Polska i Świat

Polska i Świat

Polska gotowa na uchodźców

Najbardziej konkretna w tej chwili pomoc to pomoc medyczna i to ta świadczona w polskich szpitalach. Od wczoraj przybywają ranni w starciach na Majdanie, głównie wymagający pomocy okulistycznej i laryngologicznej. Trafiają do szpitali w podkarpackim i lubelskim, ale też w Warszawie.

Wsparcie dla Ukrainy

Po zawarciu porozumienia Ukraińcom jak nigdy potrzebne jest wsparcie. Polska nie opuszcza sąsiadów i kolejny dzień organizuje akcje poparcia dla protestujących na Ukrainie. Są zbiórki pieniędzy, leków, materiałów opatrunkowych i sprzętu medycznego, ale to nie wszystko. Ważne jest też wsparcie duchowe. To, które nic nie kosztuje.

Strzelcy z Kijowa

Zanim sytuacja na Ukrainie uspokoiła się, do opozycjonistów w centrum Kijowa mierzyli snajperzy. To od ich kul zginęło wczoraj najwięcej ludzi. - Szykujemy broń i do roboty - takie słowa padały znad karabinów. Dialogi, które nie miały ujrzeć światła dziennego, właśnie wyciekły do Internetu. Rozmowy snajperów podsłuchał, zarejestrował i udostępnił radioamator przedstawiający się jako Dmytro Kruszkow.

Sukces polskiej dyplomacji

Przełomowe decyzje w Kijowie po dwóch dobach intensywnych zabiegów dyplomatycznych i najczarniejszym dniu niepodległej Ukrainy. Krwawe starcia między siłami rządowymi a bojówkami opozycji, które kosztowały życie około stu osób, powstrzymało porozumienie wynegocjowane przez trzech europejskich ministrów spraw zagranicznych. W wynegocjowaniu porozumienia kluczową rolę odegrał szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, a Polska odniosła znaczący sukces na arenie europejskiej.

Oligarchowie uciekną z Ukrainy?

Spore kłopoty ma nie tylko władza w Kijowie, która nie doceniła demonstrujących na Majdanie, ale też oligarchowie wspierający do tej pory politykę Janukowycza. Dla wielu z nich jednym wyjściem z sytuacji, gdzie upada popierana przez nich władza, jest ucieczka z kraju. Tylko tak są w stanie ocalić swój majątek i rodziny. Ucieczka nie zawsze jest łatwa, bo Ukraińcy blokują lotniska.

Reporter TVN24 na linii ognia

Strzelanina na Majdanie zaczęła się przed ósmą rano polskiego czasu i trwała z różnym nasileniem kilka godzin. W jej efekcie zginęło kilkadziesiąt osób - liczba rannych jest trudna do ustalenia, może przekraczać tysiąc. W pewnym momencie w ogniu walk znalazł się reporter TVN24 - Tomasz Kanik.

Niebezpieczne granice

Jeszcze wczoraj wiele dróg dojazdowych do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego było zablokowanych. Dziś na Ukrainę można już wjechać, ale może lepiej ze względów bezpieczeństwa tego nie robić. Wiele regionów oficjalnie deklaruje, że nie respektuje władz Kijowa.

Lekarze z Majdanu

Dziesiątki zabitych - setki rannych - i kilkunastu lekarzy na Majdanie, którzy próbują ratować ofiary strzelaniny. Tylko część trafia do karetek i jest zabierana do szpitali. Niektórzy muszą być opatrywani na miejscu, w polowych szpitalach. Sale operacyjne powstają w hotelach, salach koncertowych, cerkwiach, klasztorach.

Rozmowy na szczycie

Walkom na ulicach Kijowa towarzyszą dzisiaj zmagania dyplomatyczne - by przerwać rozlew krwi i doprowadzić do jakiegoś politycznego porozumienia władzy z opozycją na Ukrainie. Misja trzech ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w Kijowie miała trwać kilka godzin i głównie skupić się na unijnych sankcjach, ale ministrowie stali się de facto negocjatorami między prezydentem Janukowyczem a opozycją.

Majdan ważniejszy niż igrzyska

Z Majdanem solidaryzują się też Ukraińscy sportowcy. Poruszeni sytuacją w kraju opuszczają wioskę olimpijką w Soczi. Na razie nie wiadomo ilu ukraińskich sportowców przerwie udział w Igrzyskach. Wiadomo za to, że niektórzy z nich odmawiają występów, jeśli Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wyrazi zgody na noszenie przez reprezentację Ukrainy żałobnych wstążeczek.

