Polska i Świat

Polska i Świat

Dojdzie do debaty zespołów?

Debata smoleńska? Mało śmieszny kabaret w reżyserii Macierewicza - nie wróży tu niczego dobrego - zdaniem premiera. Zdaniem profesora Michał Kleibera, mimo wszystko trzeba rozmawiać. A zwłaszcza na ten temat. Wspólna debata ekspertów zespołu Macieja Laska i Antoniego Macierewicza powinna odbyć się za kilka miesięcy. O jej planach słyszmy nie po raz pierwszy. Kiedy usłyszymy konkrety?

Zamach w Nairobi

62 osoby nie żyją, prawie 200 jest rannych - to bilans po ataku terrorystycznym w centrum handlowym w Nairobi. Wydarzenia w stolicy Kenii relacjonowano na całym świecie. Po prawie trzech dniach od ataku - nastąpił prawdopodobnie ostateczny szturm służb. Na celowniku terrorystów znaleźli się nie tylko Kenijczycy. Somalijscy dżihadyści wybrali cel miejsce odwiedzane także przez obcokrajowców.

Al-Szabab rekrutuje na Zachodzie

Do ataku w Kenii przyznało się somalijskie radykalne ugrupowanie islamskie al-Szabab. W Rogu Afryki działa od lat. I od lat - co ciekawe i zastanawiające - w swoje szeregi werbuje także obywateli zachodu: Amerykanów, Brytyjczyków czy Finów. Co ich uwiodło?

Merkel przepis na sukces

Niemcy po wyborach. Po raz trzeci z Angelą Merkel. 5 mandatów zabrakło pani Kanclerz do samodzielnych rządów. CDU triumfuje. Ale i kalkuluje - z kim wejść w koalicję. Na wyniki tych wyborów czekali Niemcy. Ale i cała unia. I tu, i tu Merkel nadal jest w roli głównej.

Broń na dnie Bałtyku

Niechciana pamiątka z przeszłości. Niechciana i groźna. W pobliżu Ustki i Jastarni. Są dowody, że w pobliżu tamtejszych plaż mogą znajdować się pozostałości po składowiskach broni chemicznej z czasów II wojny światowej. Badania na dnie Bałtyku trwają. I nie napawają optymizmem.

Rosja oskarża zatrzymanych aktywistów Greenpeace o terroryzm

Polak w gronie aktywistów Greenpeace aresztowanych przez Rosjan na Morzu Peczorskim. Grożą mu poważne zarzuty i jeszcze poważniejsza kara więzienia. Rosjanom nie spodobało się to, że ekolodzy podpłynęli zbyt blisko platformy wiertniczej Gazpromu. Nie spodobało się tak bardzo, że dokonali abordażu. Podpłynęli do statku ekologów, wymierzyli w nich bronią, weszli na pokład i aresztowali załogę.

Komisja dwustronna

Komisja trójstronna to miejsce dialogu, jak mówi rząd, czy kółko dyskusyjne, jak mawiają związkowcy. Dziś na posiedzenie komisji nie przyszli, mimo że tematem rozmów miały być ich postulaty znane z niedawnych protestów w Warszawie. Sytuację próbują ratować pracodawcy, którzy deklarują prywatne rozmowy ze związkowcami.

Lista grzechów Kościoła

Lista grzechów Kościoła według papieża Franciszka z każdym jego wywiadem robi się coraz dłuższa. Teraz mówi o obsesji księży na punkcie aborcji, gejów czy rozwodników. Kim jestem, by to oceniać - pyta papież i zachęca księży, by zmienili podejście. Nie piętnujcie, tylko pomagajcie - nawołuje Franciszek.

97 ofiar powodzi w Meksyku

Acapulco w gruzach i błocie odcięte od świata, ale nie mogło być inaczej, skoro Meksyk oberwał z dwóch stro: od zachodu sztorm tropikalny, od wschodu huragan. A w środku piekło: ulewne deszcze, lawiny błotne i powodzie. Zginęło już prawie sto osób, niemal tyle samo zaginęło; tysiące rodzin straciły dach nad głową.

Możliwe zamachy w związku z wyborami Miss Świata

Rajska wyspa, najpiękniejsze kobiety świata i wielki gniew islamu. Im bliżej konkurs Miss World w Indonezji, tym więcej z nim kłopotów. Indonezja to najludniejszy muzułmański kraj świata. Reguły tam są jasne - kobiety się skrywa, a nie podziwia i to publicznie. Dlatego nie wystąpią w bikini, dlatego konkurs odbędzie się tylko na wyspie Bali, gdzie muzułmanie to mniejszość i dlatego ambasady Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych ostrzegają przed atakiem terrorystów.

