Tak jest

Tak jest

Dziś przed południem senacka komisja ustawodawcza odrzuciła wniosek prezydenta, dotyczący rozpisania referendum przedkonstytucyjnego. W komisji - tak jak i całym Senacie - większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Ta decyzja oznacza więc, że Senat najprawdopodobniej odrzuci wniosek Andrzeja Dudy. O przyszłości prezydenckiej inicjatywy rozmawiali goście programu Tak Jest - Aleksander Bobko i Michał Kamiński.

Znany, luksusowy dom mody nie chce, aby jego produkty były sprzedawane za bezcen. Brytyjska marka zniszczyła odzież i kosmetyki za prawie 140 milionów złotych. Wszystko po to, by utrzymać status marki luksusowej. O tym, czy to marnotrawstwo czy normalny zabieg marketingowy - dyskutowali w programie Tak Jest właścicielka modowej agencji, Małgorzata Leitner i Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

PiS chce ustalić górną granicę zarobków dla kandydatów na samorządowców pełniących funkcje w spółkach skarbu państwa. Limit ten ma wynieść 15 tysięcy złotych. Zakaz ma jednak nie obejmować członków rad nadzorczych spółek. Według posła Nowoczesnej, Marka Sowy limit podniesiono, by ułatwić startowanie politykom Prawa i Sprawiedliwości. „To nie cenzus majątkowy, a wybór ścieżki kariery” - twierdzi członek klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, Zbigniew Gryglas.

Były minister finansów za rządów PO-PSL pojawił się dziś na posiedzeniu komisji do spraw Amber Gold. Jacek Rostowski wezwany został w charakterze świadka. Zeznał, że w jego ocenie piramida finansowa została skonstruowana w sposób przemyślany, przez co na wczesnym etapie oszustwo było nie do wykrycia, nawet przez najważniejsze osoby i instytucje w państwie. Były też nerwy i osobiste przytyki na linii Rostowski-Wasserman. O wyjątkowo napiętej atmosferze na komisji i efektach jej pracy rozmawiali Łukasz Rzepecki (Kukiz’15) i Witold Zembaczyński (Nowoczesna).

Prezydent może skorzystać z prawa łaski przed prawomocnym skazaniem - tak brzmi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie stwierdzili, że Andrzej Duda mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego skazanego nieprawomocnie za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania CBA dotyczące afery gruntowej. Zdanie odrębne do orzeczenia Trybunału zgłosił sędzia Leon Kieres. O decyzji Trybunału rozmawiali goście programu Tak Jest: Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej oraz Ireneusz Zyska z Wolnych i Solidarnych.

Sędzia Józef Iwulski, który pełni obecnie obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego odpowiadał w programie „Tak Jest” na zarzuty o udział w wydawaniu wyroków w procesach politycznych w stanie wojennym.

Z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbyło się w piątek uroczyste Zgromadzenie Narodowe. We wspólnym świętowaniu nie wziął jednak udziału klub Platformy Obywatelskiej. Politycy Nowoczesnej i PSL natomiast pojawili się, a następnie wyszli tuż przed orędziem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent Słupska, Robert Biedroń stwierdził, że takie wydarzenie było dobrym powodem, by pokazać, że jesteśmy wspólnotą, bo "Polacy są już zmęczeni tym konfliktem".

Projekt wniesiony przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybiera i przedstawia prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN. Obecnie Zgromadzenie może tego dokonać dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska. O tym kto tworzył zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym rozmawiali goście programu Tak Jest - adwokat Michał Wawrykiewicz i rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Częstochowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważenia godła państwowego. Chodzi o transparent, który nieśli uczestnicy marszu równości w Częstochowie. Zgłoszenie wpłynęło od prywatnej osoby, ale wcześniej w tej sprawie interweniował minister Joachim Brudziński, któremu także nie spodobała się flaga z białym orłem na tęczowym tle. O sprawie rozmawiali goście programu Tak Jest - Krystian Legierski i Tomasz Rzymkowski.

