Tak jest

Tak jest

Niecały rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić sposób wybierania polskich przedstawicieli. Najważniejsza zmiana ma polegać na tym, że z każdego z 13 okręgów wyborczych ma być wybranych co najmniej trzech posłów. Obecnie ich liczba w okręgu zależy od frekwencji wyborczej. Prace nad nowymi przepisami rozpoczynają się w najbliższą środę. O potrzebie zmian dyskutowali goście programu Tak Jest, Andrzej Halicki i Jerzy Wenderlich.

Niezależna amerykańska firma badawcza Pew Research Center porównała religijność ludzi przed i po 40. roku życia. Z odpowiedzi wynika, że Polska jest światowym liderem spadku religijności z generacji na generację. O przyczynach tego zjawiska w "Tak Jest" rozmawiali ks. Andrzej Kobyliński i prof. Ireneusz Krzemiński.

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o związkach partnerskich. Według sędziów proponowane zmiany mogą naruszać konstytucję i są niezgodne z wartościami kultury chrześcijańskiej zakorzenionej w Polsce. Chodzi o projekt Nowoczesnej, który przewiduje że pary heteroseksualne ale także homoseksualne mogłyby wspólnie się rozliczać, otrzymywać informacje o stanie zdrowia partnera czy dziedziczyć po sobie majątki. O opinii KRS w programie Tak Jest rozmawiali Krzysztof Śmiszek (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego) i Tymoteusz Zych (Ordo Iuris).

Za nami X Ogólnopolski Kongres Kobiet. Jego organizatorki podkreślają, że to oddolny, społeczny ruch, chcąc w ten sposób odciąć się od polityki. W programie „Tak Jest” pytania właśnie o obecność kobiet w polityce. Prof. Magdalena Środa przekonywała, że choć coraz więcej pań angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne, wiele z nich zaznacza, że nie chce mieć nic wspólnego ze zdominowaną przez mężczyzn polityką.

O tym, czy premier Mateusz Morawiecki jest sprawnym i perswazyjnym mówcą, czy też regularnie mija się z prawdą rozmawiali w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” dziennikarze Grzegorz Sroczyński i Agata Szczęśniak.

Czy niski wiek emerytalny i 500 plus powinny zostać zapisane w konstytucji - o to chce zapytać Polaków w referendum Prezydent. Według Andrzeja Dudy pytań referendalnych powinno być 10, ale Narodowej Radzie Rozwoju przedstawił 15. Które z nich znajdą się we wniosku do senatu by rozpisać referendum póki co nie wiadomo. O poszczególnych pytaniach mówił w programie Tak Jest Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Na koniec rozmowy pojawiły się też pytania o losy polskiej reprezentacji na Mundialu oraz czy Prezydent wybiera się na mecz do Rosji.

Sąd Najwyższy odrzucił kasację prokuratora generalnego - Zbigniewa Ziobry - w sprawie drukarza, który odmówił organizacji LGBT wydrukowania plakatu. Sąd uznał bowiem, że drukarz nie miał uzasadnionego powodu do odmowy, bo jego działanie miało jedynie charakter odtwórczy i wiązało się z wykonaniem czynności czysto technicznych, a nie promowaniem określonej ideologii. O precedensowym wyroku w programie "Tak Jest" dyskutowali mecenas Paweł Knut i dr Tymoteusz Zych.

W czwartek w Rosji wystartują mistrzostwa świata w piłce nożnej. 32 reprezentacje będą rywalizować na 12 stadionach, między innymi w Moskwie, Soczi i Petersburgu. Organizacja Human Rights Watch alarmuje, że mistrzostwa odbywają się w "trudnym i pogarszającym się otoczeniu dla przestrzegania praw człowieka". O tym, czy należy oddzielić politykę od sportu rozmawiali goście programu Tak Jest Zdzisław Kręcina i Maciej Konieczny.

Prezydent ujawnił szczegóły konsultacyjnego referendum konstytucyjnego. Zaprezentowano 15 pytań, chociaż Andrzej Duda wcześniej uważał, że powinno ich być nie więcej niż 10. Wśród zaganień m.in zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500+, zagwarantowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz NATO a także wzmocnienie pozycji rodziny i znaczenia pracy. Jak powiedział prezydent Andrzej Duda, ostateczne pytania będą wtedy gdy będzie składany wniosek, a najwcześniejszy termin jego złożenia to 20 lipca. O propozycji prezydenta w programie Tak Jest rozmawiali Jan Grabiec (Platforma Obywatelska) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Na uniwersytecie warszawskim, wrocławskim, łódzkim i jagiellońskim studenci protestują przeciwko tzw. reformie Jarosława Gowina. Jak mówią - ta ustawa nie przejdzie w ciszy. Gość programu "Tak Jest" dr Błażej Poboży stwierdził natomiast, że „to nie protest, a zajęcie balkonu przez grupkę studentów”. Odmiennego zdania jest prof. Joanna Senyszyn. Według niej „wielu profesorów związanych z partią rządzącą nie popiera tego projektu ustawy”.

