Bułgaria odrzuca scenariusz powstania UE wielu prędkości

Rząd Bułgarii sprzeciwia się wyodrębnieniu krajów "peryferii" i "bazy" Unii Europejskiej - oświadczyła wicepremier do spraw unijnych Denica Złatewa. Jej zdaniem, planowanie rozwoju Wspólnoty dwóch czy kilku prędkości jest "absolutnie nie do przyjęcia".

Zabrakło dowodów. Malezja deportuje Koreańczyka

Obywatel Korei Północnej, zatrzymany w Malezji w związku z zabójstwem przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, w piątek zostanie zwolniony z aresztu, a następnie deportowany do swego kraju - ogłosił w czwartek prokurator generalny Malezji.

Oscar, którego mogliście nie zauważyć. A warto

Oscar za pokazanie Syryjskiej Obrony Cywilnej. Nagroda za ten dokument trochę przyćmiona przez zaskakujący przebieg oscarowej gali, więc tym bardziej warto przypomnieć o filmie i o tym, co pokazuje. Jest to bowiem kolejna dramatyczna ilustracja wojennej codzienności w Syrii. Z akcentem jednak na ludzi, którzy się nie poddają. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Dlaczego nie przyjechał najpierw do Polski? Szef MSZ Niemiec odpowiada

Socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel, który odwiedził w środę Estonię, Łotwę i Litwę, ponownie zdystansował się od wymogu wydawania przez państwa NATO co najmniej 2 proc. ich produktu krajowego brutto na obronę. Był też pytany, dlaczego w swej pierwszej podróży do Europy Wschodniej udał się do państw bałtyckich, a nie tak jak jego poprzednicy do Polski.

Wojska rządowe "weszły do Palmiry"

Syryjskie siły rządowe weszły wieczorem do Palmiry w środkowej Syrii po zaciekłych walkach z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego, którzy kontrolują to miasto - podało Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Walki i bombardowania trwają.

Faworyt wyborów dostał w głowę jajkiem

Emmanuel Macron uchodzi obecnie za faworyta w wyborach prezydenckich we Francji. Na środowych targach rolniczych w Paryżu nie wszyscy jednak powitali go ciepło. Członek ochrony Macrona nie zdołał uchronić go przed jajkiem, które ktoś rzucił w jego głowę.

Franciszek: Wielki Post to czas, aby powiedzieć "nie"

Podczas mszy w Środę Popielcową na Awentynie papież Franciszek przestrzegał przed powierzchowną duchowością, modlitwą, która uspokaja sumienie oraz dawaniem jałmużny sprawiającej samozadowolenie. Nawoływał do sprzeciwu wobec "brutalnej i pospiesznej krytyki".

Turcy "zaatakowali pozycje sprzymierzeńców USA"

Turecka armia i współdziałające z nią syryjskie ugrupowania rebelianckie zaatakowały kontrolowane przez sprzymierzone z USA milicje wioski w pobliżu miasta Manbidż na północnym zachodzie Syrii - poinformował rzecznik wspomnianych milicji. Rosyjskie agencje prasowe tymczasem, powołując się na źródło zbliżone do negocjacji, podały, że rozmowy pokojowe, w których wezmą udział przedstawiciele zbrojnej opozycji syryjskiej oraz Rosji, Iranu i Turcji, mają odbyć się 14 marca w Kazachstanie.

Saryusz-Wolski za Tuska? "Na poziomie europejskim taka kandydatura nie funkcjonuje"

Oficjalnie nie ma kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego - podkreślił w Brukseli eurodeputowany SLD Janusz Zemke. Zaznaczył, że jeśli Donald Tusk będzie się ubiegał o drugą kadencję szefa Rady Europejskiej, socjaldemokraci nie wystawią kontrkandydata. Sytuacja zmieniłaby się - mówił Zemke - gdyby Tusk sam się wycofał albo "po stronie rządów konserwatywnych pojawiłoby się kilku kandydatów".

Rosnieft przegrał apelację przeciwko "RBK"

Sąd wyższej instancji w Moskwie oddalił apelację złożoną przez koncern Rosnieft od głośnego wyroku w procesie przeciw gazecie "RBK". Sąd orzekł, że wydawca "RBK" nie musi wypłacać koncernowi odszkodowania. Samą publikację uznał jednak za zniesławiającą.