Polska i Świat

Polska i Świat

Stołeczne biuro wyborcze liczy podpisy w sprawie referendum. Politycy Platformy mają nadzieję, że część z tych podpisów okaże się nieważna. Według nieoficjalnych informacji odrzucono już podobno blisko 40 tysięcy. Rusza również kampania zniechęcająca do udziału w referendum, jeśli do niego dojdzie. Premier i prezydent twierdzą, że nie pójdą, broniąc w ten sposób Hanny Gronkiewicz - Waltz.

Niestrzeżone, dzikie kąpieliska. Groźne, ale uczęszczane. Bo tak wszyscy robią od lat. Co z tego, że rozsądek podpowiada co innego. Upalne dni rządzą się swoimi prawami. Dramatyczny przypadek z Działoszyna aż nadto to pokazuje. Trzeba o nim mówić - ku przestrodze. Ku przestrodze trzeba pokazywać, jak łatwo w wodzie można stracić życie. Nieomal na własne życzenie.

Dwudniowa żałoba w Działoszynie w łódzkiem po tragedii nad Wartą. Tam śmierć trójki rodzeństwa i poszukiwanie czwartego z dzieci ciągle bezskuteczne. Rodzice w szoku, pod opieka psychologów, nie są w stanie zeznawać. Więcej mówią okoliczni mieszkańcy - wszyscy wiedzieli, że rzeka byłą w tym miejscu niebezpieczna. W czasie, gdy dzieci wchodziły do wody na brzegu była nie tylko ich matka. Również pracownica pomocy społecznej.

To naprawdę ratuje życie - defibrylator. Takie urządzenia coraz częściej można znaleźć miejscach publicznych w Polsce. Owszem są, czyli wiszą w specjalnych gablotach, ale nie oznacza to pełnej, prostej, natychmiastowej do nich dostępności. Test na wagę życia robimy w Warszawie.

10 tysięcy kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Brzmi dobrze. Brzmi jak rewolucja. A to tylko wały przeciwpowodziowe, które teraz legalnie będą mogłu służyć rowerzystom. Prezydent śle do sejmu projekt stosownej ustawy. I o ile parlament powie "tak". Tak już dłużej nie będzie, że za przejażdżkę na dwóch kółkach po wałach dostaniemy kilkuset złotowy mandat.

Nie jesteśmy po to, żeby nas lubili. Tak bronią się strażnicy miejscy, gdy znów słyszą krytyczne głosy pod swoim adresem. Po co zatem są panie i panowie w mundurach, którzy nie łapią złodziei, nie pilnują porządku, chętnie za to tropią źle zaparkowane samochody? Odpowiedź właściwie padła - straż miejska jest po to, by tropić źle zaparkowane samochody. Tylko, czy to wystarczające uzasadnienie?

Miliony dla Madonny - jak je opisano, że ani słowa nie wspomniano o koncercie na Narodowym? CBA sprawdza, czy minister Joanna Mucha dobrze wydała 6 milionów złotych. My sprawdzamy, co jest w dokumentach jakie krążyły między ministerstwem sportu a finansów. Podobno upewniano się, czy tak koncertowo pieniądze wydać można. Podobno takie potwierdzenie uzyskano. Podobno.

Jak to oryginalnie opisać. Jest gorąco. Piekielnie gorąco. Nawet teraz wieczorem temperatura nie wszędzie chce spaść poniżej 30 stopni. W dzień, w słońcu źle. Ale w domu, w cieniu też bywa nie lepiej. Upały jeszcze z nami parę dni zostaną - może warto więc posłuchać, co zrobić, by choć troche ochłodzić cztery ściany.

Groźne dzieci - młodzi gangsterzy. Maja 12, 13 lat i wtedy po raz pierwszy zaczynaja zabijać. Potem na inne życie, bez broni, przemocy, handlu narkotykami prawie nie ma już szans. Meksykańska ulica to wojenny poligon. Żołnierzami są tu dzieci. Ich wyznania, opisy tego, jak wygląda ta zdeprawowana codzienność są porażające.

Jest prokuratorskie postępowanie w sprawie ratowników medycznych z Będzina. Mężczyźni mają na koncie sprawę wręcz niebywałą. Z wypadku zabrali rannego, ale żywego mężczyznę. Gdy ten zmarł w ambulansie, kierowca zawrócił i razem z ratownikiem zostawił ciało na poboczu, z którego je wcześniej zabrał. Tłumaczenie, że karetka to nie karawan, przekonuje mało kogo.

