Polska i Świat

Polska i Świat

Wina po winie

Nocny incydent z udziałem posła Wiplera i masa pytań o interwencję policji, o to kto kogo zaatakował no i wreszcie o zachowanie samego parlamentarzysty, który co prawda nie zasłaniał się immunitetem przy próbie zatrzymania, ale według relacji świadków był wobec policjantów agresywny. No i pijany. Wykonane kilka godzin po incydencie badanie krwi wykazało w niej 1,4 promila alkoholu.

Huraganowy surfer

Rekordowy huragan, jaki przeszedł w ostatnich dniach nad Północną Europą nie dla wszystkich był powodem do zmartwień. Brazylijski surfer właśnie dzięki potężnym falom u wybrzeży Portugalii ustanowił nowy rekord - surfowania po 30-metrowej fali. To wysokość ponad 10 pięter.

Polityczna korupcja?

Wewnętrzna kampania w Platformie od kilku miesięcy przynosiła wzajemne oskarżenia o pompowanie kół, czyli dopisywanie w ostatniej chwili zwolenników rywalizujących ze sobą kandydatów. Część z nich miała być kuszona posadami w spółkach, firmach czy urzędach. Najostrzejsza walka na Dolnym Śląsku, skłoniła niektórych działaczy do nagrywania swoich rozmów.

ABC pierwszej pomocy

To prawdziwa plaga. Kierowcy - sprawcy wypadków, którzy uciekają zamiast pomóc swoim ofiarom. Dlaczego? Policja zna odpowiedź. Powodem jest często zwyczajna nieumiejętność udzielania takiej pomocy. Przed nami weekend wielu samochodowych wyjazdów. Może znów warto przypomnieć - co robić, by pomóc przeżyć.

Od narodzin w bagażniku?

Dzieciństwo w bagażniku. To wstrząsająca historia z Francji. Brudna i zaniedbana dziewczynka znaleziona przez przypadek przez mechaników samochodowych w bagażniku auta. Tak matka ukrywała ją przed światem i własnym mężem. Dlaczego? W jaki sposób? - te pytania zadają nie tylko tamtejsi śledczy.

Proteza z drukarki 3D

Drukowanie 3D - złe oblicze tej nowej technologii pokazywaliśmy wczoraj w Polsce i Świecie. Pistolet prosto z drukarki - do użycia i nie do wykrycia przez wykrywacze metali. Dziś coś zdecydowanie pozytywnego. Bioniczna ręka zrobiona metoda chałupniczą. To niezwykły prezent od ojca dla syna.

Manewry w Zatoce Gdańskiej

To największe w tym roku ćwiczenia morskie NATO. W zatoce Gdańskiej okręty między innymi z Włoch i Holandii, a także samoloty z Portugalii. Ale i tak na ich czele Polak. Jednostki wpłynęły już do portu w Gdyni - zanim z niego wypłynął na ćwiczenia - Marek Osiecimski zadaje proste, podstawowe pytanie - po co to wszystko ćwiczyć.

Zjazd regionu

Pytania prokuratury. Pytania opozycji. Specjalne posiedzenie Zarządu Platformy zwołane na jutro. Już dziś wniosek, by powtórzyć wybory regionalnych władz na Dolnym Śląsku. Wszystko po nagraniu, które ma być dowodem próby korupcji politycznej. Była propozycja pracy w zamian za głos oddany na europosła Jacka Protasiewicza. Dziś słyszymy nagranie i całą serię wzajemnie wykluczających się komentarzy osób mniej lub bardziej powiązanych ze sprawą.

Afery podsłuchowej ciąg dalszy

Teraz pytanie o podsłuchiwanie ze szczególnym akcentem na to, co kryją dachy amerykańskich ambasad. Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" sugeruje, że szpiegowskie urządzenia mogą być tam ukrywane w wiatach wentylacyjnych lub windowych. Tak miało być w Berlinie. Ale tak ma być także w Warszawie.

Walka o niezakłócony występ

Uprzejmie prosimy Państwa o wyłączenie telefonów komórkowych. W teatrze, operze czy filharmonii - obowiązkowy komunikat przed rozpoczęciem występu. Już samo to, że jest obowiązkowy, że trzeba o nim przypominać, jest przykre. Ale jak określić to, że wielu i to przypomnienie jest w stanie zignorować? Artyści mówią "dość". Nie wszystkich na to stać, by wstać i przerwać koncert. Ale gdy już to zrobią, nie przechodzi to bez echa. Tylko czy poskutkuje?

