Tak jest

Tak jest

Wniosek Ziobry a wybory samorządowe

Minister sprawiedliwości w swoim wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podważył zgodność z konstytucją unijnego traktatu i możliwość zadawania pytań prejudycjalnych przez polskie sądy w sprawie praworządności. Według opozycji, to krok w stronę Polexitu. O tym, czy będzie miało to wpływ na wynik wyborów samorządowych, rozmawiali Marzena Okła-Drewnowicz z PO i poseł PiS Zbigniew Gryglas.

"Działania na rzecz niepełnosprawnych powinny być ponadpartyjne"

Przez 40 dni protestował w Sejmie, teraz startuje w wyborach samorządowych. Jakub Hartwich chce walczyć o prawa niepełnosprawnych w Toruniu, ale nie wyklucza, że w przyszłości spróbuje też sił w wyborach parlamentarnych. W rozmowie z Andrzejem Morozowskim mówił o swoim programie i odzewie ze strony wyborców.

Obawy o początek polexitu

Co kryje się za skierowanym przez Zbigniewa Ziobrę wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją artykułu unijnego traktatu dotyczącego tzw. pytań prejudycjalnych? Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości twierdzi, że nie ma powodu do niepokoju, bo pytanie dotyczy jedynie interpretacji przepisu, a nie literalnej zgodności z polską ustawą zasadniczą. Z kolei Michał Kamiński (PSL-UED) uważa, że mamy do czynienia z próbą zakwestionowania przepisu traktatu, który jest fundamentem funkcjonowania Polski w strukturach unijnych.

Czy prawicowość i lewicowość są ważne w samorządzie?

W przededniu wyborów samorządowych w Polsce w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” o znaczeniu światopoglądu kandydatów rozmawiali Agata Diduszko-Zyglewska - kandydatka Koalicji Obywatelskiej do rady Warszawy oraz Jacek Wilk - kandydat do sejmiku mazowieckiego z list KW Wolność.

(Nie)chciany marsz

Ośmiu lekko rannych rannych policjantów, dwadzieścia jeden osób zatrzymanych. To bilans marszu równości w Lublinie, którego nie chciał prezydent, a który odbył się po obaleniu jego decyzji przez sąd. Na temat samego wydarzenia i kontrmanifestacji rozmawiali goście programu "Tak Jest" Krzysztof Gawkowski i Piotr Strzembosz.

Członkowsko w partii a samorządy

Podczas debaty kandydatów na prezydenta Warszawy Patryk Jaki powiedział, że jest gotów opuścić swoją partię. Do tego samego chciał zachęcić też swojego największego konkurenta Rafała Trzaskowskiego. Te polityczne rozgrywki komentowali goście programu "Tak Jest" Krzysztof Łapiński i prof. Ireneusz Krzemiński.

Żony polityków idą... do polityki

Bycie żoną polityka - pomaga czy przeszkadza w rozpoczęciu własnej kariery politycznej? Z tym pytaniem musiały zmierzyć się: kandydująca do sejmiku województwa mazowieckiego Irmina Ochenkowska - prywatnie żona posła i kandydata na stanowisko prezydenta Warszawy Marka Jakubiaka - oraz, kandydująca do rady warszawskiej dzielnicy Bielany, Dominika Kalisz - prywatnie zona byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Ryszarda Kalisza.

Zakaz Marszu Równości - polityczna decyzja czy troska o bezpieczeństwo?

Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił wyrok Sądu Okręgowego i decyzję prezydenta miasta o zakazie organizacji Marszu Równości. Prezydent Krzysztof Żuk zapewnił, że podporządkuje się decyzji sądu. Wcześniej zakazał zgromadzenia, jak tłumaczył - ze względu na troskę o życie i zdrowie mieszkańców Lublina. Do zniesionego zakazu i argumentacji stron odnieśli się goście programu "Tak Jest" - Adam Szejnfeld (PO) i Jan Kanthak (PiS).

Spór wokół postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego

Sędziowie powołani w środę przez prezydenta do Sądu Najwyższego stawili się wczoraj w pracy. Zdania środowisk prawniczych co do słuszności powołania ich na to stanowisko przez prezydenta są podzielone. Według profesora Marcina Matczaka postanowienie wydane przez NSA obowiązywało prezydenta i nie powinien on przyjmować ślubowania od nowo powołanych sędziów do Sądu Najwyższego, przeciwne zdanie ma przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. Goście Andrzeja Morozowskiego w programie "Tak Jest" dyskutowali o tym, kogo dotyczy postanowienie wydane przez NSA i kto powinien go przestrzegać.

Lewica walczy o samorządy

W samorządach potrzeba świeżej krwi, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla wyborców lewicy jest głosowanie na Partię Razem, tak w programie "Tak Jest" mówił Maciej Konieczny, kandydat z list partii Razem w wyborach samorządowych. Zdaniem Jerzego Wenderlicha w samorządzie liczy się nie polityka tylko gospodarskie patrzenie na potrzeby społeczeństwa i to właśnie SLD ma potrzebne doświadczenie żeby sprawnie rządzić w samorządach. O tym, która partia jest bardziej wierna poglądom lewicowym dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego.

