Tak jest

Tak jest

Prezydencki rzecznik pytany o ocenę wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu. Błażej Spychalski w programie "Tak Jest" mówił o umocnieniu strategicznego sojuszu polsko-amerykańskiego i o tym, co musi się stać, aby doszło do powstania stałej bazy wojsk USA w Polsce. Rzecznik odniósł się też do szeroko komentowanego zdjęcia, na którym widać jak prezydent Duda na stojąco podpisuje deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie.

Pierwsza tura wyborów samorządowych już 21 października. Na ponad miesiąc przed głosowaniem tworzą się kolejne koalicje i porozumienia - zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym. W Warszawie Piotr Guział zrezygnował z kandydowania i zdecydował się wesprzeć Patryka Jakiego w zamian za fotel wiceprezydenta. W wyborach do sejmików do PO i Nowoczesnej dołączyła Inicjatywa Polska z Barbarą Nowacką na czele. Wsparcie zyskują więc najsilniejsze komitety i wspierani przez nie kandydaci. Czy oznacza to, że w czasie wyborów samorządowych większość Polaków znów, de facto, będzie wybierała między PO a PiS? Między innymi tym rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy o prawie autorskim. Dokument wywołuje kontrowersje wśród części Internautów. Mówią oni o „cenzurze internetu” i „podatkach od linków”. Dyrektywę chwalą za to środowiska twórców, którzy wskazują, że dzięki nowym przepisom będą mogli skuteczniej egzekwować swoje prawa autorskie. O tym, co tak naprawdę kryje się w przepisach unijnej dyrektywy i co może zmienić nowe prawo rozmawiali goście programu „Tak Jest” - Natalia Mileszyk i Jacek Wojtaś.

Prezydent skierował pisma do siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, wobec których nie wyraził zgody na dalsze orzekanie. Jednym z nich jest prof. Wojciech Katner. W programie "Tak Jest" sędzia tłumaczył, że, zgodnie z Konstytucją, sędzią pozostaje do ukończenia 70 roku życia. Prof. Katner stwierdził też, że wysłanie orzekających przed wejściem w życie nowej ustawy sędziów Sądu Najwyższego na wcześniejszą emeryturę jest działaniem niegodziwym i narusza standardy demokratycznego państwa prawa.

Odsiadywał wyrok za morderstwo. Wyszedł na przepustkę i znów zabił. Jak doszło do tego, że mężczyzna, który w więzieniu miał przejść resocjalizację, zabił swoją partnerkę i jej trzyletnie dziecko? W programie "Tak Jest" prof. Monika Płatek i dr Jerzy Pobocha dyskutowali, czy resocjalizacja więźniów w Polsce jest skuteczna, gdzie popełniane są błędy i czy można zapobiec podobnym, tragicznym wydarzeniom w przyszłości.

Sędziowie Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński zostali wezwani do złożenia wyjaśnień przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym Sądów Powszechnych. Za krytykę nowej KRS grożą im postępowania dyscyplinarne. O sprawie napisał portal OKO.press, według którego chodzi o opinie wyrażone w lipcu i w sierpniu na antenie tvn24. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewniał w programie "Tak Jest", że to normalna procedura, natomiast prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” Krystian Markiewicz uważa, że takie działanie jest zdecydowanie nienormalne, a normą jest tylko w państwach autorytarnych.

Błażej Spychalski nowym rzecznikiem Kancelarii Prezydenta. "Przychodzi nowy minister, ale jednocześnie stary i wypróbowany kolega, przyjaciel" powiedział podczas uroczystości powołania Andrzej Duda. Tym samym ze stanowiskiem sekretarza stanu pożegnał się Krzysztof Łapiński. O roli rzecznika Prezydenta rozmawiali w programie "Tak Jest" Ryszard Kalisz i Michał Kamiński.

