Polska i Świat

Polska i Świat

Gdy pytamy protestujących o konkrety to najczęściej mówią o płacy minimalnej, zbyt niskiej, choć i tak sukcesywnie podnoszonej. Teraz wynosi ona 1600 złotych brutto. Na rękę to niespełna 1200. Ciężko za to wyżyć, utrzymać dom i spłacać kredyt, ale dla wielu taki dopływ gotówki to i tak marzenie. Po co więc jest płaca minimalna i po co bój o nią?

Francja miała kłopot z Gerardem Depardieu, Stany Zjednoczone mogą mieć kłopot z Denisem Rodmanem. Jego przyjaźń z północnokoreańskim przywódcą kwitnie. Panowie coraz więcej sobie mówią i coraz więcej o sobie wiedzą. Dość znamienne jest, że to właśnie koszykarska gwiazda zdradziła światu, że Kim Dzong Un ma córkę.

Najazd związkowców na Warszawę jutro. Będą wszędzie - marszem gwiaździstym mają iść z sześciu różnych stron miasta przed Sejm. I tam zostaną do soboty. Warszawiacy nie kryją irytacji, bo dla nich to dodatkowe godziny spędzone w korkach. Ale kraj związkowców popiera. Według najnowszego sondażu Faktów TVN - 59 procent pytanych poparło antyrządowe protesty.

Rząd planuje przełomowe zmiany - mamy tu na myśli OFE - ale jak na tę przełomowość, niewiele na razie Polakom tłumaczy i niewiele wyjaśnia. Kampania informacyjna ma być. Ale marne szanse, by prowadzono ją z takim zaangażowaniem jak, to się robi za oceanem.

Interwencja zbrojna w Syrii oddala się. Pytanie - jak bardzo i na jak długo? Barack Obama czeka, ale nie marnuje czasu. Rozmawia i tłumaczy. Wczoraj można było go zobaczyć i posłuchać w sześciu największych telewizjach, za kilka godzin wygłosi orędzie do narodu. Wymaga tego sytuacja, oczekują Amerykanie. A politycy takiego formatu jak Obama wiedzą, że kiedy naród podzielony albo zdezorientowany trzeba tym bardziej być i tym bardziej mówić.

Niby mimochodem, niby między wierszami padła wczoraj propozycja, którą teraz świat a zwłaszcza Rosja intensywnie wprowadzają w czyn. Syria ma przekazać swoje arsenały broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową. Jeśli ten plan się uda i nie dojdzie do zbrojnej interwencji w Syrii, będzie to także zasługa szefa polskiej dyplomacji. "Die Welt" podał dziś, że to Radosław Sikorski jako pierwszy zaproponował takie rozwiązanie Amerykanom.

Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle - komentują rozgoryczeni rodzice przedszkolaków. Dodatkowe zajęcia za złotówkę - owszem są tanie. Ale wycenione tak nisko, że trudno w ramach takich zajęć także o wysokie kwalifikacje specjalistów od nauki tańca czy języków obcych. Rząd się broni, że na tym etapie nie chodzi o naukę, a raczej o zabawę, a to można robić za mniejsze pieniądze.

PiS triumfuje na Podkarpaciu. Po wyborach uzupełniających ma swojego senatora. Zdzisław Pupa zdobył ponad 60 procent poparcia. Prawo i Sprawiedliwość owszem triumfuje, ale nie informuje o tym na specjalnej konferencji prasowej. Bo ma pewien problem ze swoim prasowym rzecznikiem. Adam Hofman został bohaterem filmu, na którym widać powyborczą w PiS-ie radość. Po której nie wszystkim jest do śmiechu.

Platforma bez Gowina, czy raczej Gowin bez Platformy? Nie on pierwszy odchodzi z PO, nie on pierwszy w polskiej polityce wybiera własną drogę. Zmiana partyjnych barw zdarza się i na prawicy i na lewicy, i w rządzącej koalicji i opozycji. Taka efektowna zmiana bywa kusząca. Ale nigdy nie jest gwarancją sukcesu.