Decyzje Prezydenta

Prezydent, nie czekając na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i mimo tego, że Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał wykonanie uchwał nowej KRS w sprawie kandydatów do Sądu Najwyższego, powołał sędziów do trzech Izb. "Nie ma uzasadnienia, żeby prezydent czekał na aktywność jakiegokolwiek innego organu" - tłumaczył minister Paweł Mucha. Uroczystość odbyła się bez udziału kamer. Sytuację skomentował gość programu "Tak Jest", Ryszard Kalisz.

Batalia o samorządy

Gorące polityczne reakcje po deklaracjach sztabu Patryka Jakiego. Chodzi między innymi o wpis Piotra Guziała, w którym kandydat na wiceprezydenta u Patryka Jakiego ogłosił, że Warszawa będzie odcięta od funduszy z budżetu na budowę metra, mostów i obwodnicy. "To skandal i czas na czerwoną kartkę" - mówi Rafał Trzaskowski. O tym sporze rozmawiali goście programu "Tak Jest", Paulina Piechna-Więckiewicz i Karol Rabenda.

Seksizm w polskiej polityce?

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski przeprasza za swoje wypowiedzi podczas spotkania wyborczego. Chodzi między innymi o seksistowskie żarty na temat kandydatek jego komitetu. Prezydent podkreślał, że ma świadomość, że jego wypowiedzi były niewłaściwe i zapewnił też, że nie chciał nikogo urazić oraz że wszystkie obecne podczas spotkania wyborczego osoby bardzo lubi i szanuje. Wcześniej Smogorzewski złożył rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Do tej pory był zawieszony w prawach członka PO za start z własnego komitetu wyborczego. Zachowanie Smogorzewskiego komentowali goście programu Tak Jest - Marzena Okła-Drewnowicz i Stanisław Tyszka.

Prawny supeł w łódzkiej kampanii

Szef komitetu stałego rady Ministrów Jacek Sasin uważa, że Hanna Zdanowska nie będzie mogła skutecznie objąć stanowiska prezydenta Łodzi, jeśli wygra kolejne wybory. Jednocześnie Sasin przestrzegł, że w wypadku wygranej Zdanowskiej, trzeba będzie wprowadzić zarząd komisaryczny w mieście. Chodzi o prawomocny wyrok, jaki obecna prezydent usłyszała pod koniec września. Zdanowska została uznana winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera. Według opozycji, PiS w ten sposób straszy wyborców, bo nie potrafi wygrać wyborów w uczciwy sposób. Między innymi na ten temat rozmawiali kandydaci do Rady Warszawy - Joanna Staniszkis (Koalicja Obywatelska) i Błażej Poboży (PiS).

Znaczenie unijnych funduszy

Unijne fundusze - pieniądze na dziurawe chodniki czy na poważne projekty cywilizacyjne? Premier Mateusz Morawiecki w czasie spotkania z mieszkańcami Dębicy zdawał się bagatelizować znaczenie płynących z Brukseli środków. O ich wpływie na rozwój Polski rozmawiali goście programu "Tak Jest" - Katarzyna Piekarska (SLD) i Jan Kanthak (KW PiS).

Komisja ds. pedofili wśród księży - czy jest potrzebna?

W Sejmie doszło do spotkania przedstawicieli ofiar pedofili i osób reprezentujących różne instytucje, które domagają się powołania specjalnej komisji do zbadania przypadków pedofilii wśród księży. Na spotkaniu zabrakło między innymi posłów dwóch największych ugrupowań - PiSu i PO. O tym, co mogłoby zmienić istnienie komisji dyskutowali się goście Andrzeja Morozowskiego.

Z parlamentu na prezydenta Kielc

"O miasto będę bił się w pierwszej kolejności" - zapowiada Piotr Liroy-Marzec, który w wyborach samorządowych walczy o fotel prezydenta Kielc. Jak zapewniał w programie "Tak Jest", ma pomysł na rozwój pogrążonej w kryzysie demograficznym miejscowości. Liroy-Marzec tłumaczył też dlaczego na spotach wyborczych znajduje się w towarzystwie Janusza Korwin-Mikkego.

"Taśmy prawdy" czy "odgrzewany kotlet"?

Jaki obraz Mateusza Morawieckiego wyłania się z niedawno upublicznionych nagrań? Zdaniem obozu rządzącego, z nielegalnych podsłuchów nie wynika nic nagannego. Opozycja pyta zaś, który Morawiecki jest prawdziwy - "cyniczny kapitalista" - jak określa go Marcin Kierwiński (PO) - z nagrań, czy wrażliwy na kwestie społeczne premier państwa?

Ustawa antyszczepionkowców skierowana do komisji

Obywatelski projekt antyszczepionkowców będzie procedowany w sejmowych komisjach - tak zdecydowali posłowie głosami Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz'15. Wcześniej negatywne stanowisko w tej sprawie wyraził rząd. Za odrzuceniem projektu ustawy zakładającej likwidację obowiązku szczepień ochronnych w pierwszym czytaniu opowiedziały też się PO i Nowoczesna.