Polska i Świat

Polska i Świat

Hitlerem w mowę nienawiści

Fundacja Batorego szokuje, bo publikuje spot, w którym zwraca uwagę na dyskryminację i nienawiść. W krótkim filmie normalnie wyglądająca dziewczyna nagle zmienia się w Hitlera, bo widzi dwóch idących chłopaków. Kontrowersyjny spot podzielił zdania czy porównanie do zbrodniarza jest trafione, ale cel swój osiągnął, bo o nienawiści w Polsce zaczęto znów mówić.

Spoza polityki na listy

O miejsca w parlamencie walczą nie tylko znani nam politycy, ale i ludzie znani do tej pory z zupełnie innej drogi zawodowej. To sportowcy i artyści. Rzucają dotychczasowy fach, bo jak mówią liderzy partii, chcą pomóc państwu. Nazwisk całkiem sporo. Kto z jakiego ugrupowania wystartuje i czy przyciągnie wyborców.

Wspólny głos w sprawie uchodźców

W sprawie polskich emigrantów Andrzej Duda z premier Kopacz się nie zgadzają, ale w sprawie imigrantów jest wspólny głos. Prezydent popiera Ewę Kopacz i podobnie jak ona nie chce by Europa w systemie kwotowym przysyłała do nas uchodźców.

Spór o słowa prezydenta Dudy do Polonii

Kolejna zagraniczna podróż prezydenta i kolejna burza wokół jego wizyty. Andrzej Duda odwiedza Londyn, spotyka się z premierem Cameronem i daje jasny sygnał do tamtejszej Polonii. Prezydent mówi: obecnie nie zachęcałabym Polaków do powrotu do kraju. PiS usprawiedliwia Andrzeja Dudę i jako przykład podaje, że podobnie osiem lat temu mówił Donald Tusk, ale PO opowiada, że lider opozycji to nie to samo co prezydent kraju.

Postulaty zjednoczonej lewicy

Niektóre partie próbują przebić obietnice pozostałych. O 3 złote więcej - czyli w sumie 15 złotych. Taka minimalna stawke godzinowa licytuje Zjednoczona Lewica... A to nie koniec.

Wyborcze obietnice PiS

Teraz deklaracje Prawa i Sprawiedliwości. Najwięcej emocji budzi - 500 złotych dodatku na dziecko. I milion 200 tysięcy miejsc pracy dla młodych. Łukasz Wieczorek.

Rewolucyjne zmiany według PO

Deszcz obietnic - na kilka tygodni przed wyborami. Platforma mówi m.in. o reformie podatków i czterech tysiącach złotych na start dla młodych. Deklaracje są - a czy są gwarancje? Arleta Zalewska.

Ekstremalne żeglowanie

Ponad trzy tysiące mil - w miesiąc żeglugi. Jacht Selma pokonał własnie najkrótszą drogę morską - pomiędzy Azją i Europą. Najkrótszą... ale i jedną z najbardziej ekstremalnych. Tomasz Kanik.

Pękająca granica

Kolejne grupy uchodźców docierają do Europy. I choć Węgrzy postawili już mur na granicy z Serbią, gdzie ponad 100 km zagrodzili zasiekami i drutem kolczastym, imigranci i tak znaleźli wyrwę. Specjalny wysłannik TVN24 Michał Tracz towarzyszył tym, którzy pod osłoną nocy, w strugach deszczu, forsują granicę i przedostają się na Węgry. Spędził z nimi noc i wysłuchał ich historii.

Żelazna wola prezesa

W kampanii wyborczej wraca temat Smoleńska i dawna twarz PiS-u. W czwartek obchodzono kolejną miesięcznicę katastrofy - przed Pałacem Prezydenckim zebrał się tłum, było też wystąpienie prezesa. Jarosław Kaczyński apelował o żelazną wolę zwycięstwa i zapewniał, że PiS wyjaśni tragedię smoleńską do końca. PO zareagowała na te słowa i przypomniała, ze znów ujrzeliśmy prawdziwe oblicze tej partii.