Mówi "dość" i odchodzi z PO. Jarosław Gowin oddaje partyjną legitymację, rezygnuje z zasiadania w klubie i idzie własną polityczną drogą. Na pytanie, jaką dokładnie, odpowiedź nie pada. Dla rządowej koalicji odejście byłego ministra sprawiedliwości oznacza balansowanie na granicy sejmowej większości.

Światową premierę miał już film o ostatnich dwóch latach życia księżnej Diany. Latach burzliwych i niełatwych, bo to wówczas, jak twierdzą twórcy filmu, księżna przeżywała swą największą, ale niespełnioną miłość do pakistańskiego lekarza. W roli głównej Naomi Watts.

Kościół na Dominikanie prosi tamtejszą prokuraturę, by z księżmi podejrzanymi o pedofilię postępowała zdecydowanie, tak jak każe prawo. O polskim arcybiskupie Józefie Wesołowskim mówi się, że był stałym bywalcem domu publicznego, w którym pracowały dzieci. Prokuraturze udało się też ustalić tożsamość drugiego księdza z Polski również podejrzewanego o pedofilię. Jest z zakonu michalitów w podwarszawskich Markach.

Kryzys się skończył - ogłosił premier. Jednak w przyszłorocznym budżecie tego nie widać. Nadal będziemy zaciskać pasa. Spięcie w jedną całość zasobów i wydatków państwa zajęło rządowi dwa dni obrad. Chwilami podobno ostrych.

Orędzie Obamy we wtorek, dzień wcześniej posiedzenie Kongresu, na którym ma się zacząć debata nad Syrią. Obama chciałby mieć zaplecze i wsparcie dla swych decyzji i trochę wygląda to tak, jakby popędzał kongresmenów. Ci jednak w większości są wciąż niezdecydowani. Wyborcy z kolei dają jasno do zrozumienia, że kolejnej wojny nie chcą.

Mieszkańcy Kłodzka od lat starają się o obwodnicę. Teraz teoretycznie mają poważny argument w ręce - rozpędzony tir przeleciał przez małe rondo i zginął człowiek. Kłopot w tym, że takich argumentów było już wiele. I nic się nie zmienia.

Rząd zapowiedział zmiany w naszych emeryturach i lawina pytań ruszyła. Polacy nie wiedzą, komu powierzyć swoje pieniądze, bo nie wiedzą, co ich czeka. Na emeryturę, która pozwoli na starość pożyć, mało kto liczy.

On jest lwem i będzie walczył do końca - tak o swoim prezydencie Baszarze el-Asadzie mówi najwyższy rangą dyplomata syryjski w Polsce. Jego biuro jest skromne, ale wystrój nie pozostawia żadnych wątpliwości - rządzi tam Baszar. Pełno jest jego portretów, na które pracownicy placówki patrzą z niekłamanym uwielbieniem.

Przywódcy G20 na naradzie w Sankt Petersburgu. I choć w jednym miejscu udało się zebrać przywódców Stanów Zjednoczonych, Rosji, Unii Europejskiej a nawet ONZ, to o najbardziej palącym problemie świata, czyli Syrii, oficjalnie mowy nie będzie. Nie będzie też spotkania w cztery oczy Putin-Obama. Co więcej, na wspólnych obradach obaj politycy będą siedzieć z dala od siebie. Dalej niż zwykle. Co ich tak poróżniło?

Wszyscy żyjący strażnicy z byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau mają stanąć przed sądem. Niemiecka prokuratura ustaliła, że jest ich czterdziestu, zna ich nazwiska i adresy. Najpierw chce sprawdzić, czy ich zdrowie - bo mówimy tu o ludziach około 90-tki - pozwoli na pociągnięcie ich do odpowiedzialności. Jeśli tak, każdemu postawi zarzut współudziału w zabójstwie.

Mamy mieć wybór - naszą emeryturę możemy powierzyć w części OFE albo w całości ZUS-owi. Rząd po miesiącach zapowiedzi i analiz ogłosił propozycję zmian - dla jednych kompromisową, dla innych oznaczającą śmierć otwartych funduszy emerytalnych. Polacy, najprawdopodobniej od przyszłego roku, będą mieć trzy miesiące na podjęcie decyzji. Jeśli będą chcieli zostać w OFE, muszą to zadeklarować. Jeśli tego nie zrobią, automatycznie przejmie ich ZUS.