Specjalny wysłannik ONZ przygotował raport o reformach wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Padają w nim stwierdzenia, że partia rządząca wcale nie stara się zreformować sądownictwa, ale je sobie podporządkować. O raporcie rozmawiali prawnik Ryszard Kalisz i Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Opozycja nazywa to podatkiem, rządzący opłatą paliwową. Kierowcy obliczają o ile wzrośnie cena paliwa na stacjach benzynowych. PiS przyjął ustawę na mocy której powtanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, do którego miałoby trafić 15 procent środków z opłaty, natomiast pozostałe 85 procent do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O tym czym będzie opłata emisyjna rozmawiali w programie Tak Jest Joanna Scheuring-Wielgus i Jacek Ozdoba.

Debatę nad wnioskiem o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło i minister Elżbiety Rafalskiej rozpoczął nieoczekiwanie premier Mateusz Morawiecki. Platforma Obywatelska chce odwołać członkinie rządu za to jak się zachowywały wobec protestujących w Sejmie niepełnosprawnych. O debacie tuż po jej zakończeniu rozmawiali w programie „Tak Jest” prof. Ireneusz Krzemiński i dr Sławomir Sowiński.

Stanisław Pięta traci wszystkie funkcje. Został zawieszony w prawach członka partii i klubu PiS. Pozbawiony zostanie też miejsca w komisji ds służb specjalnych i Amber Gold. Doszło do tego po tym, jak media ujawniły jego domniemany romans i propozycje protekcji, które składał. Sprawa ta stała się przyczynkiem do pytań o aspekty moralne w życiu polityków oraz sytuację kobiet w Polsce. To te tematy zdominowały rozmowę Lidii Sankowskiej-Grabczuk i Barbary Nowackiej w programie "Tak jest".

Niemal połowa Polaków akceptuje stosowanie klapsów wobec dzieci - wynika z sondażu SW Research na portalu rp.pl. Choć kolejne badania wskazują, że odsetek zwolenników kar cielesnych dla najmłodszych od lat maleje, wciąż nie brakuje tych, którzy uważają, że klaps to dobra metoda wychowawcza. O tym, czy klaps oznacza bicie dyskutowali Krzysztof Gawkowski (SLD) i Jan Klawiter (PRAWICA RP).

Nie przy Wiejskiej, ale na Uniwersytecie Warszawskim spotkali się młodzi deputowani z całej Polski. Na stołecznej uczelni obradował Parlament Dzieci i Młodzieży. Tematem debaty był m.in. stan demokracji, wartości humanitarne i problem wykluczenia społecznego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Kuba Hartwich i Adrian Glinka, uczestnicy zakończonego w ostatnich dniach protestu w Sejmie. To właśnie z powodu tego protestu władze Sejmu zadecydowały o odwołaniu tradycyjnych dziecięcych obrad, które przez 24 lata odbywały się w gmachu przy Wiejskiej. O tym, komu dzisiaj potrzebny jest Sejm Dzieci i Młodzieży, rozmawiali goście programu Tak Jest - Dominika Łabno i Jan Strzeżek.

O tym, czy symetryzm, czyli takie samo traktowanie Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, to przyszłość polskiej polityki, dyskutowali w programie "Tak Jest" dziennikarze Seweryn Blumsztajn i Rafał Woś.

„Protest niepełnosprawnych pokazał nieludzką twarz Prawa i Sprawiedliwości” - mówi Joanna Scheuring-Wielgus. Po czterdziestu dniach, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zawiesili protest. Jeśli chodzi o ich główny postulat - czyli 500 złotych dodatku - odchodzą z niczym. O tym, czy zawieszenie strajku w Sejmie to zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, w programie Tak Jest dyskutowali niezrzeszona posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni.

Centrum Informacyjne Sejmu ogłasza: interwencja straży marszałkowskiej w związku z próbą wywieszenia baneru przez protestujących w Sejmie, była zgodna z procedurami. Zdjęcia z szarpaniny na sejmowym korytarzu obiegły nie tylko Polskę. Pojawiły się także zagranicznych serwisach, które coraz więcej miejsca poświęcają protestowi osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Rządzący prezentują kolejne "systemowe rozwiązania" i apelują o zakończenie okupowania sejmu. Protestujący czują się porzuceni i bojkotowani, ale wysuwają kolejną propozycję kompromisu. O napiętej sytuacji w Sejmie rozmawiali w programie Tak jest Marek Sowa (Nowoczesna) i Waldemar Buda (PiS).

Szarpanie za ręce, przepychanki - tak straż marszałkowska odpychała od okien matki niepełnosprawnych protestujące w Sejmie. Brutalna akcja miała zapewnić, według Kancelarii Sejmu, bezpieczeństwo matkom. Chodziło o to, by - jak tłumaczy kancelaria - nie wypadły z okna, gdy wywieszały anglojęzyczny transparent. Chciały, by ich protest został zauważony przez uczestników sesji zgromadzenia parlamentarnego NATO. Obrady zaczną się jutro. O trudnej sytuacji niepełnosprawnych i ewentualnych mediacjach mówiła w programie Tak Jest Janina Ochojska.