Polska i Świat

Polska i Świat

Na czele terrorystów, którzy zaatakowali w Nairobi może stać Brytyjka, matka trojga dzieci. Przez służby specjalne kilku krajów nazywana Białą Wdową. Jej mąż wysadził się w londyńskim metrze w 2005 roku, zabijając dziesiątki osób. Ona sama od jakiegoś czasu miała mieszkać w Kenii. Od dawna - sprzyjać islamskim radykałom.

Być może będzie to dowód na przełom w śledztwie. Na pewno zaś jest to dowód na niewiarygodny bałagan w śledztwie. Portal tvn24.pl ujawnił niepublikowany do tej pory film sprzed 15-stu lat z oględzin auta generała Marka Papały. Na dachu samochodu coś wyraźnie błyszczy. Być może jest to łuska po naboju. Być może, bo w aktach sprawy nie ma o tym ani słowa.

Dominikana nie poprosiła jeszcze Polski o współpracę, ale polska prokuratura na ten moment się przygotowuje. Śledztwo w sprawie polskich księży idzie na przód. Matka jednego z ministrantów opowiedziała nam, że jej syn musiał rozbierać się przed księdzem, który to filmował i wyraźnie się podniecał. Ksiądz jest w Polsce, mimo że zakon kazał mu wracać na Dominikanę. 

Czteroletnia dziewczynka, która zatruła się grzybami jest już po przeszczepie wątroby. Choć akurat w tym przypadku słowo "już" nie jest może najwłaściwsze. Żywi dawcy ochotnicy zgłaszali się wcześniej, ale polskie prawo ma tu swoje blokady. Przeszczep był zatem możliwy dopiero, gdy znalazł się dawca zmarły.

Debata smoleńska? Mało śmieszny kabaret w reżyserii Macierewicza - nie wróży tu niczego dobrego - zdaniem premiera. Zdaniem profesora Michał Kleibera, mimo wszystko trzeba rozmawiać. A zwłaszcza na ten temat. Wspólna debata ekspertów zespołu Macieja Laska i Antoniego Macierewicza powinna odbyć się za kilka miesięcy. O jej planach słyszmy nie po raz pierwszy. Kiedy usłyszymy konkrety?

62 osoby nie żyją, prawie 200 jest rannych - to bilans po ataku terrorystycznym w centrum handlowym w Nairobi. Wydarzenia w stolicy Kenii relacjonowano na całym świecie. Po prawie trzech dniach od ataku - nastąpił prawdopodobnie ostateczny szturm służb. Na celowniku terrorystów znaleźli się nie tylko Kenijczycy. Somalijscy dżihadyści wybrali cel miejsce odwiedzane także przez obcokrajowców.

Do ataku w Kenii przyznało się somalijskie radykalne ugrupowanie islamskie al-Szabab. W Rogu Afryki działa od lat. I od lat - co ciekawe i zastanawiające - w swoje szeregi werbuje także obywateli zachodu: Amerykanów, Brytyjczyków czy Finów. Co ich uwiodło?

Niemcy po wyborach. Po raz trzeci z Angelą Merkel. 5 mandatów zabrakło pani Kanclerz do samodzielnych rządów. CDU triumfuje. Ale i kalkuluje - z kim wejść w koalicję. Na wyniki tych wyborów czekali Niemcy. Ale i cała unia. I tu, i tu Merkel nadal jest w roli głównej.

Niechciana pamiątka z przeszłości. Niechciana i groźna. W pobliżu Ustki i Jastarni. Są dowody, że w pobliżu tamtejszych plaż mogą znajdować się pozostałości po składowiskach broni chemicznej z czasów II wojny światowej. Badania na dnie Bałtyku trwają. I nie napawają optymizmem.

Polak w gronie aktywistów Greenpeace aresztowanych przez Rosjan na Morzu Peczorskim. Grożą mu poważne zarzuty i jeszcze poważniejsza kara więzienia. Rosjanom nie spodobało się to, że ekolodzy podpłynęli zbyt blisko platformy wiertniczej Gazpromu. Nie spodobało się tak bardzo, że dokonali abordażu. Podpłynęli do statku ekologów, wymierzyli w nich bronią, weszli na pokład i aresztowali załogę.