Szpital domowy w Katowicach

Prawie jak w domu. Choć to ciągle szpital. Dla tych, którzy po przeszczepie szpiku wracają do zdrowia i do normalności. Ta normalność, to nie tylko zwykłe codzienne czynności, ale i zarazki, bakterie, do których osłabiony organizm powoli musi się przyzwyczajać. Ale tu robi to pod kontrolą. Tu czyli w szpitalu domowym.

Broń z drukarki 3D

Plastikowy, ale śmiertelnie groźny. Wydrukowany, ale jak prawdziwy. Pistolet z drukarki 3D. Brytyjska policja trafia na nielegalną produkcję takiej broni. Są zatrzymania, ale przede wszystkim są pytania. O znak nowych czasów. O zagrożenie, które może nie w pełni precyzyjne, ale skuteczne i nie do znalezienia przez wykrywacze metali.

Cyklon na północy Europy

Paraliż lotniczy i promowy. Opóźnione pociągi. Tysiące ludzi bez prądu. Brytyjczycy zmagają się ze skutkami potężnej wichury. Wiało także na północy Francji. Belgia, Holandia i północne Niemcy - wszędzie tam porywy o prędkości ponad 170 kilometrów na godzinę - powodowały zniszczenia i grozę.

Mazowiecki w anegdotach

Polska polityka bez Tadeusza Mazowieckiego. Bez jego doświadczenia. Bez jego spokoju. Taki to dzień, że wspomnienia o nim pisane wielkimi literami. Ale dla znajomych przecież to był żółw - osławiony przez satyryków. I także Pan Tadeusz z Warszawy, który dzwoni do szkła Kontaktowego. Zostawiając trochę na boku - o ile to możliwe - polityczny wymiar tych wspomnień, Piotr Świerczek skupia się na ludzkim.

Zmarł Tadeusz Mazowiecki

Pogrzeb w najbliższą niedzielę. To będzie wielkie pożegnania wielkiego polityka. Zwłaszcza dziś - w dniu śmierci Tadeusza Mazowieckiego - wspomnienia o nim pisane wielkimi literami. I słusznie. Wielki patriota, wielki człowiek, wielka siłą spokoju - takie określenia dziś padają. Pierwszy niekomunistyczny premier III RP. Premier przełomu - choć przecież nie na długo. Choć przecież gdy wystartował w wyborach prezydenckich w 1990 roku przegrał z niejakim Stanem Tymińskim. Rok wcześniej przeszedł jednak do historii.

Odnalezieni

Rodzicami małej blondynki, znalezionej w romskim obozowisku w Grecji są Romowie, ale z Bułgarii. Oddali dziewczynkę, bo nie mieli środków na jej utrzymanie. Sami wychowują 10 dzieci. Obie rodziny, ta w Grecji i ta w Bułgarii, są pod nadzorem władz. Śledczy sprawdzają między innymi, czy nie doszło tu do handlu ludźmi. Nie wiadomo też, czy dziewczynka wróci do ojczyzny.

Trucizna w Bałtyku

Trujący iperyt jest w Bałtyku i to znacznie bliżej plaż niż nam się wcześniej wydawało. Fakty wychodzą na jaw dzięki międzynarodowym badaniom. Nie było i nie jest tajemnicą, że po II wojnie światowej w naszym morzu topiono broń chemiczną. Zaskoczyło jednak i jednocześnie zmartwiło to, że ślady iperytu znaleziono już kilkaset metrów od wybrzeża.

Rozliczenia ws. Smoleńska

Historia smoleńskiego śledztwa według premiera. Poznamy ją w najbliższych dniach i będzie to - jak zapowiada Donald Tusk - dłuższy wywód ze szczegółami i argumentami. Premier chce też wykazać, co z katastrofą smoleńską i co z Polakami w kontekście katastrofy smoleńskiej zrobił PiS. Szczególnie zaś - Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz.

Mania szpiegowania

Amerykanie przyparci do muru. Tłumaczą się z podsłuchiwania już nie tylko Angeli Merkel. Amerykańskie służby wywiadowcze miały podsłuchiwać ponad 30 światowych przywódców - donosi prasa, powołując się na przecieki od Edwarda Snowdena. Były pracownik służb z azylem w Rosji, który ma wiedzę i chętnie się nią dzieli to dla Stanów Zjednoczonych coraz większy kłopot.

Koniec sjesty

Hiszpański rząd rozważa skrócenie sjesty. Zamiast trzech godzin miałaby trwać maksymalnie godzinę. O słowa oburzenia łatwo, wszak sjesta to narodowa tradycja. Z drugiej jednak strony - od dawna mało kto mógł sobie pozwolić na tak długą labę. Co więcej, każdy przestój to straty dla gospodarki. A ta w kryzysie mocno zyskała na znaczeniu.