Polska i Świat

Polska i Świat

Gender w Metrze

Spór o kobiecy głos, czyli kto zapowie stacje drugiej linii metra. Radni Warszawy na początku chcieli by czytała kobieta, teraz są jedna podzieleni. Debata nabiera i tempa i rumieńców, bo zaczynają się pojawiać już takie argumenty, jak parytety czy gender. Potrzebne jest zatem głosowanie - mieszkańców Warszawy.

Straszenie PiS-em

CBA zakuwa w kajdanki niewinnych ludzi, a pijani politycy PIS bawią się w klubie Go- Go - tak wygląda pierwszy spot reklamowy kampanii Janusza Palikota do Parlamentu Europejskiego. Nie trudno się domyślić , że wzbudza on kontrowersje nie tylko u politycznych przeciwników, ale też w Ruchu Palikota, bo nie mówi o programie partii, a straszy PiS-em. Czy taką kampanią Palikot podbije Europę i zyska głosy?

Polski spór o europejskie sankcje

Sankcje nakładane na Rosję są dla nas nie do przyjęcia i nie pozostaną bez odpowiedzi - tak mówi minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, ale europejscy politycy w tym również i Polscy chcą jeszcze ostrzejszych działań, bo twierdzą, że reakcja Unii jest zbyt miękka. Unijnych decyzji zdecydowanie broni premier Donald Tusk, który jednocześnie gani opozycje za zbyt mocne żądania i tym samym nawoływanie do wojny. Kto jakich argumentów używa?

Co oznacza amerykańska przyjaźń?

W reakcji na przemówienie Putina głos zabiera Ameryka. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w Warszawie postępia działania Rosji i zapowiada zwiększenie izolacji politycznej i gospodarczej. Zapewnia też, że Polska i kraje nadbałtyckie mogą liczyć na większą niż do tej pory przyjaźń i wsparcie ze strony Stanów - głównie to militarne. Co to dokładnie oznacza?

Powrót imperium

Przemówienie które może być najbardziej znaczącym wyrazem rosyjskiej polityki na najbliższe lata. Władymir Putin przez godzinę, w największej komnacie kremlowskiego pałacu tłumaczy, że nie mógł zostawić mieszkańców Krymu w nieszczęściu, bo "byłaby to zwykła zdrada". Mówi też że nie chce odrywać kolejnych obszarów Ukrainy, ani mieć żołnierzy NATO za rogiem. Później podpisuje deklaracje o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Czy przemówienie Putina jest końcem konfliktu u naszych granic, czy początkiem większego?

Tatarzy przeciwni rosyjskim działaniom

Krymscy Tatarzy jako jedyni sprzeciwili się rosyjskim działaniom na Krymie. Nie tylko zbojkotowali głosowanie, ale wręcz uniemożliwili jego zorganizowanie na kontrolowanych przez siebie terenach. Wspierani politycznie przez Turcję zapowiadają też, że na włączenie Półwyspu Krymskiego do Rosji nie będą patrzeć bezczynnie.

Polski poseł SLD na Krymie

Referendum na Krymie Europa nie uznaje a polska dyplomacja mówi wprost: to sprzeczne z naszą racją stanu. Tak jednoznaczna postawa nie przeszkadza jednak części europejskich partii politycznych wysyłać na Krym swoich obserwatorów, w tym również kilku polityków z Polski. Teraz próbują się tłumaczyć.

Sankcje wobec Rosji

Kiedy Stany Zjednoczone nie uznają wyniku referendum i wprowadzają sankcje, znany prezenter z państwowej rosyjskiej telewizji mówi w programie o tym, co może ich czekać. To atak nuklearny - Rosja jest w stanie obrócić Amerykę w radioaktywny popiół. Po takich słowach nie ma wątpliwości, że to nie odosobniony głos prezentera a głos całej Rosji.

Drukarka 3D na ratunek pingwinowi

Pingwinowi z warszawskiego zoo złamał się dziób, tak nieszczęśliwie że zwierzę z trudem samodzielnie je. Weterynarze przy współpracy naukowców postanowili...wydrukować mu protezę na drukarce 3D.

Mandaty zgodne z konstytucją?

Sprawa, która od środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego urosła do rozmiarów legendy. Chodzi o mandaty wymierzane właścicielom aut za niewskazanie osoby kierowcy po uchwyceniu przez fotoradar wykroczenia, w sytuacji gdy na zdjęciu nie widać wyraźnie kto prowadził. Trybunał uznał co prawda zgodność grzywien z konstytucją, ale zawiłe uzasadnienie dało początek lawinie interpretacji, dających nadzieję na zwrot pieniędzy i anulowanie kar. Czy to możliwe?

Niepełnosprawne windy

Powszechny problem polskich miast, czyli windy dla niepełnosprawnych, które są, ale zamiast pomagać w pokonywaniu schodów, stoją nieczynne. Niszczą je wandale. Gminy zdają się jednak tego problemu nie wiedzieć.

Kosztowne igrzyska

Kraków formalnie złożył już wniosek o możliwość organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Wiadomo, że by zostać wziętym pod uwagę przy wyborze - w lecie przyszłego roku - Małopolska musi przedstawić pakiet inwestycji infrastrukturalnych i sportowych. I to one budzą największe emocje, bo przy ocenie ich kosztów pojawia się szokująca kwota 21 miliardów złotych.

Od NOPu do Platformy

To nie pierwszy taki polityczny transfer - ale chyba najbardziej znaczący. Były rzecznik prezydenta Kaczyńskiego, w swoim czasie jeden z najbliższych współpracowników prezesa Prawa i Sprawiedliwości, długoletni eurodeputowany tej partii - przechodzi na listy Platformy Obywatelskiej. Michał Kamiński w najbliższych eurowyborach ma być "jedynką" w Lublinie. Zmiana miejsc zaskakująca, bo jeszcze nie tak dawno sam Kamiński deklarował, że odchodzi z polityki.

Antypolska propaganda

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. Państwowa stacja telewizyjna wyemitowała wywiad z byłym szefem ukraińskiej służby bezpieczeństwa, który wprost oskarżył Polskę o inspirowanie i przygotowanie przewrotu w Kijowie. A że to nie pierwsza tego rodzaju publikacja w rosyjskich mediach - trzeba zapytać, jak na nie odpowiedzieć. I czy w ogóle z nimi polemizować. Polityków pytał o to Michał Tracz.

Żywy obraz piękna

Niezrozumiała dla niektórych sztuka i odwieczne pytanie, co autor miał na myśli znajduje swoją odpowiedź. Słynne obrazy zostały ożywione. Dokonali tego gdyńscy artyści, tworząc krótki animowane filmy. Którzy malarze przenieśli się do świata filmu, o tym Marek Osiecimski.

Gdzie jest ten samolot?

Cały czas nie odnaleziono szczątków zaginionego samolotu linii Malaysia Airlines, ale są kolejne sensacyjne doniesienia w tej sprawie. Amerykańscy śledczy podejrzewają, że Boeing 777 mógł być jeszcze cztery godziny w powietrzu, po tym jak zniknął z radarów, a wysoki urzędnik Pentagonu informuje, że samolot mógł runąć do Oceanu Indyjskiego. Teorii jest wiele. Co się stało z maszyną, jak to możliwe że od kilku dni nie można jej namierzyć? O tym Michał Sznajder.