Polska i Świat

Polska i Świat

Każdy przypadek podejrzenia pedofilii w Kościele powinien być szczegółowo badany, następnie przekazywany do Watykanu. A co z informowaniem prokuratury? Tu kościelne procedury milczą. A to oznacza, że ksiądz wyrzucony z kapłańskiego stanu - a więc w tym sensie ukarany - może uniknąć kary świeckiego wymiaru sprawiedliwości. Jak świeccy śledczy radzą sobie z wyjaśnianiem podobnych przypadków.

To ma być jesień rządowych nowości. I nowego otwarcia - zapowiada to premier. Odpowiada mu opozycja: które to już z kolei nowe otwarcie, bo można się zgubić. Poza zapowiedzią szczegółów brak. Jesień ma więc być polityczna, ale ma być też wydawnicza. Żona Donalda Tuska wydaje książkę - jak można się domyślać, nie przypadkiem właśnie teraz.

Nie szczepią, a szpiegują? Talibowie nie mają wątpliwości, że akcja szczepień przeciwko polio w Pakistanie to wymysł amerykańskich służb. Dlatego bez skrupułów zabijają zarówno tych, którzy szczepionki dają jak i tych, którzy je biorą. I w ten sposób medyczna misja zamienia się w misję na śmierć i życie.

Cel: Antarktyda. Śladami słynnego odkrywcy Roberta Scotta. Jemu na początku XX wieku się nie udało. Tym bardziej kusząca to myśl, by pójść jego śladami i jednak cel osiągnąć. Dwaj Brytyjczycy przygotowują się do tej morderczej wyprawy i uczestniczą w wyczerpującym treningu.

Chodzi, skacze i robi gigantyczne wrażenie na naukowcach, bo jest podobny do człowieka, mimo że to robot. Nazywa się Atlas. I w przyszłości będzie pomagał między innymi w trudnych akcjach ratunkowych. Pierwszy krok w tym kierunku już zrobiony. I zrobił go sam robot. Największym sukcesem w jego przypadku jest jednak nie tylko to, że chodzi, co że nie daje się przewrócić.

Slimy zostają, mentole znikają, ale dopiero za 8 lat - zdecydował Parlament Europejski. To było ważne głosowanie dla Polski, bo nasz kraj jest największym w Unii Europejskiej producentem papierosów. Tych legalnych. Ale papierosowe podziemie ma się dobrze. Pod tym względem Polska też jest potęgą.

Nobel z fizyki za odkrycie "boskiej cząsteczki". W tym samym czasie, gdy akademia noblowska ogłasza swój werdykt, amerykańscy fizycy obwieszczają swój sukces. Udało się przeprowadzić eksperyment termojądrowy. Jego efekt to więcej energii uzyskanej od tej włożonej. A to owszem daleka, ale jednak droga do - kto wie - może niewyczerpanych zasobów energetycznych. Naukowcy się cieszą i snują plany na przyszłość. My pytamy, jak daleka to przyszłość.

To nie była impreza masowa, choć masy biegaczy na ulicach Warszawy nie dało się w niedzielę przeoczyć. Formalnie zakwalifikowano to jako imprezę rekreacyjną, co oznacza, że żaden z miejskich urzędników nie sprawdzał, czy jest ona właściwie zabezpieczona, także pod względem medycznym. Po tym jak jeden z biegaczy zmarł na mecie jest śledztwo prokuratury i wiele pytań głównie organizacyjnych.

To słowa, które nigdy nie powinny paść. A jednak. Usłyszeliśmy jak przewodniczący polskiego episkopatu sugeruje, że molestowane dziecko potrafi to molestowanie sprowokować. Zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga. Arcybiskup Józef Michalik mówi tak dziennikarzom i gdy to mówi, nie zdaje sobie chyba sprawy jak wielką burzę rozpęta. Komentarze po tych słowach są tak druzgocące, że zmuszony jest zorganizować konferencję prasową. I przeprosić za - jak to określono - lapsus językowy.

Polak kontra rosyjski wymiar sprawiedliwości. Tomaszowi Dziemianczukowi, działaczowi Greenpeace grozi 15 lat łagru. Razem z kolegami ekologami protestował w pobliżu platformy naftowej Gazpromu. Od dwóch tygodni jest w areszcie. I jest skazany na łaskę i niełaskę Rosjan. Mimo że na świecie nie brakuje dla niego wsparcia.

