"Organy wpływu i kłamliwej propagandy". Macron przy Putinie wymienia rosyjskie media

Poważną sprawą było to, że "jakieś organy prasy zagranicznej wtrącały się w demokratyczną kampanię" - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji prasowej po spotkaniu z Władimirem Putinem. Skomentował w ten sposób domniemane ingerowanie Moskwy we francuskie wybory prezydenckie. Zależne od Kremla agencja Sputnik i telewizja RT (dawniej Russia Today) zachowywały się - jego zdaniem - jak "organy wpływu" i "organy kłamliwej propagandy".

1453 ciężarówki na pasie startowym. Niezwykła parada na lotnisku

Na płycie powstającego w pobliżu Stambułu lotniska IGA zorganizowano największą na świecie paradę ciężarówek. Do bicia rekordu Guinnessa użyto 1453 pojazdy - by upamiętnić datę zdobycia Konstantynopola (obecnie Stambuł) przez Imperium Osmańskie. Parada trwała prawie dwie godziny. Ciężarówki przejechały 3,2 kilometra w zwartej formacji. Komisja Rekordów Guinnessa oficjalnie nie potwierdziła jeszcze pobicia rekordu, jednak ostatni podobny wyczyn, w Holandii w 2004 roku, miał o wiele mniejszą skalę. Wtedy w paradzie wzięło udział 416 pojazdów. Lotnisko IGA będzie trzecim międzynarodowym portem lotniczym w Stambule i prawdopodobnie największym portem lotniczym na świecie.

"Musimy dorosnąć, nie możemy wciąż liczyć na pomoc wujka Sama"

Unia Europejska "musi liczyć sama na siebie" - taką opinię wyraził przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w rozmowie z włoską agencją ANSA. Tajani nawiązał do słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która wyraziła wątpliwość co do niezawodności Stanów Zjednoczonych jako partnera Unii.

Wyprowadził tysiące ludzi na ulice. Zapowiada kolejny protest

Aleksiej Nawalny, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, zgłosił władzom Moskwy zamiar przeprowadzenia wiecu 12 czerwca. Przypada wówczas święto państwowe, Dzień Rosji. W marcu Nawalny zorganizował wielotysięczne protesty przeciwko korupcji, podczas których policja zatrzymała ponad tysiąc osób.

Chiny upominają Koreę Północną: nie naruszajcie jasnych reguł

Po przeprowadzeniu w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Koreę Północną próby z rakietą krótkiego zasięgu Chiny wezwały Pjongjang do nienaruszania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zaapelowały też o stworzenie warunków umożliwiających powrót do rozmów w sprawie zażegnania kryzysu.

Czarne sztandary, uliczne walki, setka ofiar. Filipiny w cieniu dżihadu

Co najmniej 105 osób zginęło w ciągu ostatnich kilku dni w mieście Marawi - informuje filipińska armia. Do miasta przed tygodniem wtargnęły setki uzbrojonych islamistów, po czym wybuchły zacięte walki uliczne. Wygląda na to, że tak zwane Państwo Islamskie (IS) stara się właśnie rozszerzyć swoją aktywność na Azję Południowo-Wschodnią.

Niespotykana koncentracja sił. Pod bokiem Kima może się zjawić potężna armada

US Navy zadecydowała o wysłaniu trzeciego lotniskowca atomowego w region Azji Wschodniej - twierdzi Voice Of America, powołując się na swoje źródła. Oznaczałoby to zgromadzenie w zapalnym regionie aż trzech wielkich okrętów, co zdarza się wyjątkowo rzadko. Obecność takiej armady byłaby wyraźnym sygnałem pod adresem Korei Północnej i Chin.

Sankcje wobec syryjskiego reżimu utrzymane

Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok sankcje wobec władz Syrii, dodając do listy trzech kolejnych ministrów rządu w Damaszku. Restrykcje będą obowiązywać do 1 czerwca 2018 roku.

Londyn odpowiada Merkel: pozostaniemy silnym partnerem

Wielka Brytania pozostanie silnym sojusznikiem Unii Europejskiej także po wyjściu ze Wspólnoty - oświadczyła szefowa MSW Amber Rudd. W niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że UE nie może już w pełni polegać na USA i Wielkiej Brytanii.