Ambasador Ukrainy: to atak na stosunki polsko-ukraińskie

Ukraina jest oburzona atakiem na polski konsulat - powiedział ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, który rozmawiał z wiceszefem MSZ Janem Dziedziczakiem. Podkreślił, że prezydent Ukrainy jest "osobiście zaniepokojony" i zarządził wzmocnienie ochrony polskich placówek dyplomatycznych.

Nie poparł kolegi socjalisty, poparł centrystę

Były premier w socjalistycznym rządzie Francois Hollande'a Manuel Valls oficjalnie zapowiedział, że w obu turach nadchodzących wyborów prezydenckich zagłosuje na centrystę Emmanuela Macrona, a nie kandydata Partii Socjalistycznej (PS) Benoit Hamona.

"Bunt dzieci zdradzonych przez dorosłych"

Niedzielne protesty w Rosji z licznym udziałem młodzieży szkolnej i studenckiej to narodziny "nowej grupy społecznej". "Bunt dzieci zdradzonych przez dorosłych, uczniów, których nauczyciele zabierają im przyszłość, fałszując wybory" - ocenia niezależna "Nowaja Gazieta".

Polski konsulat ostrzelany. Ukraińskie władze potępiają atak

W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy. Władze w Kijowie wyraziły oburzenie z powodu incydentu. "To podłość tych, którzy sprzeciwiają się naszej przyjaźni z Polską" – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. Konsul RP w Łucku Krzysztof Sawicki określił zdarzenie jako atak terrorystyczny, a do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce.

Najpierw on, teraz żona. Penelope Fillon z zarzutami

Żonie kandydata na prezydenta Francji Francois Fillona, Penelope Fillon, postawiono zarzuty w związku ze skandalem wokół fikcyjnego zatrudniania jej przez męża. Oskarża się ją m.in. o współudział w sprzeniewierzeniu środków publicznych.

Rzecznik Eurokorpusu: Polska pozostanie bez prawa głosu w najważniejszych sprawach

- Polscy oficerowie, którzy obecnie z nami służą, wykonają swoje trzyletnie kontrakty zgodnie z umową. Oznacza to, że ta współpraca wygasa w 2019 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau. Skomentował w ten sposób wtorkowe doniesienia mówiące o redukowaniu udziału Polski w tej wojskowej formacji. MON w wydanym tego dnia oświadczeniu podkreślił, że nasz kraj pozostanie "państwem stowarzyszonym".

Szukali dowodów na łamanie sankcji. Zginęli oboje, jej odcięto głowę

Znaleziono ciała dwóch przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga, Amerykanina Michaela Sharpa oraz Szwedki Zaidy Catalan. Kobiecie obcięto głowę, ciało mężczyzny było całe - podał rzecznik kongijskiego rządu Lambert Mende, cytowany w środę przez AFP.

Kurdyjska flaga załopotała na cytadeli

Lokalne władze w Kirkuku na północy Iraku uchwaliły we wtorek, że na budynkach rządowych w tej prowincji zawiśnie flaga kurdyjska. Wciągnięto ją na maszt cytadeli. Decyzja może zaostrzyć napięcia z Bagdadem związane z przyszłością zasobnej w ropę prowincji.

Była pierwsza dama oczyszczona z zarzutów

Sąd w Abidżanie oczyścił z zarzutów popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości żonę byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo, Simone - poinformowała państwowa telewizja.

22 lata rządów i starczy? Niewiele na to wskazuje

Alaksandr Łukaszenka włada swoim krajem 22 lata, ale każda władza, nawet najdłuższa kiedyś się kończy. Brutalność, z jaką zdecydował się tłumić ostatnie protesty, może dowodzić, że zaczął się bać i ten czas powoli nadchodzi. Ale czy na pewno? W jego wypadków o utracie władzy zdecydować mogą albo jego rodacy, albo Władimir Putin. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Ćwiczą, polując na żywych ludzi. 12-latek: wyprali mi mózg

Pokazywali nam nagrania, jak wysadzają się zamachowcy samobójcy. Uczyli jak atakować wozy opancerzone - mówi 12-letni Mahmud, który był szkolony w tajnym obozie tak zwanego Państwa Islamskiego. Dotarli do niego reporterzy Sky News i ujawnili, jak terroryści łamią psychikę młodych zwerbowanych dzieci, robiąc z nich maszyny do zabijania. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rosyjski oligarcha chce stanąć przed amerykańskim Kongresem

Rosyjski miliarder Oleg Deripaska oświadczył, że może stawić się na przesłuchaniach w Kongresie USA w związku z informacjami o jego kontaktach z byłym doradcą Donalda Trumpa, Paulem Manafortem. Oświadczenie oligarchy ukazało się w amerykańskim dzienniku "The Wall Street Journal".

Zginęli cywile. Generał: mogliśmy odegrać rolę w zabiciu tych osób

Siły koalicji pod wodzą USA najprawdopodobniej odegrały rolę w wybuchach, które miały miejsce w marcu w Mosulu, w wyniku których śmierć ponieśli iraccy cywile - oświadczył we wtorek gen. Stephen Townsend. Zaznaczył jednak, że także dżihadyści mogli się do nich przyczynić, a użyta przez koalicję amunicja nie powinna doprowadzić do zawalenia się budynku, w którym przebywały ofiary.

Strefa bezpieczeństwa wokół Białego Domu. Wezwano saperów

Biały Dom został zabezpieczony, a wokół jego posesji wytyczona została strefa bezpieczeństwa - poinformowała we wtorek rzeczniczka Secret Service. Działania te podjęto po tym, jak do jednego z agentów w pobliżu budynku zbliżył się mężczyzna z podejrzaną paczką.

To nie ludzkie szczątki. Biegli o znalezisku w podniesionym wraku

Fragmenty kości odnalezione we wtorek przez ekipy poszukiwawcze pracujące przy ściąganiu z mielizny zatopionego w 2014 roku południowokoreańskiego promu nie są szczątkami jednej z dziewięciu niezlokalizowanych dotąd ofiar katastrofy, lecz szczątkami zwierzęcymi - poinformowały południowokoreańskie źródła rządowe.

Szkocki parlament za powtórnym referendum niepodległościowym

Deputowani w Edynburgu zdecydowali we wtorkowym głosowaniu o poparciu pomysłu pierwszej szkockiej minister Nicoli Sturgeon chcącej zorganizowania drugiego referendum niepodległościowego pod koniec 2018 roku lub na początku 2019 roku. Brytyjski rząd odpowiedział, że nie będzie negocjował w tej sprawie ze Szkotami.