Sieć depresji

Żyją, ale jakby ich nie było. To młodzież, która zamienia rzeczywistość na wirtualny świat. Ich zaangażowanie jest tak duże, że naukowcy biją na alarm i mówią, że życie w sieci może prowadzić do depresji.

Kobiecy kongres bez prawicy

Spotkały się po raz siódmy - i po raz siódmy będą mówiły o roli kobiet w życiu społecznym i politycznym. To Kongres Kobiet - w tym roku jest szczególny, bo przypada w trakcie kampanii wyborczej, a jego gościem po raz pierwszy jest kobieta premier. Ewa Kopacz miała dziś swoje pięć minut - czego nie można powiedzieć o kobietach z prawicy, które zaproszenie dostały, ale z niego nie skorzystały.

Co jest grane w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwa spór o nową inwestycję w mieście. A poszło o muzyczny plac zabaw, który jeszcze na dobre się nie rozkręcił, a juz przeszkadza okolicznym mieszkańcom. I choć plac przyciąga sporo dzieci, niektórzy chcą jego demontażu - z powodu hałasu.

Przekręt niedoskonały

Historia, która z jednej strony śmieszy, a z drugiej pokazuje do czego jesteśmy zdolni. Kilkadziesiąt plików z fałszywymi banknotami przyniósł do jednego z warszawskich banków 35-letni mężczyzna. 1,5 mln zł chciał wymienić na dolary. Prawdziwe pieniądze były na wierzchu, pod spodem z napisem falsyfikat.

Uzależnione noworodki

Teraz Stany Zjednoczone i spory problem wśród noworodków. Dzieci rodzą się z uzależnieniem. Do niedawna z głodem narkotykowym przychodził na świat jeden maluch w miesiącu, teraz są ich cztery. Lekarze boją się, że nałóg może na stałe zapisać im się w DNA.

Polska fizyczka zmienia świat

Olga Malinkiewicz, o tej kobiecie usłyszymy jeszcze nie raz, bo to ona rewolucjonizuje światową energetykę. Chodzi o nowoczesne, polskie ogniwa słoneczne, które mogą znacznie obniżyć koszt energii słonecznej. Do swojego projektu już pozyskała znanego inwestora z Japonii i miliony na rozwój.

Kobieta z blizną

Teraz 18-letnia Hinduska, która przeżyła horror. Jej twarz została zdeformowana i oszpecona, bo szwagier oblał ją kwasem. Dziewczyna nie poddała się. W Internecie uczy jak pomalować usta, ale nie robi tego, by zatuszować niechciane blizny, tylko by pokazać, że kwas można kupić tak łatwo jak szminkę.

Pielęgniarki dostaną więcej

Tysiące pielęgniarek przed Sejmem. Wyszły na ulice, bo chcą większych pensji. Domagają się 1500 zł podwyżki przez trzy lata. Minister zdrowia na protest odpowiedział. Wyszedł do nich i zaproponował więcej, ale w dłuższym okresie czasu.

Co dalej z Burym i szefem NIK?

Pytanie co z immunitetami Krzysztofa Kwiatkowskiego i Jana Burego. Wnioski o ich uchylenie leżą w Sejmie, ale ten na razie decyzji nie podjął, bo sprawę bada. Decyzję podjął za to szef klubu PSL, zrzec się immunitetu nie zamierza, będzie za to ponownie kandydował do Sejmu i to z podkarpackiej "jedynki". Prezes NIK czeka na wyjaśnienie sprawy, a prokuratura czeka by postawić im zarzuty.

Kłopotliwe przejście przez tory

Tunel w remoncie i kłopotliwe przejście przez tory w Radomiu. Kłopotliwe, bo czasowe. Czynne jest rano i po południu, a ten kto nie zdąży musi się nieźle nakombinować. Po pierwsze, żeby bezpiecznie przejść, a po drugie nie dostać mandatu. O biegu na czas - Łukasz Wieczorek.