Dzieci z oblężonego miasta apelują o pokój

Dzieci z Aleppo apelują o zakończenie oblężenia miasta i pokój w Syrii. Na nagraniu opublikowanym przez organizację Aleppo Media Center widać grupę kilkulatków śpiewających piosenki i recytujących wiersze o pokoju. Niektóre z nich są ranne lub niepełnosprawne. "Ocalcie nasze dzieci z oblężonego Aleppo" - można przeczytać na trzymanym przez nie transparencie. Jedna z dziewczynek mówi, że Aleppo jest odcięte od świata jak Daraja, ale nikt nie zamierza go opuścić. Daraja to położone pod Damaszkiem miasto przejęte ostatnio przez siły rządowe, wcześniej bastion rebeliantów odcięty od świata przez ponad cztery lata.

Zdjęcie na dowód, że "życie się nie skończyło"

Pomimo wojny starają się żyć normalnie na tyle, na ile to możliwe. Organizacja Aleppo Media Center pokazała zdjęcia, na których widać, jak dzieci w kraterze po pocisku urządziły sobie mały basen. "Cokolwiek Asad robi w Aleppo, życie się nie skończyło" - piszą aktywiści.

"Podzielili ich na grupy i zaczęli strzelać". Liczą ciała w masowych grobach

Tzw. Państwo Islamskie jest coraz mniejsze - traci ziemię i w Iraku, i w Libii, i w Syrii, ale to, co pozostawia po sobie, budzi większe przerażenie niż opowieści tych, którym udało się stamtąd uciec. Dżihadyści dopuszczają się tortur, gwałtów, a reporterzy odnajdują wiele pozostawionych masowych grobów. Zbrodnie popełniają zaprawieni w walkach bojownicy, którzy służyli w jeszcze armii Saddama Husajna, ale też nastolatkowie, którzy jeszcze niedawno wiedli zupełnie normalne życie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Poparcie dla Merkel najniższe od lat, antyislamiści zyskują

Zadowolenie z działalności Angeli Merkel jako kanclerz Niemiec spadło w sierpniu do poziomu najniższego od pięciu lat - wynika z sondażu Deutschlandtrend dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD. Rośnie natomiast poparcie dla prawicowej antyislamskiej AfD.

Trzęsienie ziemi w Rzymie może być katastrofalne

Liga Ochrony Środowiska wyraziła zaniepokojenie stanem placówek oświatowych w Rzymie. Według niej spośród 1194 szkół w Rzymie połowa z nich nigdy nie została skontrolowana pod względem statyczności. Z kolei federacja rzemieślników branży budowlanej w ogłoszonym raporcie twierdzi, że ponad 60 procent budynków w Rzymie jest zagrożonych w razie trzęsienia ziemi.

Erdogan zapewnia o udanej ofensywie i zaprzecza twierdzeniom USA

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan oświadczył, że armia turecka wyparła siły tzw. Państwa Islamskiego (IS) i kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z obszaru ok. 400 km kw. w północnej Syrii. Zaprzeczył twierdzeniom USA jakoby Kurdowie z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) w północnej Syrii wycofali się na wschód od rzeki Eufrat, tak jak tego domagała się strona turecka.

Niemcy chcą zrobić z uchodźców budowlańców

Angela Merkel nie chce wycofać się z polityki otwartych drzwi i przekonuje, że Niemcy z kryzysem migracyjnym sobie poradzą. Rząd Niemiec sfinansuje kursy budowlane dla imigrantów i uchodźców z Syrii po to, by mogli wrócić do swojego kraju, gdy skończy się tam wojna i go odbudować. Założenie dobre, chętnych masa, ale już wiadomo, że niektórzy z nowymi umiejętnościami nie będą chcieli wrócić na Bliski Wschód, a raczej zostać i pracować w Niemczech. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.

"Syria zawsze piękna". Ministerstwo zaprasza do kraju ogarniętego wojną

Syryjskie Ministerstwo Turystyki opublikowało w mediach społecznościowych film promujący ten kraj jako świetne miejsce do spędzenia wakacji. Widać plażę, beztroskich ludzi pływających przy brzegu oraz mężczyzn pędzących na skuterach wodnych. Wszystkiemu do taktu dynamicznej muzyki. Tymczasem w Syrii od 2011 roku trwa krwawa wojna domowa. Życie straciło już prawie pół miliona ludzi, a wiele miast legło w gruzach.

Dilma nadal walczy. Odsunięta prezydent składa odwołanie

Obrońcy Dilmy Rousseff odwołali się do Sądu Najwyższego od środowej decyzji Senatu, który pozbawił ją stanowiska prezydenta Brazylii. Domagają się anulowania tej decyzji, podjętej 61 głosami przeciwko 20, do czasu, aż w sprawie wypowie się najwyższy trybunał.

"Ryzyko destabilizacji Czech. Rosja prowadzi wojnę informacyjną"

Rosyjski wywiad prowadzi "wojnę informacyjną" w Czechach, tworzy sieć kontrolowanych przez siebie ugrupowań i środków propagandowych, które mogą zostać wykorzystanie do destabilizacji państwa - ostrzegły w czwartek czeskie służby specjalne odpowiedzialne za kontrwywiad (BIS).

Ukraiński IPN: polski Sejm popełnił błąd polityczny, prawny i historyczny

Prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz wypowiedział się w czwartek przeciw "symetrycznej odpowiedzi" parlamentu w Kijowie na lipcową uchwałę polskiego Sejmu w sprawie zbrodni wołyńskiej, w której została ona określona mianem ludobójstwa. Polską uchwałę nazwał "błędem" i przestrzegł posłów ukraińskich, aby nie postąpili podobnie.

Strzelił w głowę rodzicom, bliźnięta patrzyły

Niezidentyfikowany napastnik wszedł do domu w węgierskim mieście Nyiregyhaza i z bliskiej odległości strzelił w głowę kobiecie i mężczyźnie. Świadkami zbrodni były około 7-letnie bliźnięta, które w stanie głębokiego szoku trafiły do szpitala.

Reelekcja prezydenta wywołała zamieszki. Opozycja: są ofiary

Co najmniej dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych w wyniku operacji sił bezpieczeństwa wymierzonej w sztab wyborczy opozycji w stolicy Gabonu, Libreville - podali w czwartek przedstawiciele opozycji. Wcześniej doszło do starć ulicznych z demonstrantami.

Steinmeier: pokój w Europie jest zagrożony

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w czwartek, że Europie grozi nowy niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na naszym kontynencie. Steinmeier jest gospodarzem spotkania w Poczdamie szefów dyplomacji krajów OBWE.