Strzelają do demonstrantów

Dotychczas były to tylko podejrzenia - dziś są twarde dowody: w starciach na kijowskim Majdanie została użyta broń palna i ostra amunicja. Nasze kamery zarejestrowały ubrane w mundury z napisem Berkut postacie strzelające z karabinków Kałasznikowa, na zdjęciach widoczna jest też broń snajperska. Władze oficjalnie potwierdziły po południu, że milicja dostała broń i ma prawo jej użyć.

Zaprzestać rozlewu krwi

O losie ukraińskich demonstrantów słychać coraz głośniej. Wpierają ich liczne państwa zachodu w tym Polska. Od kilku dni trwają akcje poparcia i zbiórki pieniędzy oraz leków na rzecz protestujących. Z demonstrantami solidaryzują się też ich rodacy mieszkający w naszym kraju. Ich życzenie jest jedno - zaprzestać rozlewu krwi.

Rozejm w polsko - polskiej wojnie przy okazji Ukrainy?

Polski minister z unijną misją na Ukrainie, a polski premier z inicjatywą europejskich sankcji wobec winnych rozlewu krwi w Kijowie. Kryzys na Ukrainie jednoczy Europę, zjednoczył też polską scenę polityczną - cała opozycja poparła w tej sprawie rząd.

Darmowe podręczniki od rządu

Rząd składa kolejną edukacyjną obietnicę: darmowe podręczniki mają dostać nie tylko pierwszoklasiści, ale stopniowo w kolejnych latach wszyscy uczniowie. Dodatkowo, szkoły ze specjalnych dotacji mają kupować zeszyty ćwiczeń, podręczniki do języków obcych i inne pomoce naukowe dla uczniów, by te pozycje nie obciążały już domowych budżetów.

Nowy bat na piratów drogowych?

Nowy rodzaj kontroli drogowych, czyli ustawiane przy ważnych trasach bramki zmierzą, z jaką średnią prędkością przejechaliśmy dany odcinek. Jeśli wyjdzie ona za wysoka, nie unikniemy kary. Wiemy już, które drogi jako pierwsze zostaną wyposażone w tych elektronicznych policjantów.

Huraganowy wiatr pilotom nie straszny

Niesamowite zdjęcia z lądowania samolotu pasażerskiego w czasie silnych turbulencji rodzą pytanie do doświadczonych pilotów: jak trudne jest utrzymanie stutonowej maszyny nad pasem przy huraganowym wietrze? Odpowiedź jest dla laików zaskakująca: wiatr - nawet tak silny - zasadniczo im nie przeszkadza.

Maciej Kot. Rajdowiec na "pełnym gazie"

Mówią, że w drużynie jest najbardziej ambitny. Najbardziej zawzięty. Rzadko jest z siebie zadowolony, zawsze chce więcej. A jaki jest Maciej Kot na co dzień, gdy nie skacze? Uwielbia szybkie samochody. Poza sezonem albo sam uczestniczy w rajdach, albo trenuje siatkówkę. Jest jednym z najlepszych siatkarzy polskiej reprezentacji sportowców. Nigdy nie umiał usiedzieć na miejscu.

Łukasz Kruczek. Ojciec ojca największego sukcesu Polaków

Łukasz Kruczek był zawodnikiem, mówiąc delikatnie, przeciętnym. Skakał przez prawie 10 lat. Poza medalami na uniwersjadzie, nie odniósł większych sukcesów, zawsze był w cieniu Adama Małysza. Ostatecznie to jednak on został wybrany, by trenować swoich byłych kolegów z kadry. Apoloniusz Tajner miał wtedy mówić, że zwyciężyła "opcja tania i krajowa". Dziś Tajner obawia się, że ktoś Polaka podkupi.

Jan Ziobro. Człowiek, który skakał podczas porodu

Rodzicom pomaga w stolarni. Lubi też samochody, gry komputerowe, jednak to skoki zawsze były na pierwszym miejscu. Jan Ziobro jeszcze niedawno zbierał autografy od Adama Małysza. Dziś sam je rozdaje. A zaczął skakać w wieku siedmiu lat. Już wtedy niejednego zaskoczył.