W środę, 11 lipca, rozpoczyna się szczyt NATO w Brukseli. Przed przywódcami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmowy, między innymi, o wydatkach na obronność i walce z terroryzmem. Europa z niepokojem patrzy na to, co może zrobić prezydent Donald Trump. Amerykański przywódca, tuż po zakończeniu brukselskiego szczytu, w Helsinkach ma się bowiem spotkać z rosyjskim prezydentem - Władimirem Putinem. Na pytanie, czy to spotkanie to powód do obaw o bezpieczeństwo Europy w przyszłości, szukali odpowiedzi profesorowie - Tomasz Nałęcz i Ryszard Bugaj.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się na najbliższym posiedzeniu wnioskami sędziów Sądu Najwyższego, którzy chcą nadal orzekać, mimo iż w myśl nowej ustawy osiągnęli już wiek emerytalny. O nowym prawie i roli KRS dyskutowali w programie „Tak Jest” rzecznik tej instytucji sędzia Maciej Mitera i prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kto zostanie prezydentem Warszawy? Ruchy miejskie wciąż prowadzą rozmowy - chcą wystawić wspólnego kandydata. Część organizacji już zawarła porozumienie, a Justyna Glusman, działaczka stowarzyszenie Ochocianie, wygrała prawybory. Na razie nie wiadomo, kogo wystawi stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa. O przyszłości miasta i kandydatach na prezydenta Warszawy rozmawiali goście programu Tak Jest - Justyna Glusman i Jan Śpiewak.

Kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda wysłał dziś pisma zawiadamiające sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń o chęci dalszego zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego o ich przejściu w stan spoczynku - w tym także Pierwszą Prezes prof. Małgorzatę Gersdorf. O sytuacji w Sądzie Najwyższym w magazynie "Tak Jest" mówił sędzia Sądu Najwyższego - Dariusz Zawistowski.

"Nie jestem zastępcą, a tym bardziej następcą pierwszej prezes Sądu Najwyższego" - zadeklarował na wspólnej konferencji, ramię w ramię z prof. Małgorzatą Gersdorf, sędzia Józef Iwulski. Dodał też, że prezydent nie podjął wobec niego żadnych konkretnych decyzji. Prof. Małgorzata Gersdorf pojawiła się dziś w budynku Sądu Najwyższego i w swoim gabinecie. Twierdzi, że zgodnie z konstytucją nadal pełni swoją funkcję - do 2020 roku. Nie dostała od prezydenta decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku - prezydencki minister twierdzi z kolei, że to działa automatycznie. O skomplikowanej sytuacji w Sądzie Najwyższym rozmawiali goście programu Tak Jest - Andrzej Stanisławek i Bartosz Arłukowicz.

Sędziowie, którzy nie zwrócili się o przedłużenie kadencji, w tym Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, jutro tracą status sędziego w stanie czynnym - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha. Prezes Sądu Najwyższego zastąpi Józef Iwulski, najstarszy stażem sędzia SN. Konstytucyjność wchodzącej w życie ustawy komentowali goście programu "Tak jest": była prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Małgorzata Kluziak i były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek.

3 lipca w stan spoczynku przechodzą sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Ten zapis dotyczy 27 sędziów, w tym profesor Małgorzaty Gersdorf, której 6-letnią kadencję I prezes Sądu Najwyższego gwarantuje konstytucja. Zgromadzenie Ogólne SN przyjęło uchwały, w których stwierdza, że sędzia Gersdorf wbrew nowej ustawie pozostaje pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Próbę usunięcia z tego Sądu znacznej liczby sędziów uznano za naruszenie gwarancji niezależności sądownictwa. Jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po 3 lipca rzecznika prezydenta pytał w programie "Tak Jest" Andrzej Morozowski.

PiS robi nagły zwrot w sprawie ustawy o IPN. Karania więzieniem za krzywdzące Polskę sformułowania nie będzie. Tamten wstrząs był potrzebny - mówi dziś premier. I przekonuje, że ustawa w pierwotnej a oprotestowanej wtedy wersji była potrzebna. O nowelizacji dyskutowali goście programu Tak jest Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Andrzej Stanisławek z Porozumienia.

W Polsce rodzi się więcej dzieci. Tak wynika z raportu opublikowanego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego. Współczynnik dzietności wzrósł z poziomu 1,29 trzy lata temu do 1,45 w ubiegłym roku. To jednak nie tylko efekt programu 500+ przekonują łódzcy naukowcy. Dzietność wzrosła przede wszystkim najbardziej w regionach o w miarę dobrej sytuacji gospodarczej czyli w województwach pomorskim i wielkopolskim. O przyczynach tego wzrostu w programie Tak Jest rozmawiały Lidia Sankowska z Prawicy Rzeczpospolitej i Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej.

Zarzucenie byłemu ministrowi spraw zagranicznych zdrady dyplomatycznej nie jest według sądu naruszeniem norm. Tak więc Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać Radosława Sikorskiego. O wyroku sądu okręgowego w magazynie "Tak Jest" dyskutowali Ryszard Kalisz i Zbigniew Girzyński.