Tak jest

Tak jest

Tylko w zeszłym roku na całym świecie sprzedano ponad półtora miliarda smartfonów. Tego typu urządzeń z roku na rok przybywa, zabierają nam też one coraz więcej czasu. Są tacy, którzy uważają, że za dużo i mówią "STOP" uzależnieniu. Rośnie więc grupa ludzi, którzy decydują się na tzw. dumbfony, czyli telefony komórkowe pozbawione dodatkowych funkcji. O tym, jak korzystać z urządzeń mobilnych, aby się od nich nie uzależnić rozmawiali studentka - Magdalena Petrow-Ganew i psycholog - dr Leszek Mellibruda.

Włoska aktorka i reżyserka Asia Argento miała dopuścić się nadużyć seksualnych wobec 20 lat młodszego aktora Jimmy'ego Bennetta. Do takich informacji dotarł dziennik "New York Times". Argento miała zapłacić mu za milczenie. Co ciekawe Asia Argento była jedną z pierwszych kobiet, które publicznie oskarżyły Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne. Stała się też jedną z głównych twarzy ruchu #MeToo walczącego z molestowaniem kobiet. O sprawie aktorki w programie Tak Jest rozmawiały Kazimiera Szczuka i Grażyna Wolszczak.

O egzorcyzmach w Polsce, czyli m.in. o wypędzaniu „ducha wegetarianizmu” poprzez podanie salcesonu rozmawiali w programie „Tak Jest” publicysta i pisarz Artur Nowak oraz teolog Piotr Kosiak.

Watykan opublikował decyzję papieża Franciszka o wprowadzeniu do Katechizmu Kościoła Katolickiego stwierdzenia, że kara śmierci jest niedopuszczalna. Kilkudziesięciu filozofów i teologów z całego świata podpisało list otwarty, w którym proszą, by doradzono papieżowi Franciszkowi, aby zmienił decyzję. O tym czy Papież może potępić karę śmierci choć nie potępia jej Ewangelia - dyskutowali w programie "Tak Jest" ks. Paweł Rytel-Andrianik i Tomasz Rzymkowski

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał wczoraj z politykami opozycji o uchwalonej przez PiS nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. O to co im obiecał Andrzej Morozowski zapytał w programie "Tak Jest" prezydenckiego ministra - Pawła Muchę.

O tym czy eutanazja nieletnich to akt miłosierdzia czy okrucieństwo rozmawiali w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” prof. Jan Hartman i dr Grzegorz Luboiński.

O tym czy polscy policjanci są brutalni dyskutowali w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” Anna Prus z "Warszawskiego Strajku Kobiet" oraz Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

Rzecznik Praw Dziecka przygotował nowy Kodeks Rodzinny. Proponuje w nim m.in. ochronę dziecka jeszcze nieurodzonego przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego zachowania matki. O inicjatywie rzecznika w programie w „Tak Jest” dyskutowali Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej i Jacek Wilk z partii „Wolność”.

Sąd Najwyższy kieruje pytania dotyczące nowych przepisów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiedź z Luksemburga - najwcześniej za kilka tygodni. Kancelaria prezydenta nadal jednak nie uznaje decyzji Sądu Najwyższego, który zadając swoje pytania - zawiesił część przepisów ustawy. "Nie ma w Polsce takiej instytucji, a tym bardziej nie ma jej Sąd Najwyższy, żeby zawieszać jakieś przepisy prawa powszechnie obowiązującego" stwierdził gość programu Tak Jest, Krzysztof Łapiński.

Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań, dotyczących zasad przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku, i zawiesił stosowanie odpowiednich przepisów do czasu odpowiedzi. Zdaniem obozu rządzącego, ta decyzja nie ma podstawy prawnej i nie obowiązuje. "Sąd Najwyższy postawił się ponad konstytucją" mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zdaniem wicemarszałek Sejmu Barbary Dolniak z Nowoczesnej, "jeżeli komuś nie podoba się orzeczenie sądu, to może skorzystać ze środka odwoławczego".

Sąd Najwyższy zdecydował o skierowaniu pytań w sprawie sędziów w Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak powiedział rzecznik SN Michał Laskowski, chodzi dokładnie o zasady przejścia sędziów na emeryturę. O konsekwencjach takiej decyzji rozmawiali goście programu Tak Jest, Ryszard Kalisz i Jacek Wilk.

Słynny bokser wziął udział w spocie reklamowym opowiadającym o Powstaniu Warszawskim. W filmiku widzimy Mike'a Tyson'a w biało-czerwonej opasce z napisem AK. Całość – przez życiorys byłego pięściarza - wzbudziła dużo kontrowersji.

Koszulka z napisem „Konstytucja, Jędrek!” na pomniku Lecha Kaczyńskiego - to prowokacja, dowcip czy już przestępstwo? Zdaniem policji - to czyn karalny. Autor happeningu jest poszukiwany przez funkcjonariuszy. O granicy między satyrą polityczną a przestępstwem, dyskutowali goście programu Tak Jest - Jacek Gawłowski, ilustrator m.in. „Gazety Wyborczej” i Agaton Koziński z „Polska The Times”.

Podczas manifestacji przeciwko forsowanym przez PiS zmianom w sądownictwie - policja użyła gazu łzawiącego. Jak informuje Rzecznik Stołecznej Policji: "Ktoś z tłumu użył wobec policjantów gazu. W związku z zagrożeniem również jeden z policjantów go użył". Czy polska policja staje się coraz bardziej brutalna wobec protestujących, czy protestujący się radykalizują i policja tylko na to reaguje? O tym dyskutowali goście programu Tak Jest, Mariusz Sokołowski i Jerzy Dziewulski.

Proces powstawania nowych wspólnot zielonoświątkowych i przekształcania innych związków wyznaniowych w jedną, uniwersalną odmianę chrześcijaństwa - czyli pentekostalizacja - może zmienić oblicze Kościoła. Różnice widać już w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej, a nawet w Polsce. Szacuje się, że do 2025 roku może być już nawet miliard chrześcijan zielonoświątkowych. O pentekostalizacji i ruchu charyzmatycznym dyskutowali goście programu Tak Jest, ks. Andrzej Kobyliński i Krzysztof Gawkowski.

Listopadowego referendum nie będzie. Sztandarowy projekt Andrzeja Dudy nie dojdzie do skutku. Za wyrażeniem zgody przez Senat na referendum opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. Aby inicjatywa przeszła potrzeba było 47 głosów za. O tym czy jest to porażka czy sukces Andrzeja Dudy, mówił w Tak Jest wiceszef Kancelarii Prezydenta. Paweł Mucha odniósł się także do podpisanej już przez Prezydenta noweli ustawy m.in. o SN i KRS.

Senatorowie opowiedzieli się przeciwko prezydenckiemu projektowi, który dotyczył przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji. Referendum miało się odbyć w dniach 10-11 listopada. Za wnioskiem prezydenta opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. - Żałuję, że społeczeństwo nie będzie miało szansy, by wypowiedzieć się w sprawie konstytucji - powiedział po zakończonym głosowaniu w Senacie wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. O tym, co decyzja senatorów oznacza dla Andrzeja Dudy, rozmawiali goście programu Tak Jest - Jacek Wilk i Ryszard Kalisz.