Polska i Świat

Polska i Świat

"Elka" w małym mieście

Do tej pory były pewnym wyjątkiem, od niedawna wyrastają jak grzyby po deszczu - to filie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w małych miasteczkach. Nie ma tam dwupasmówek, skomplikowanych rond, przez co kursanci liczą na łatwe zdanie egzaminu. Tylko czy to aby na pewno się opłaca?

Cannes pod ochroną

W Cannes trwają przygotowania do słynnego festiwalu filmowego i ćwiczenia - wszystko w trosce o bezpieczeństwo majowej imprezy. Są jednostki antyterrorystyczne i scenariusz, do którego nie może dojść, ale który trzeba rozważyć.

Klimat na porozumienie

Beata Szydło na ratunek Ziemi - polska premier podpisała w piątek w Nowym Jorku paryskie porozumienie klimatyczne. Na zmiany mamy czas, ale nie ma wątpliwości: w porównaniu z innymi krajami w temacie ograniczenia globalnego ocieplenia mamy do zrobienia jeszcze bardzo dużo.

Ustawą w terror

Snajperski strzał, cztery stopnie zagrożenia i 14 dni aresztu - jest projekt ustawy antyterrorystycznej, a w niej szereg ułatwień dla służb. Sprawdziliśmy, jakie jeszcze narzędzia antyterrorystyczne szykuje rząd i które mają działać już przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

Kukiz kontra narodowcy

Paweł Kukiz naraził się narodowcom. W sieci pojawiło się nagranie, na którym szef klubu jasno, wyraźnie i w nieparlamentarnych słowach wyraża sie o narodowcach. Ci teraz myślą o opuszczeniu szeregów Kukiza. Jednym słowem - w poselskim klubie wrze.

Prince nie żyje

Nie żyje Prince. Legendarny muzyk zmarł w swoim studiu nagraniowym w Minnesocie. W zeszłym tygodniu był krótko hospitalizowany z powodu grypy. Miał 57 lat. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Konsekwencje ewentualnego Brexitu

Kampania trwa, głosy nadal podzielone, choć nadal wielu uważa, że Wielka Brytania powinna opuścić Unię. To oznaczałoby postawienie mieszkających tam od lat Polaków pod ścianą. Musieliby wybrać: czy wrócić do Polski czy zostać, ale na zupełnie innych warunkach i z wieloma utrudnieniami. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Problem Gdańska ze śmieciami

Gdańsk wypowiada wojnę dzikim wysypiskom śmieci. Ma zamiar skutecznie łapać tych, którzy nielegalnie podrzucają śmieci. Do walki zaangażowano wielu ludzi od detektywów, po służby porządkowe, kamery i monitoring. Problem jest poważny, bo dzikie wysypiska miały zniknąć po wprowadzeniu ustawy śmieciowej. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Samorząd kontra rząd

Po Łodzi, warszawscy radni zabrali głos w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Przyjęta została uchwała, w której podkreślono, że radni będą stosowali się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, nawet tych nieopublikowanych przez rząd. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a eksperci podkreślają, że grozi Polsce coraz większy chaos prawny. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Nowe pomysły na wojsko

Nowe pomysły, nowe liczby - jednym słowem duże zmiany czekają polską armię. Na razie jest plan i zapowiedzi ministra obrony, ale póki co brakuje informacji, skąd wziąć na ich realizację środki. Patrząc na rozmach pomysłów ministra Macierewicza, pieniędzy będzie potrzebnych bardzo dużo. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Projekt klas o profilu telemarketingowym

Może się wydawać że to żart, ale pomysł jest prawdziwy, niektórzy już nazywają go rewolucyjnym - czyli klasa o profilu "pracownik call center". Jeśli ministerstwa się zgodzą, szkoły zaczną uczyć telemarketingu. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Demonstracja siły

Pokaz siły narodowców w Białymstoku i pytanie: czy ONR należy zlikwidować? Oni sami twierdzą, że wcale nie namawiają do nienawiści, ale głoszone przez nich hasła nie dają obcokrajowcom poczucia bezpieczeństwa. Za zagranicznymi gośćmi wstawia się rzecznik praw obywatelskich, ale problemu nie widzą ci, którzy w pierwszej kolejności powinni reagować, czyli rządzący.

Podniebne ogrody

Dotlenić miasto i jeszcze na tym zarobić. Ogród na dachu jest na tyle dobroczynny, że pierwsze miasta zaczynają refundowanie, przynajmniej częściowe, takiej miejskiej rolniczej działalności.

Cała prawda o królowej

W środę skończyła 90 lat, nadal ma siłę, energię do działania i rządzi monarchią. Przez lata narosło o niej wiele opowieści: dla jednych zimna i ostra, dla drugich ciepła i zabawna. Jaka jest królowa Elżbieta II?

Czarna seria w Tatrach

W Tatrach niespokojnie. Było nerwowo i zakończyło się tragicznie. Szybowce lądowały awaryjnie, jednego pilota nie udało się uratować. Wszystkie maszyny brały udział w zawodach szybowców nad granica polsko-słowacką.

Niemoc szkolna

Szkolna niemoc w starciu z przemocą. Władze oświatowe bardzo źle wypadają w raporcie pozarządowej organizacji, która skrupulatnie sprawdziła ubiegłoroczne przypadki prześladowania, dyskryminowania i dręczenia uczniów.

Zgromadzenie z konfliktem w tle

Prezes TK na dorocznym zgromadzeniu sędziów dziękuje za wsparcie w trudnym momencie i za jeden wspólny głos. Prof. Andrzej Rzepliński jest pełen uznania, że mimo konfliktu nie udało się podzielić władzy sądowniczej. A o tym, że jest on trwały i wyraźny świadczy choćby fakt, że wbrew tradycji w zgromadzeniu nie wzięli udziału prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Aktorka nie poddaje się ciężkiej chorobie

Dwukrotnie pokonała nowotwór, choć słono za to zapłaciła - straciła dwie piersi. Kiedy już zaczęło być dobrze, usłyszała kolejną diagnozę - obrzęk limfatyczny. Amerykańska aktorka Kathy Bates kolejną chorobę przyjmuję z pokorą, nie poddaje się i daje siłę innym pacjentom.