Polska i Świat

Polska i Świat

Skoro można coś zdalnie włączyć, to pewnie można i wyłączyć. Naukowcy z NATO pracują nad urządzeniem, które pozwoli unieruchomić zbliżający się pojazd, niezależnie od tego, czy porusza się on po ziemi, niebie, czy po wodzie. Oczywiście chodzi tu głównie o unieszkodliwianie zamachowców, ale takie urządzenie mogłoby pomóc także w innych kryzysowych sytuacjach.

Być może była to złośliwość przedmiotów martwych, być może zwykły pech. Fakt jest faktem, że w najważniejszym momencie wejścia na Broad Peak działał tylko jeden z czterech radiotelefonów. Brak łączności mocno skomplikował sytuację. Z jakim sprzętem poszli na szczyt nasi himalaiści?

Na prawicy coraz ostrzejszy spór o przeszłość, który może rzutować na przyszłość. Zaczęło się w czasie niedawnych wyborów na Podkarpaciu. Kandydatowi Solidarnej Polski - Kazimierzowi Ziobro - PiS wytknął przeszłość w PZPR. W odpowiedzi Ziobro, tyle że Zbigniew, zasugerował, że teczka, którą SB zbierała na Kaczyńskiego jest cienka. Coraz cieńsza jest nić, która jeszcze nie tak dawno obu panów łączyła.

Wojsko wydało miliony na ochronę, której de facto nie było. W "Polsce i Świecie" wracamy do afery korupcyjnej w bazie lotnictwa taktycznego w Malborku. W środę zarzuty usłyszało sześć osób, w czwartek kolejne dwie. Baza chroniona była przez prywatną firmę, a nie żołnierzy. Takie zmiany wprowadzono przed laty, by było taniej i bezpieczniej. W Malborku wyszło dokładnie na odwrót.

Pierwszy trudny etap za nami. Udało się ustalić, że Syria ma i użyła broni chemicznej. Teraz etap drugi - kto wie czy nie trudniejszy - likwidacja tej broni. Syria musi wydać cały swój arsenał, społeczność międzynarodowa musi zaufać Syrii. Potem musi się znaleźć odpowiednie miejsce, fachowcy i gigantyczne pieniądze. Zlikwidowanie broni chemicznej kosztuje bowiem wielokrotnie więcej niż jej wyprodukowanie.

Kompromitacja ekspertów tak zwanego zespołu smoleńskiego Antoniego Macierewicza niczego nie zmieniła. Zespół będzie dalej pracował, na jego czele dalej będzie stał Antoni Macierewicz, który wierzy w zamach i który dalej broni swoich ekspertów. Dziś nawet mówił o bezprecedensowej nagonce na świat polskiej nauki.

Najczęściej jest tak, że oficjalnego cennika nie ma. Ale są zwyczajowe stawki - ślub od 500 złotych w górę, pogrzeb - około 300 zł. Wszystko zależy od księdza - jedni mówią otwarcie ile się należy, inni odpowiadają - co łaska. Papież Franciszek udzieliłby zapewne sakramentu za darmo. Do tego przynajmniej zachęca kapłanów. By wierny czuł się w kościele jak gość, a nie jak klient.

Choć obiektywy kamer skierowane są na brytyjskiego księcia Harry'ego, to tym razem nie o niego chodzi, a o jego towarzyszy broni. Harry patronuje ich wędrówce na Biegun Południowy. Idą tam inwalidzi wojenni, którzy w walce stracili kończyny, wzrok, albo zostali ciężko poparzeni. Idą, by przekroczyć pewną granicę. Własnego inwalidztwa.

Jedni ze zrozumieniem kiwają głową, drudzy w tę głowę się pukają - raport w sprawie Broad Peak podzielił środowisko polskich wspinaczy. Według Polskiego Związku Alpinizmu zimowa wyprawa Polaków na Broad Peak była świetnie przygotowana i wyposażona. Zabrakło taktyki i etyki na ostatnim etapie, gdy sił było już mało, a pogoda coraz trudniejsza. Grupa się rozdzieliła i to mogło przyczynić się do śmierci dwóch himalaistów. Z drugiej strony - i to główny argument tych, którzy z raportem się nie zgadzają - gdyby się nie rozdzielili, z Broad Peaku mógł nie wrócić nikt.

Nie jest to dzieło właściwe. To zaginęło, oficjalnie w pożodze wojennej. Ale jest szkic, najprawdopodbniej próbny rysunek. Niemiecki dom aukcyjny wystawił na sprzedaż coś, co najprawdopodobniej stworzył Aleksander Gierymski. Obraz wypatrzył polski antykwariusz, a my pytamy czy polskie władze spróbują go kupić.