Komisja trójstronna to miejsce dialogu, jak mówi rząd, czy kółko dyskusyjne, jak mawiają związkowcy. Dziś na posiedzenie komisji nie przyszli, mimo że tematem rozmów miały być ich postulaty znane z niedawnych protestów w Warszawie. Sytuację próbują ratować pracodawcy, którzy deklarują prywatne rozmowy ze związkowcami.

Lista grzechów Kościoła według papieża Franciszka z każdym jego wywiadem robi się coraz dłuższa. Teraz mówi o obsesji księży na punkcie aborcji, gejów czy rozwodników. Kim jestem, by to oceniać - pyta papież i zachęca księży, by zmienili podejście. Nie piętnujcie, tylko pomagajcie - nawołuje Franciszek.

Acapulco w gruzach i błocie odcięte od świata, ale nie mogło być inaczej, skoro Meksyk oberwał z dwóch stro: od zachodu sztorm tropikalny, od wschodu huragan. A w środku piekło: ulewne deszcze, lawiny błotne i powodzie. Zginęło już prawie sto osób, niemal tyle samo zaginęło; tysiące rodzin straciły dach nad głową.

Rajska wyspa, najpiękniejsze kobiety świata i wielki gniew islamu. Im bliżej konkurs Miss World w Indonezji, tym więcej z nim kłopotów. Indonezja to najludniejszy muzułmański kraj świata. Reguły tam są jasne - kobiety się skrywa, a nie podziwia i to publicznie. Dlatego nie wystąpią w bikini, dlatego konkurs odbędzie się tylko na wyspie Bali, gdzie muzułmanie to mniejszość i dlatego ambasady Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych ostrzegają przed atakiem terrorystów.

Będzie się działo. Najbardziej uczęszczana droga w Polsce idzie do remontu. To słynna na cały kraj Trasa Toruńska w Warszawie. Słynna głównie dlatego, że przy potężnej ulewie auto może tam utonąć. Remont ma naprawić także to, ale przede wszystkim podnieść standard drogi do bezkolizyjnej ekspresówki. Pytanie tylko jak przetrwać remont, czyli najbliższe dwa lata.

Makabryczne znalezisko w Oklahomie. W stawie w czasie ćwiczeń pożarniczych znaleziono dwa zabytkowe chevrolety. Wewnątrz były szkielety sześciu osób. Policja ma nad czym główkować, bo auta przeleżały w wodzie kilkadziesiąt lat.

Skoro można coś zdalnie włączyć, to pewnie można i wyłączyć. Naukowcy z NATO pracują nad urządzeniem, które pozwoli unieruchomić zbliżający się pojazd, niezależnie od tego, czy porusza się on po ziemi, niebie, czy po wodzie. Oczywiście chodzi tu głównie o unieszkodliwianie zamachowców, ale takie urządzenie mogłoby pomóc także w innych kryzysowych sytuacjach.

Być może była to złośliwość przedmiotów martwych, być może zwykły pech. Fakt jest faktem, że w najważniejszym momencie wejścia na Broad Peak działał tylko jeden z czterech radiotelefonów. Brak łączności mocno skomplikował sytuację. Z jakim sprzętem poszli na szczyt nasi himalaiści?

Na prawicy coraz ostrzejszy spór o przeszłość, który może rzutować na przyszłość. Zaczęło się w czasie niedawnych wyborów na Podkarpaciu. Kandydatowi Solidarnej Polski - Kazimierzowi Ziobro - PiS wytknął przeszłość w PZPR. W odpowiedzi Ziobro, tyle że Zbigniew, zasugerował, że teczka, którą SB zbierała na Kaczyńskiego jest cienka. Coraz cieńsza jest nić, która jeszcze nie tak dawno obu panów łączyła.