"Pierwszy feministyczny rząd na świecie poświęcił swoje zasady"

Podczas niedawnej wizyty w Teheranie premierowi Szwecji Stefanowi Lofvenowi towarzyszyły członkinie gabinetu nazywanego niekiedy "pierwszym feministycznym rządem". Zgodnie z obowiązującym w Iranie prawem kobiety musiały przykryć włosy i założyć luźne stroje. Nie spodobało się to m.in. pozarządowej organizacji UN Watch.

Kreml "nie ma żadnych konkretów" ws. spotkania Trumpa i Putina

Nadal nie są znane data ani miejsce spotkania prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zauważył jednak, że "dotąd mowa była o tym, iż do spotkania dojdzie przed szczytem G20 w Niemczech w lipcu tego roku".

Turcja chce rozszerzyć operację w Syrii

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja chce utworzyć strefy bezpieczeństwa w Syrii, rozszerzając swe operacje wojskowe na miasta Manbidż i Ar-Rakka. Chce to zrobić po wyparciu tzw. Państwa Islamskiego z miasta Al-Bab na północy.

Nagroda World Press Photo za zdjęcie zabójcy ambasadora

Zdjęcie przedstawiające trzymającego w rękach pistolet zabójcę ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa zdobyło nagrodę dla najlepszej fotografii 2016 roku w konkursie World Press Photo. Autorem zwycięskiego zdjęcia jest fotograf agencji Associated Press Burhan Ozbilici.

Prezydent Czech gratuluje i zaprasza

W telegramie gratulacyjnym do nowego prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera prezydent Czech Milosz Zeman przypomniał jego zasługi dla stosunków czesko-niemieckich i zaprosił go do Pragi - poinformował rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek.

Dżihadyści niszczą zabytki Palmiry. Rosjanie publikują dowody

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało nagranie, które ma potwierdzać, że dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zniszczyli zabytki starożytnej Palmiry. W styczniu syryjska agencja prasowa Sana poinformowała o uszkodzonej fasadzie rzymskiego amfiteatru, a także zniszczeniu tetrapylonu, jednego z najsłynniejszych zabytków tego historycznego miasta na wschodzie kraju.

Reżim Kima strzela. Chiny krytykują, Rosja apeluje o "zimną krew"

Test pocisku balistycznego przeprowadzony przez Koreę Północną potępiły resorty dyplomacji Rosji i Chin. MSZ w Moskwie oceniło działania Pjongjangu jako "kolejne wyzywające zlekceważenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Resort spraw zagranicznych wezwał wszystkie zainteresowane strony, by unikały dalszego wzrostu napięć. Również rzecznik chińskiego MSZ oświadczył, że Chiny sprzeciwiają się próbom rakietowym Korei Północnej, które są pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Gigantyczna tama grozi zawaleniem. Wielka ewakuacja

Co najmniej 180 tys. osób z północnej części stanu Kalifornia ma zostać ewakuowanych w związku z intensywnymi opadami w okolicach największej tamy w USA. Istnieje zagrożenie, że najwyższa zapora w Stanach Zjednoczonych runie.

Grammy 2017. Triumf Adele i Beyonce

Brytyjska piosenkarka Adele triumfowała w niedzielę na 59. gali rozdania nagród Grammy. Jej utwór "Hello" zdobył tytuł najlepszej piosenki i nagrania roku. Nagrodę za nagranie muzyki chóralnej otrzymał album "Penderecki conducts Penderecki".

Krzysztof Penderecki z nagrodą Grammy

Kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy w kategorii "Muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles.

Wybierali prezydenta. Inaczej być nie mogło: 97,69 proc. poparcia

Niespodzianek nie było, bo w Turkmenistanie o niespodzianki trudno. Dlatego też nikt nie powinien się dziwić, że Kurbankuły Berdymuchammedow zapewnił sobie w niedzielnych wyborach kolejną, trzecią już, kadencję na fotelu prezydenta. Według oficjalnych danych zdobył 97,69 proc. głosów.

Papież o "znaku diabła" we wstępie książki ofiary pedofilii

Papież Franciszek napisał wstęp do książki byłego zakonnika, ofiary pedofilii. "Jak kapłan może wyrządzić tyle zła?" - zapytał. Tekst publikuje w poniedziałek "La Repubblica". Franciszek przeprosił za księży-pedofilów, a ich czyny nazwał "znakiem diabła".

Reżim triumfuje i ogłasza: test pocisku balistycznego sukcesem

USA, Japonia i Korea Południowa zażądały zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbą rakietową - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu jeden z przedstawicieli USA przy ONZ. Pjongjang poinformował, że próba zakończyła się sukcesem.

Reżim Kima odpalił rakietę. Jest reakcja NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił wystrzelenie przez Koreę Północną pocisku balistycznego. Zaapelował też do reżimu w Pjongjangu o wstrzymanie programów rakietowych i wznowienie dialogu ze społecznością międzynarodową.