To ciągle niezamknięty bilans. U wybrzeży włoskiej Lampedusy zginęło ponad dwustu uchodźców. Po czwartkowej katastrofie nadal wyławiane są ciała kolejnych ofiar. Statek, na którego pokładzie było prawdopodobnie pół tysiąca ludzi zaczął się palić, następnie zatonął. To nie pierwsza niestety taka tragedia z udziałem uchodźców. Jak wyglądają podobne rejsy - rejsy po wolność - dziś możemy to zobaczyć.

Gdyby dostała pokojowego Nobla - byłaby najmłodszym laureatem tej nagrody. Malala, 16-letnia Pakistanka, o której usłyszał cały świat. Przede wszystkim ten muzułmański. W którym upomniała się - upominała regularnie - o prawa kobiet. O mało nie przypłaciła tego życiem. Dla talibów jest wrogiem, ale dla wielu jest wzorem. I mocną noblowską kandydatką.

Dwie amerykańskie jednostki specjalne. Dwie akcje w Afryce. I dwa różne ich finały. W Libii zatrzymano jednego z przywódców Al Kaidy. W Somalii celem była organizacja Al Shabab - ta, która odpowiada za atak na centrum handlowe w stolicy Kenii. Tu sukcesu nie było. A jest rywalizacja między komandosami sił lądowych i marynarką.

Jako pierwsi pokazujemy relację byłego żołnierza GROM-u ze szkolenia sił specjalnych w dżungli w Ameryce Środkowej. To prawdziwa szkoła przetrwania. Którą przechodzą tylko najlepsi żołnierze jednostek specjalnych NATO.

Przymusowe aborcje w Chinach - to rezultat obowiązujących tam drakońskich przepisów zezwalających większości rodzin na posiadanie tylko jednego dziecka. Często to prawo egzekwowane jest w niezwykle brutalny sposób.

Nieumyślne spowodowanie śmierci - prokuratura prowadzi śledztwo po tym, jak 37-letni mężczyzna zmarł na mecie niedzielnego biegu w Warszawie. Jest mnóstwo pytań o jakość zabezpieczenia medycznego, obecność karetek i lekarzy na imprezie, w której uczestniczyło blisko 12 tysięcy osób. Każda z nich biegła na własna odpowiedzialność, nie musiała przedstawiać badań lekarskich. Ale musiał mieć zapewnioną opiekę medyczną.

W kraju kolejny ksiądz z pedofilską przeszłością. Skrywaną przed wiernymi, którzy nie mieli o niczym pojęcia. Ksiądz został skazany, dostał wyrok w zawieszeniu, ten czas spędził z dala od wiernych, po czym wrócił do pracy. Z prawnego punktu widzenia wszystko się zgadza. Wyrok się zatarł, człowiek oficjalnie jest czysty. Ale może niepokoić fakt, że ksiądz nadal pracuje z dziećmi. I że nie jest regułą w takich sytuacjach wieloletni a może i dożywotni zakaz pracy z najmłodszymi.

Krótka, treściwa i wzruszająca definicja braterstwa broni. Amerykanin, który zginął w Ghazni zasłaniając własnym ciałem naszego żołnierza dostał pośmiertnie dwa polskie odznaczenia. Jego rodzice z kolei - wyrazy wdzięczności i szacunku. Stracili dziecko, zyskali bohatera.

Wielka historia dzieje się na naszych oczach: Watykan się reformuje. Będzie nowa konstytucja, nowa kuria rzymska i nowe otwarcie, choćby na wierzących rozwodników. Prace ruszą w przyszłym roku. Watykan ma decydować w najważniejszych kwestiach, reszta ma się rozstrzygać w Kościołach lokalnych. Księża zaś mają bardziej służyć niż kierować parafiami.

To była droga przez mękę - nikt nie spodziewał się, że będzie inaczej, bo ucieczki z Korei Północnej nigdy nie są łatwe. Zawsze nielegalne, zwykle pod osłoną nocy, często nieudane. Los uciekinierów, o których teraz powiemy jest jednak szczególny. Uciekli z Korei, wydostali się z Chin, udało im się nawet dotrzeć do Laosu. I gdy na horyzoncie majaczyło się już nowe lepsze życie, Laos powiedział im - wracajcie.