Uśmiechnięty minister obrony narodowej, zadowolone wojsko. W ciągu 10-ciu lat Polska wyda na nowoczesne uzbrojenie blisko 140 miliardów złotych. Mamy mieć nowe czołgi, okręty podwodne, śmigłowce, pociski dalekiego zasięgu i wiele innych rzeczy. Żadna armia w Europie nie dozbraja się tak bardzo jak nasza. Po co nam to?

Prokuratura ujawniła szczegóły przesłuchań ekspertów zespołu Macierewicza, zajmujących się katastrofą smoleńską. Za młodu składali modele samolotów, widzieli eksplozję, tyle że w szopie, a gdy latają, uważnie obserwują skrzydła. Źródła wiedzy - dalekie od akademickich. Antoni Macierewicz broni mimo to nie składa. Składa za to zawiadomienie do prokuratury na prokuraturę.

Ciąża i nowotwór - jedno z drugim zdecydowanie do siebie nie pasuje. Jeszcze nie tak dawno w takich sytuacjach kobiety musiały wybierać, które życie cenniejsze, bo chemioterapia niezwykle wyniszcza organizm. Na szczęście to się zmienia i na świat przychodzą kolejne dzieci mam z chorobą nowotworową. Coraz częściej udaje się bowiem walczyć z rakiem, nie robiąc krzywdy dziecku.

Marne to pocieszenie, ale Ameryka odetchnęła. Za wczorajszym atakiem w Waszyngtonie nie stali terroryści z jakiejś światowej organizacji, a młody, prawdopodobnie chory psychicznie Teksańczyk. Rezerwista Marynarki Wojennej, który wcześniej miewał problemy z prawem, a ostatnio ze zdrowiem. Agencja Associated Press podała, że mężczyzna słyszał głosy w głowie i leczył się na paranoje. Wczoraj zastrzelił 12 osób.

Policyjny radar Iskra 1, delikatnie mówiąc, nie daje rady, gdy na drodze jest więcej samochodów. Zaraz to udowodnimy. Policja o problemie wie i radzi swoim patrolom pouczać, a nie karać mandatem w sytuacji wątpliwej. Prawnicy na wszelki wypadek radzą w ogóle nie przyjmować mandatów, gdy tak zwaną suszarką okazuje się Iskra.

Poseł PiS to brzmi dumnie. Dlatego poseł PiS nie może używać, a już wcale nadużywać alkoholu. Partia przekazała swoim ludziom obyczajowe wytyczne. Złapany na nieobyczajnym zachowaniu członek partii, straci miejsce na listach wyborczych PiS, czytaj - odchodzi w polityczny niebyt. Ciekawe czy poseł Adam Hoffman przestudiował już tę instrukcję.

Rosjanie powrócili do "Małej Moskwy". Co prawda tylko na chwilę i tylko w symbolicznym geście, ale i tak zrobił się hałas. "Mała Moskwa" to Legnica. Nazywana tak w PRL ze względu na liczbę stacjonujących tam wojsk radzieckich. Równo 20 lat temu żołnierze się wynieśli. Z okazji rocznicy przyjechali znowu, na zaproszenie władz. Jednak nie wszyscy mieszkańcy Legnicy okazali się równie gościnni.

Sejm przegłosował nowelizację budżetu, bez PiS-u, bo ten w ramach bojkotu rządu głosowanie opuścił. Złośliwi - a tacy znaleźli się we wszystkich pozostałych partiach - mówili zgodnie, że dzięki temu praca w Sejmie była merytoryczna i przyjemna. Lider PiS był w tym czasie przed siedzibą rządu. W ramach solidarności ze związkowcami zorganizował wiec, na którym krytykował rząd. Mimo że rząd, zresztą tak jak związkowcy byli wówczas na Wiejskiej.

Afgańska parlamentarzystka uratowana przez nasz Grom i Kontrwywiad Wojskowy. Przez miesiąc kobieta była w rękach talibów. Szczegóły akcji są tajne, tym co mógł podzielił się z reporterem "Polski i Świata" Krzysztofem Spiechowiczem oficer Kontrwywiadu Wojskowego, który uczestniczył w operacji uwolnienia kobiety.

Costa Concordia na dnie, oby już niedługo. Zaczyna się operacja podniesienia gigantycznych rozmiarów wraku wycieczkowca, pierwsza taka w historii. Dokładnie wszystko trzeba więc przewidzieć i znaleźć rozwiązanie. Czuwają nad tym dziesiątki fachowców z różnych krajów. Krok po kroku - co będzie się działo u wybrzeży małej włoskiej wyspy Giglio?