Start bladym świtem lub grubo po południu, tłok w klasach i zajęcia poza szkołami - uczniowie dostali pierwsze plany lekcji. Przez reformę edukacji układanie grafików stanowiło duże wyzwanie. Problem dostrzegają też nauczyciele. Jak stwierdziła Iga Kazimierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji "żeby uzbierać sobie etat, nauczyciele będą musieli podróżować między dwiema lub trzema szkołami". "To tragedia antyczna i powrót do lat osiemdziesiątych" stwierdził Łukasz Ługowski, twórca ośrodka dla młodzieży "KĄT".

Czy ugrupowania lewicowe są w stanie zjednoczyć się w obliczu wyborów? Zdaniem gości programu "Tak Jest" to scenariusz trudny do realizacji w praktyce. Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej uważa, że tylko konsolidacja jest w stanie zapobiec zwycięstwu Prawa i Sprawiedliwości. Polityk tłumaczy w ten sposób negocjacje prowadzone przez jego stowarzyszenie z Koalicją Obywatelską, w której skład wchodzą PO i Nowoczesna. Kandydat na prezydenta Warszawy - Jan Śpiewak - uważa zaś, że wchodzenie w koalicję z Platformą Obywatelską przez ugrupowania lewicowe jest co najmniej kłopotliwe, ponieważ, choćby w Warszawie, "PO skrzywdziła swoją polityką bardzo wielu ludzi".

"Istota" to pierwsza na polskim rynku wydawniczym erotyczna powieść graficzna napisana z perspektywy kobiecej. Komiks składa się z siedmiu nowel analizujących kwestie seksualności, poruszających tematy tabu. Jak mówi autorka, projekt ma sprowokować dyskusję wokół kwestii podmiotowości kobiety w seksie. W książce można znaleźć też wiele dzieł polskich ilustratorek. O książce i seksualności w Polsce rozmawiały dr Aleksandra Hirszfeld i dr Sylwia Jędrzejewska.

O polskiej polityce wschodniej i o tym czy premier powinien zaprosić do Polski Władimira Putina rozmawiali w programie „Tak Jest” poseł, a prywatnie ojciec premiera - Kornel Morawiecki oraz Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

O pojawiającej się i znikającej tablicy upamiętniającej obecność braci Kaczyńskich w Stoczni Gdańskiej w czasie strajków w 1988 roku dyskutowali w magazynie „Tak Jest” Robert Kropiwnicki z PO i Karol Rabenda z partii Porozumienie.

Czy Kościół katolicki jest w kryzysie z powodu ujawnianych afer pedofilskich? O temacie, który zdominował ostatnią pielgrzymkę papieża w „Tak Jest” rozmawiali Zuzanna Radzik z „Tygodnika Powszechnego” i Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Czy możliwa jest koalicja partii lewicowych z Prawem i Sprawiedliwością? Czy w ten sposób można zbudować demokratyczny socjalizm? Publicysta Rafał Woś stawia tezę, że skoro lewica nie ma siły, by odsunąć oferujący bogaty program socjalny PiS od władzy, jej celem powinno być "udomowienie" tego ugrupowania. W programie "Tak Jest" z autorem tezy polemizowała Dominika Wielowieyska.

Przybywa kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy. Jednym z najnowszych jest Marek Jakubiak, wystawiony przez ruch Kukiz'15. W programie "Tak Jest" dyskutował on o wizji prezydentury stolicy z kandydatką Koalicji Ruchów Miejskich - Justyną Glusman.

Krajowa Rada Sądownictwa rekomendowała 12 kandydatur do nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Postanowiono, że głosowania w tej sprawie będą niejawne. W tym samym czasie prokurator generalny - Zbigniew Ziobro - skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN. Jak wyjaśniał w "Tak Jest" były prezes Trybunału Konstytucyjnego - prof. Andrzej Rzepliński - prokuratorowi generalnemu chodzi o to, by dopiąć tworzenie nowego Sądu Najwyższego przed rozstrzygnięciem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie budzących wątpliwości przepisów.