Tak jest

Tak jest

Żarówki a brexit

Co łączy brexit z unijnymi regulacjami dotyczącymi energooszczędnych żarówek? Zdaniem prezydenta całkiem sporo. Bo jak sugeruje Andrzej Duda, Unia Europejska ma tendencje do zabraniania wielu rzeczy obywatelom państw członkowskich. A to może wywoływać poczucie "niedosytu demokracji", co z kolei może się przekładać na antyunijne nastroje. Tok rozumowania głowy państwa w programie "Tak Jest" objaśniał wiceszef jego kancelarii - Paweł Mucha.

Wybory samorządowe - przegrani zwycięzcy i zwycięscy przegrani

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych. W wyborach do sejmików najwięcej, bo 254 mandaty, zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, a Polskie Stronnictwo Ludowe - 70. Oznacza to, że PiS będzie mogło samodzielnie rządzić w sześciu województwach. Koalicja w jednym. W dziewięciu będą musiały powstać wielopartyjne porozumienia. Jak na razie ewentualni koalicjanci, tacy jak PSL czy SLD oświadczyli, ze nie będą współrządzić z PiSem.

Co dalej z Hanną Zdanowską?

Hanna Zdanowska w wyborach na prezydenta Łodzi wygrała bez wysiłku, w pierwszej turze, z gigantyczną przewagą. Zdobyła 70,22 proc. głosów. Ma za sobą łodzian, przeciwko natomiast - wojewodę z nadania Prawa i Sprawiedliwości, który odmawia jej prawa do pełnienia funkcji. Czy wojewoda powinien pozbawić Hannę Zdanowską urzędu? Profesor Ewa Łętowska, która była gościem programu Tak Jest, nie ma wątpliwości. Hanna Zdanowska jest "całkowicie bezpieczna" - stwierdziła sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich.

Czy możliwa jest koalicja PiS-PSL?

Władze PSL na dzisiejszym spotkaniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego w sprawie wyborów samorządowych zrobiły przegląd scenariuszy potencjalnych koalicji w sejmikach wojewódzkich. Nie wyobrażamy sobie koalicji z partią antysamorządową, jaką jest PiS – oświadczył marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas. Dodał, że to "jednolity głos" partii. Na takie stanowisko mogły mieć wpływ słowa Beaty Mazurek. Rzeczniczka PiS-u napisała na Twitterze: "Skoro PSL ma bardzo słaby wynik w wyborach, to może zmieni lidera. Wtedy będzie nowe otwarcie i możliwość powołania koalicji w niektórych sejmikach". O tych słowach i ewentualnej współpracy między partiami rozmawiali goście programu Tak Jest - Tadeusz Cymański i Jakub Stefaniak.

Dla kogo sejmiki?

Według cząstkowych wyników PiS zdobyło większość w sześciu województwach - lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Na ostateczne wyniki trzeba jeszcze jednak poczekać. O tym kto przejmie sejmiki rozmawiali goście programu "Tak Jest" Ryszard Kalisz i prof. Kazimierz Kik.

Dwie strony wyborczego sukcesu

Choć Państwowa Komisja Wyborcza wciąż liczy głosy, to na powyborczej mapie Polski widać już coraz więcej. O tym jak może wyglądać rozkład sił i co może on oznaczać dla miast i województw rozmawiali goście programu "Tak Jest" Jan Kanthak i Paweł Olszewski.

Ludowcy z dwucyfrowym wynikiem

Według sondażowych wyników wyborów do sejmików, na PSL swój głos oddało niemal 14% wyborców. To rezultat, z którego prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego jest zadowolony. Władysław Kosiniak-Kamysz w programie "Tak Jest" stwierdził, że taki wynik jego ugrupowania to rozczarowanie dla tych, którzy próbowali wyeliminować PSL z życia politycznego.

Wyborczy plebiscyt - PiS vs anty-PiS?

Według sondażowych wyników wyborów, ubiegający się o fotel prezydenta Warszawy Sławomir Antonik (Bezpartyjni Samorządowcy) i Andrzej Rozenek (SLD) otrzymali w Warszawie niewielkie poparcie. Ich zdaniem, dobry wynik Rafała Trzaskowskiego to efekt... polityki PiS. Mieszkańcy Warszawy, głosując na Trzaskowskiego, chcieli pokazać Prawu i Sprawiedliwości czerwoną kartkę - tłumaczył Rozenek.

