Polska i Świat

Polska i Świat

Miejskie rowery to w Europie nie nowość - a więc łatwo sprawdzić jak to, co dopiero rusza w Warszawie, działa gdzie indziej. Od 3 lat miejskim rowerem można jeździć po Londynie. Jakie wrażenia?

Zamordowani przez komunistów - wreszcie mogą liczyć na godny pochówek. Chodzi o bohaterów polskiego państwa podziemnego. Ich szczątków na warszawskich Powązkach szukał IPN. I odnalazł. Miedzy innymi legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego. By ostatecznie potwierdzić jego tożsamość konieczne będą badania DNA. W tym może pomóc syn rotmistrza.

Nie lata się dobrze tego lata. OLT Express znowu dał w kość swoim klientom. Tym razem uziemił loty czarterowe mimo zapowiedzi, że wszyscy dolecą do celu. W nocy przewoźnik stracił wszystkie swoje maszyny, które zostały ściągnięte przez firmy leasingowe. Co dzieje się na polskim niebie?

Miał być tylko remont - ale okazało się, że trzeba budować od podstaw - to zdanie znają Państwo dobrze również z naszej anteny. To właśnie kampania Fundacji TVN Nie jesteś sam pomogła zebrać 30 milionów złotych na remont, a właściwie całkowitą przebudowę kliniki pediatrii i żywienia Centrum Zdrowia Dziecka.

Prezydentem nie jest - i wcale nie wiadomo czy będzie, ale obstawę miał jak głowa państwa. W Ameryce kandydat na prezydenta korzysta z państwowej ochrony - stąd agenci Secret Service otaczali Mitta Romneya szczelnym szpalerem. Skutecznie.

Wyścig z czasem w Borach Tucholskich. Tam, gdzie dwa tygodnie temu przeszła traba powietrzna. Trzeba odbudowywać zniszczone domy, ale i lasy. Tak, by odzyskać jak najwięcej cennego drewna.

Miała być wizja Europy, świata i amerykańskich sojuszy - było wiele miłych słów dla Polaków i złe słowo pod adresem Rosji. To Mit Romney w Warszawie. Drugi dzień wizyty w Polsce, pierwsze u nas przemówinie i ostatni przystanek w jego europejskiej podrózy, jako prawdopodobnego kandydata republikanów na prezydenta USA.

Polskim siatkarzom gra się tym lepiej, że grają u siebie. W Londynie na stałe mieszka nawet kilkaset tysięcy Polaków, ale na Igrzyska zjechali fani z całej Wielkiej Brytanii i nie tylko - Paweł Łukasik nasz specjalny olimpijski wysłannik widzi i opisuje ten biało-czerwony Londyn.

Znów pokazali, że są świetni. Włosi, z którymi wygrali wczoraj w Londynie sami przyznali: widać po nich, że grają o olimpijskie złoto. Nasi siatkarze - nasza duma, nasza nadzieja na prawdziwe sportowe igrzyska. A to dopiero początek.

Syn Stanisława Kalemby nie ma zamiaru rezygnować z pracy w Agencji Rynku Rolnego. Nie przywieziono mnie tam w teczce - mówi twardo na naszej antenie. A ludowcy dodają swoje. W kontrze do ostrych słów premiera, że rodzina na swoim, państwowym to złe standardy - wypominają Donaldowi Tuskowi pracę jego syna, który zatrudnił się w Porcie Lotniczym w Gdańsku. Walka z nepotyzmem - czy w ramach poprawności politycznej sięga absurdu?

Znów przepełniony bus. Znów niestrzeżony przejazd kolejowy. I ponownie tragedia. 9 osób zginęło w Bratoszewicach. Nad ranem bus, którym jechało 10 osób a mogło tylko 6 wjechał pod pociąg. Przeżył tylko jeden pasażer. Dwa lata temu pod Nowym Miastem śmierć poniosło 18 osób - wtedy też zabrakło czujności i zdrowego rozsądku.

Po rozmowie z kandydatem dał sobie i oczekującym dobę na decyzje. Donald Tusk zgodził się, by Stanisław Kalemba z PSL-u został nowym ministrem rolnictwa. Choć stwierdził publicznie, że nie jest to polityk z jego bajki...

Nie widzi kolorów, ale je słyszy. Artysta Neil Harbisson robi to za sprawą specjalnego urządzenia, które wykrywa częstotliwości kolorowych elementów i zamienia je na częstotliwości dźwięku.

Tak jak wtedy w 1944 roku - warszawiacy jednoczą siły. Tym razem, aby pamiętać. Nie tylko o tych, którzy walczyli i zginęli w kanałach i na ulicach, ale także o tych, którzy ratowali walczących. Powstaje wystawa upamiętniająca szpitale polowe podczas powstania warszawskiego.

Najnowszy film o Batmanie już w Polskich kinach. Jakie konsekwencje dla promocji filmu miała strzelanina - podczas premiery w Kolorado, w której zginęło 12 osób a kilkadziesiąt zostało rannych?

Kto jest autorem projektu ustawy o związkach partnerskich? Projekt PO został "w 86 proc. skopiowany" z projektów złożonych przez klub Ruchu Palikota oraz SLD - stwierdził poseł Biedroń. Skąd takie dokładne dane - 86 proc. Okazuje się, że są do tego specjalne programy komputerowe.

Baza wojskowego lotniska w Mińsku Mazowieckim - to tu przewieziony ma zostać wrak prezydenckiego tupolewa o numerze bocznym 101 - dowiedział się reporter "Polski i Świata" Piotr Świerczek. Do Rosji jedzie grupa ekspertów wojskowych, którzy mają przygotować operację powrotu samolotu do kraju.

Miejski ośrodek sportu i rekreacji na łódzkich Bałutach i pobliskie targowisko - to będzie plener dla Jodi Bieber, fotograf z RPA, laureatki ubiegłorocznej nagrody World Press Photo, która chce fotografować Łódź aby, jak mówi, "odczarować miasto". Zdjęcia ukażą się w kalendarzu, z którego dochód trafi na cele charytatywne.

Swobodne spadanie z wysokości prawie 40 kilometrów z prędkością naddźwiękową - to marzy się Austriakowi Felixowi Baumgartnerowi. Marzenia to nie wszystko. Śmiałek ćwiczy i już spada. W ostatnim, próbnym podejściu skoczył z prawie 30 kilometrów, przekraczając prędkość 860 km/h. Wszystko w niecałe 4 minuty.

Upał jak alkohol - podobnie niewskazany dla kierowców. Opóźniony czas reakcji, mniej zdecydowania i rozkojarzenie - teraz, gdy temperatura w dzień przekracza 30 stopni, to główne zagrożenia na drodze. Dowodzą tego testy, które na własne oczy zobaczył Łukasz Wieczorek. Ku przestrodze w ten gorący czas.