Trasa Toruńska do remontu

Będzie się działo. Najbardziej uczęszczana droga w Polsce idzie do remontu. To słynna na cały kraj Trasa Toruńska w Warszawie. Słynna głównie dlatego, że przy potężnej ulewie auto może tam utonąć. Remont ma naprawić także to, ale przede wszystkim podnieść standard drogi do bezkolizyjnej ekspresówki. Pytanie tylko jak przetrwać remont, czyli najbliższe dwa lata.

Odkryli makabrę podczas ćwiczeń

Makabryczne znalezisko w Oklahomie. W stawie w czasie ćwiczeń pożarniczych znaleziono dwa zabytkowe chevrolety. Wewnątrz były szkielety sześciu osób. Policja ma nad czym główkować, bo auta przeleżały w wodzie kilkadziesiąt lat.

Zdalny wyłącznik

Skoro można coś zdalnie włączyć, to pewnie można i wyłączyć. Naukowcy z NATO pracują nad urządzeniem, które pozwoli unieruchomić zbliżający się pojazd, niezależnie od tego, czy porusza się on po ziemi, niebie, czy po wodzie. Oczywiście chodzi tu głównie o unieszkodliwianie zamachowców, ale takie urządzenie mogłoby pomóc także w innych kryzysowych sytuacjach.

Echa raportu po Broad Peak

Być może była to złośliwość przedmiotów martwych, być może zwykły pech. Fakt jest faktem, że w najważniejszym momencie wejścia na Broad Peak działał tylko jeden z czterech radiotelefonów. Brak łączności mocno skomplikował sytuację. Z jakim sprzętem poszli na szczyt nasi himalaiści?

Brudna kampania PiS?

Na prawicy coraz ostrzejszy spór o przeszłość, który może rzutować na przyszłość. Zaczęło się w czasie niedawnych wyborów na Podkarpaciu. Kandydatowi Solidarnej Polski - Kazimierzowi Ziobro - PiS wytknął przeszłość w PZPR. W odpowiedzi Ziobro, tyle że Zbigniew, zasugerował, że teczka, którą SB zbierała na Kaczyńskiego jest cienka. Coraz cieńsza jest nić, która jeszcze nie tak dawno obu panów łączyła.

Ani taniej, ani bezpieczniej. Afera korupcyjna w Malborku

Wojsko wydało miliony na ochronę, której de facto nie było. W "Polsce i Świecie" wracamy do afery korupcyjnej w bazie lotnictwa taktycznego w Malborku. W środę zarzuty usłyszało sześć osób, w czwartek kolejne dwie. Baza chroniona była przez prywatną firmę, a nie żołnierzy. Takie zmiany wprowadzono przed laty, by było taniej i bezpieczniej. W Malborku wyszło dokładnie na odwrót.

Co dalej z syryjską bronią?

Pierwszy trudny etap za nami. Udało się ustalić, że Syria ma i użyła broni chemicznej. Teraz etap drugi - kto wie czy nie trudniejszy - likwidacja tej broni. Syria musi wydać cały swój arsenał, społeczność międzynarodowa musi zaufać Syrii. Potem musi się znaleźć odpowiednie miejsce, fachowcy i gigantyczne pieniądze. Zlikwidowanie broni chemicznej kosztuje bowiem wielokrotnie więcej niż jej wyprodukowanie.

Eksperci kontratakują

Kompromitacja ekspertów tak zwanego zespołu smoleńskiego Antoniego Macierewicza niczego nie zmieniła. Zespół będzie dalej pracował, na jego czele dalej będzie stał Antoni Macierewicz, który wierzy w zamach i który dalej broni swoich ekspertów. Dziś nawet mówił o bezprecedensowej nagonce na świat polskiej nauki.

Kościelny cennik usług

Najczęściej jest tak, że oficjalnego cennika nie ma. Ale są zwyczajowe stawki - ślub od 500 złotych w górę, pogrzeb - około 300 zł. Wszystko zależy od księdza - jedni mówią otwarcie ile się należy, inni odpowiadają - co łaska. Papież Franciszek udzieliłby zapewne sakramentu za darmo. Do tego przynajmniej zachęca kapłanów. By wierny czuł się w kościele jak gość, a nie jak klient.

Niecodzienna wyprawa

Choć obiektywy kamer skierowane są na brytyjskiego księcia Harry'ego, to tym razem nie o niego chodzi, a o jego towarzyszy broni. Harry patronuje ich wędrówce na Biegun Południowy. Idą tam inwalidzi wojenni, którzy w walce stracili kończyny, wzrok, albo zostali ciężko poparzeni. Idą, by przekroczyć pewną granicę. Własnego inwalidztwa.