Warszawa bez drugiej tury

Warszawa dla Rafała Trzaskowskiego i to już w pierwszej turze - wynika z sondażowych wyników wyborów w stolicy. Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO) to efekt ciężkiej pracy kandydata i braku zgody warszawiaków na "politykę demolowania demokracji" przez Prawo i Sprawiedliwość. Jacek Ozdoba (PiS) podkreśla zaś, że Warszawa to bastion Platformy Obywatelskiej, Patryk Jaki zderzył się więc z tzw. "szklanym sufitem".

Waga sejmików wojewódzkich

W sondażu Kantar Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24, dotyczącym sejmików wojewódzkich, na prowadzenie wysuwa się Zjednoczona Prawica. Kogo ten sondaż satysfakcjonuje, a kogo nie - rozmawiali goście programu "Tak Jest" Cezary Tomczyk i Andrzej Stanisławek.

Wyborcza walka

Nieprzespane noce, wizyty w lokalach gastronomicznych, rozdawanie słodkich bułek - to tylko niektóre z pomysłów kandydatów startujących w wyborach samorządowych. O kampanijnej gorączce, prześciganiu się w wyborczych obietnicach rozmawiali goście programu "Tak Jest" prof. Janusz Czapiński i prof. Michał Kleiber.

Co po postanowieniu TSUE?

Jest decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - "Polska ma natychmiast zawiesić stosowanie przepisów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego". Dokument co ważne, informuje też, że to postanowienie dotyczy także tych sędziów, którzy już w tan spoczynku przeszli. Sprawę skomentował gość programu "Tak Jest" prof. Artur Nowak-Far.

Wniosek Ziobry a wybory samorządowe

Minister sprawiedliwości w swoim wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podważył zgodność z konstytucją unijnego traktatu i możliwość zadawania pytań prejudycjalnych przez polskie sądy w sprawie praworządności. Według opozycji, to krok w stronę Polexitu. O tym, czy będzie miało to wpływ na wynik wyborów samorządowych, rozmawiali Marzena Okła-Drewnowicz z PO i poseł PiS Zbigniew Gryglas.

"Działania na rzecz niepełnosprawnych powinny być ponadpartyjne"

Przez 40 dni protestował w Sejmie, teraz startuje w wyborach samorządowych. Jakub Hartwich chce walczyć o prawa niepełnosprawnych w Toruniu, ale nie wyklucza, że w przyszłości spróbuje też sił w wyborach parlamentarnych. W rozmowie z Andrzejem Morozowskim mówił o swoim programie i odzewie ze strony wyborców.

Obawy o początek polexitu

Co kryje się za skierowanym przez Zbigniewa Ziobrę wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją artykułu unijnego traktatu dotyczącego tzw. pytań prejudycjalnych? Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości twierdzi, że nie ma powodu do niepokoju, bo pytanie dotyczy jedynie interpretacji przepisu, a nie literalnej zgodności z polską ustawą zasadniczą. Z kolei Michał Kamiński (PSL-UED) uważa, że mamy do czynienia z próbą zakwestionowania przepisu traktatu, który jest fundamentem funkcjonowania Polski w strukturach unijnych.

Czy prawicowość i lewicowość są ważne w samorządzie?

W przededniu wyborów samorządowych w Polsce w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” o znaczeniu światopoglądu kandydatów rozmawiali Agata Diduszko-Zyglewska - kandydatka Koalicji Obywatelskiej do rady Warszawy oraz Jacek Wilk - kandydat do sejmiku mazowieckiego z list KW Wolność.

(Nie)chciany marsz

Ośmiu lekko rannych rannych policjantów, dwadzieścia jeden osób zatrzymanych. To bilans marszu równości w Lublinie, którego nie chciał prezydent, a który odbył się po obaleniu jego decyzji przez sąd. Na temat samego wydarzenia i kontrmanifestacji rozmawiali goście programu "Tak Jest" Krzysztof Gawkowski i Piotr Strzembosz.

Członkowsko w partii a samorządy

Podczas debaty kandydatów na prezydenta Warszawy Patryk Jaki powiedział, że jest gotów opuścić swoją partię. Do tego samego chciał zachęcić też swojego największego konkurenta Rafała Trzaskowskiego. Te polityczne rozgrywki komentowali goście programu "Tak Jest" Krzysztof Łapiński i prof. Ireneusz Krzemiński.

Żony polityków idą... do polityki

Bycie żoną polityka - pomaga czy przeszkadza w rozpoczęciu własnej kariery politycznej? Z tym pytaniem musiały zmierzyć się: kandydująca do sejmiku województwa mazowieckiego Irmina Ochenkowska - prywatnie żona posła i kandydata na stanowisko prezydenta Warszawy Marka Jakubiaka - oraz, kandydująca do rady warszawskiej dzielnicy Bielany, Dominika Kalisz - prywatnie zona byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Ryszarda Kalisza.