MSZ Ukrainy: wizy dla Rosjan nie przyniosą efektu

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin wypowiedział się przeciwko wprowadzeniu wiz dla obywateli Rosji. Może to stworzyć problemy dla naszych rodaków między innymi na zajętym przez Rosję Krymie – oświadczył minister, występując w piątek w ukraińskim parlamencie.

Druga armia NATO z rosyjskim uzbrojeniem? Nowe kontrowersje

- Turcja zgodziła się zapłacić Rosji 2,5 miliarda dolarów za nowoczesny system przeciwlotniczy S-400 - twierdzi agencja Bloomberg, powołując się na informatora w tureckich władzach. To już kolejny sygnał wskazujący na możliwość zawarcia kontrowersyjnej umowy. Wcześniej Turcy chcieli kupić chińskie systemy HQ-9, ale zrezygnowali pod silną presją NATO. Teraz najwyraźniej idą w jeszcze bardziej kontrowersyjnym kierunku.

Klasztor pod Lwowem obrzucony koktajlami Mołotowa

Dwadzieścia zakonnic zwróciło się o pomoc medyczną po ataku koktajlami Mołotowa na klasztor w Brzuchowicach pod Lwowem – poinformowała lwowska policja. W budynek, w którym mieszkają siostry zakonne, nieznani sprawcy rzucili pięć butelek z łatwopalną cieczą.

Papież: połóżmy kres obojętności wobec środowiska naturalnego

"Nie można stać z założonymi rękoma w obliczu degradacji środowiska naturalnego" - napisał papież Franciszek. Sformułowanie to znalazło się w orędziu do uczestników międzynarodowej konferencji na temat jego ekologiczno-społecznej encykliki "Laudato si" w Rio de Janeiro w Brazylii.

Indonezja "stworzyła" nowe morze

Indonezyjskie MSZ przedstawiło w piątek nową mapę rejonu Morza Południowochińskiego, na której zmieniono nazwę części tego obszaru, należącą do indonezyjskiej strefy ekonomicznej.

Francuska potęga na Polach Elizejskich. Co pokazano Trumpowi

Powszechnie panuje stereotyp, że z Francuzów marni żołnierze, którzy łatwo się poddają. Tymczasem fakt jest taki, że Francja jest jedną z największych potęg militarnych świata o liczącej ponad tysiąc lat tradycji pełnej zwycięstw i bohaterstwa. Swoją siłę Francuzi prezentowali na Polach Elizejskich z okazji rocznicy zdobycia Bastylii. O tym, co przedefilowało przed kamerami, mówił Maciej Kucharczyk z portalu tvn24.pl.

"Wieczne Miasto stało się światowym centrum handlu kokainą"

Rzym stał się światową stolicą kokainy - twierdzi włoski pisarz Roberto Saviano, autor książki "Gomorra" o neapolitańskiej mafii. W raporcie przygotowanym dla piątkowego wydania dziennika "La Repubblica" pisze, że zyski ze sprzedaży narkotyku to miliardy euro.

Ponad milion ludzi uciekło z Mosulu

Od początku walk o Mosul w październiku ubiegłego roku z tego drugiego co do wielkości miasta Iraku uciekło ponad milion osób, a większość z nich nie wróciła do domu - ogłosiła w piątek Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji.

Strzały w Jerozolimie. Napastnicy nie żyją, policjanci zmarli

Zmarło dwóch izraelskich policjantów, którzy w piątek zostali postrzeleni przez palestyńskich napastników niedaleko świętych dla żydów i muzułmanów miejsc na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie - poinformowały izraelskie siły bezpieczeństwa. Napastnicy po krótkim pościgu zostali zastrzeleni.

"The Times": Szkocja i Walia chcą zablokować plan Londynu

Pierwsi ministrowie Szkocji i Walii, Nicola Sturgeon i Carwyn Jones, ostrzegli premier Theresę May, że musi się liczyć z ryzykiem wywołania kryzysu konstytucyjnego, o ile nie wprowadzi poprawek do ustawy dotyczącej Brexitu. Ponieważ tych nie uwzględniła, możliwe jest zablokowanie jej planów przez rządy Szkocji i Walii - pisze w piątek brytyjski "The Times".

Macron po defiladzie: nasza przyjaźń ze Stanami Zjednoczonymi trwa

Chciałbym podziękować przyjaciołom, którzy przyjechali na nasze święto - powiedział w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron, zwracając się do goszczącego w Paryżu na jego zaproszenie Donalda Trumpa. Wcześniej politycy przyglądali się uroczystej paradzie wojskowej z okazji Dnia Bastylii.

Węgry "nie ugną się pod presją" Komisji Europejskiej

Rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs ocenił w czwartek, że nie należy się bać unijnej procedury o naruszenie prawa. Mówił o tym w telewizji M1 po wszczęciu tego dnia przez Komisję Europejską procedury przeciwko Węgrom w związku z ustawą o organizacjach pozarządowych (NGO).

Spotkanie z rosyjską prawniczką, tweet Trumpa i powrót do 2013 roku

Pytania o ingerencję Rosji w kampanię wyborczą w USA wróciły. Po opublikowaniu informacji o spotkaniu Donalda Trumpa Juniora z rosyjską prawniczką, "The Washington Post" odtwarza łańcuch zdarzeń z ostatnich czterech lat, starając się doprowadzić do wyjaśnienia tego, jak doszło do spotkania 9 czerwca ubiegłego roku w Nowym Jorku. Przy okazji dziennik rozprawia się też z teorią dotyczącą jednego z tweetów obecnego prezydenta, opublikowanego tamtego dnia w 2016 roku.