BOR miał jednak dziurawą procedurę. To już oficjalnie potwierdzony wniosek po tym, jak przez nikogo nie zatrzymywany napastnik rozgniótł własnoręcznie jajko na polskim prezydencie w Łucku. Po wydarzeniach na Ukrainie, owszem BOR przyznaje, że popełniono błędy, a MSW dodaje, że wdrożono program naprawczy, ale raport nic nie mówi o konsekwencjach personalnych.

Trzy lata od zaprzysiężenia Bronisław Komorowski twierdzi, że za wcześnie na pytania o ponowny start w wyborach prezydenckich i ironizuje, że tym bardziej za wcześnie na odpowiedzi. Opozycja nie ma jednak wątpliwości. Według konkurentów Platformy były marszałek Sejmu nie zechce wypuścić z rąk urzędu, który daje mu dużo popularności i mało trudnych obowiązków.

Hiroszima i Nagasaki nie mogą być nie tylko zapomniane. Nie mogą się powtórzyć. To przesłanie z Japonii w 68 lat po unicestwieniu 200 tysięcy ludzi. Dziś uczczono pamięć ofiar bomby atomowej, która spadła na miasta w 1945 roku. Siejące śmierć i zniszczenie amerykańskie ładunki spadły 6 sierpnia na Hiroszimę, a trzy dni później na Nagasaki.

Mieszkańcy Ameryki Północnej wstrząśnięci. Dwaj chłopcy zabici przez pytona, który wydostał się ze sklepu zoologicznego. Wąż prawdopodobnie dotarł do śpiących dzieci przewodami wentylacyjnymi. Tragiczne zdarzenie miało miejsce w Kanadzie. Dzieci nocowały u kolegi, który mieszka nad sklepem zoologicznym. Jak przypuszcza policja, wąż udusił 5- i 7-latka podczas snu.

To już rok od wybuchu afery Amber Gold i nadal żaden z poszkodowanych nie zobaczył straconych pieniędzy. Marcin i Katarzyna P. - czyli prezes i jego żona - czekają w areszcie na proces. Mają odpowiednio 17 i 12 zarzutów. A 10 tys. oszukanych osób traci powoli nadzieje, bo majątku spółki jest na 150 milionów, a roszczeń czterokrotnie więcej.

Klimatyzacja w aucie na pełnych obrotach, asfalt topi się pod kołami, a za oknem, po ścieżce rowerowej pędzi z uśmiechem rowerzysta i śladu zmęczenia po nim nie widać. Któż nie miał takiej oto myśli, że przy prawie 40-stopniowym upale tylko cyborg mógłby wytrzymać? Tymczasem lekarze przekonują, że nawet w skwar da się trenować przy zachowaniu jednakowoż pewnych żelaznych reguł.

Auta niczym domy wielkiego brata, czyli najnowszy trend wśród polskich kierowców. Nagrywają co się da i gdzie się da. Kamery w samochodach, dotąd domena rosyjskich kierowców, zaczynają robić furorę nad Wisłą. Tyle że na wschodzie muszą nagrywać, by cokolwiek po wypadku udowodnić. A u nas to głównie gadżet, dopóki jest OC i notatka policji.

Coraz ostrzej na linii Londyn-Madryt w sprawie Gibraltaru. Hiszpania grozi opłatami na granicy i zamknięciem tamtejszej przestrzeni powietrznej. To efekt tego, że Madryt zakwestionował brytyjską suwerenność nad stanowiącym od 300 lat jej posiadłość Gibraltarem. Napięcie wzrosło 10 dni temu, gdy z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy.

Ponad 20 amerykańskich ambasad i konsulatów wciąż zamkniętych, a internet już pęka od spekulacji. Czego tak bardzo przestraszył się amerykański wywiad? Wśród kilku najczęściej powtarzanych odpowiedzi jest i ta o niewykrywalnych, niemetalowych bombach, których mają obawiać się teraz Amerykanie. Ich twórcą ma być 31-letni Saudyjczyk, któremu przywódcy Al Kaidy ponoć ufają bezgranicznie.

Fotografuje, robi odwierty w skałach, a nawet analizy chemiczne. Przede wszystkim jednak na potęgę śle dane i wskazówki, czy da się myśleć o wyprawie ma Marsa. Łazik Curiosity obchodzi właśnie rocznicę na czerwonej planecie. Osiągnięcia ma niemałe, bo przez 365 przesłał ludziom ponad 190 gigabitów danych i 70 tysięcy zdjęć - nawet w kolorze. Jest jednak z nim pewne zmartwienie, bo może mu zacząć brakować energii do pracy.