędziów Sądu Najwyższego na wcześniejszą emeryturę jest działaniem niegodziwym i narusza standardy demokratycznego państwa prawa.

Zbrodnia po karze

Odsiadywał wyrok za morderstwo. Wyszedł na przepustkę i znów zabił. Jak doszło do tego, że mężczyzna, który w więzieniu miał przejść resocjalizację, zabił swoją partnerkę i jej trzyletnie dziecko? W programie "Tak Jest" prof. Monika Płatek i dr Jerzy Pobocha dyskutowali, czy resocjalizacja więźniów w Polsce jest skuteczna, gdzie popełniane są błędy i czy można zapobiec podobnym, tragicznym wydarzeniom w przyszłości.

Sędziowie na celowniku Rzecznika Dyscyplinarnego

Sędziowie Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński zostali wezwani do złożenia wyjaśnień przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym Sądów Powszechnych. Za krytykę nowej KRS grożą im postępowania dyscyplinarne. O sprawie napisał portal OKO.press, według którego chodzi o opinie wyrażone w lipcu i w sierpniu na antenie tvn24. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewniał w programie "Tak Jest", że to normalna procedura, natomiast prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” Krystian Markiewicz uważa, że takie działanie jest zdecydowanie nienormalne, a normą jest tylko w państwach autorytarnych.

Trudna praca rzecznika

Błażej Spychalski nowym rzecznikiem Kancelarii Prezydenta. "Przychodzi nowy minister, ale jednocześnie stary i wypróbowany kolega, przyjaciel" powiedział podczas uroczystości powołania Andrzej Duda. Tym samym ze stanowiskiem sekretarza stanu pożegnał się Krzysztof Łapiński. O roli rzecznika Prezydenta rozmawiali w programie "Tak Jest" Ryszard Kalisz i Michał Kamiński.