"To dla europejskiej obronności historyczny dzień"

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach Unii Europejskiej. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.

Waszczykowski o rezolucji europarlamentu: absolutnie nieuprawniona ingerencja

Proces legislacyjny się nie rozpoczął, więc ja nie wiem, po co trwa w ogóle dyskusja, a tym bardziej, po co jest próba uruchomienia jakiegokolwiek mechanizmu przeciwko Polsce - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Odniósł się do zamiaru przyjęcia przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej sytuacji w Polsce.

Unia zatwierdziła sankcje wobec Wenezueli

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zatwierdzili w poniedziałek sankcje na Wenezuelę, wzywając jednocześnie rządzących tym krajem do przywrócenia legitymizacji demokratycznej władzy w drodze wolnych wyborów.

"Nikt na świecie nie chciałby, żeby Tajwan był wichrzycielem"

Tajwan zapewnił Stany Zjednoczone, że nie chce stwarzać problemów w Cieśninie Tajwańskiej – powiedział w poniedziałek wysłannik Tajpej na szczyt APEC w Wietnamie. Wyraził on również zadowolenie z nieformalnych interakcji z przedstawicielami USA w kuluarach szczytu.

Kiedy premier wylądował, zorientował się, że "coś jest nie tak". Kulisy nagłej dymisji

Saudyjczykom nie spodobało się to, co usłyszeli. Na lotnisku nikt na niego nie czekał, zabrano mu telefon, dzień później odczytał swoją rezygnację - agencja Reutera opisuje kulisy niespodziewanego wyjazdu premiera Libanu do Arabii Saudyjskiej i złożenia przez niego urzędu. Rezygnacja ta zagraża zaostrzeniem rywalizacji saudyjsko-irańskiej w Libanie i destabilizacją państwa.

Trump: mam "wspaniałe relacje" z Duterte

Przebywający w Manili prezydent USA Donald Trump podkreślił w poniedziałek swoje dobre stosunki z filipińskim przywódcą Rodrigo Dutertem. Według Białego Domu w rozmowie obu przywódców pojawił się temat praw człowieka, ale strona filipińska temu zaprzecza.

"Tysiące nacjonalistów i faszystów", "kibole porywający patriotyzm". #Piszą o Polsce

"Protestujący nacjonaliści zakłócili obchody polskiego Święta Niepodległości" - opisywał w niedzielę marsz narodowców w Warszawie portal amerykańskiej stacji CNN. W największych zachodnich mediach relacje z polskiego święta zdominowały informacje o udziale w nim przedstawicieli skrajnej prawicy z całej Europy oraz o wznoszonych przez nich antymuzułmańskich i rasistowskich hasłach.

Trump w Manili. Lista tematów otwarta

Podróżujący po Azji prezydent USA Donald Trump bierze w poniedziałek udział w szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Filipin. Tematem rozmów będą m.in. handel, Korea Północna i Morze Południowochińskie.

Huti grożą atakami na okręty wojenne i tankowce

Opozycyjny jemeński szyicki zbrojny ruch Huti zagroził w niedzielę atakami na okręty statki wrogich państw, jeśli walcząca z nim i kierowana przez Arabię Saudyjską koalicja nie zaprzestanie blokowania jemeńskich portów.

Szef niemieckiego MSZ: PESCO to krok milowy

Sigmar Gabriel uznał planowaną współpracę strukturalną w dziedzinie obronności (PESCO) za krok milowy w polityce obronnej Unii Europejskiej. Berlin potwierdził przy tej okazji wolę zwiększenia budżetu na wojsko.

Viktor Orban utrzymał władzę

Premier Węgier Viktor Orban został jednomyślnie wybrany ponowie na szefa konserwatywnej partii rządzącej Fidesz na niedzielnym zjeździe w Budapeszcie. Orban zadeklarował, że "trzeba wzmocnić dotychczasowe osiągnięcia w kraju, by stały się nieodwracalne".

Spotkanie Szydło z negocjatorem do spraw Brexitu

Premier Beata Szydło spotka się w poniedziałek z Michelem Barnierem, głównym unijnym negocjatorem do spraw Brexitu. W ocenie wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego Polska wypracowała już wysoki poziom konsensusu w negocjacjach w sprawie Brexitu na poziomie unijnym.

Szlachetny grzyb sprzedany za 75 tysięcy euro

Wyjątkową białą truflę wylicytował przedsiębiorca z Hongkongu w niedzielę na aukcji zorganizowanej na zamku w Grinzane Cavour na północy Włoch. Za ważący 850 gramów okaz zapłacił 75 tysięcy euro.

Rezolucja PE o demokracji w Polsce. Znamy projekt największych frakcji

Znamy już projekt rezolucji w sprawie Polski przygotowany przez największe frakcje w Parlamencie Europejskim. To długa lista zarzutów wobec polskiego rządu, głównie dotyczących reform sądownictwa, ale też Puszczy Białowieskiej, organizacji pozarządowych, prawa do zgromadzeń - pisze Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 oraz TVN24 BiS w Brukseli.

Cygnus wystartował z kosmodromu NASA

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy Orbital ATK kosmiczny statek towarowy Cygnus wystartował z kosmodromu NASA na wyspie Wallops w stanie Wirginia. Na pokładzie miał ładunek 3,4 tysięcy kilogramów zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

"Strona amerykańska nie wykazała się elastycznością"

Stany Zjednoczone próbowały uzgodnić osobne spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w Wietnamie, jednak zaoferowały czas i miejsce, które odpowiadało tylko im – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W ten sposób szczegółowo wyjaśnił, dlaczego na szczycie APEC nie doszło do zapowiadanego wcześniej spotkania prezydentów USA i Rosji.

Merkel w koalicyjnym impasie. Sondaż "Bild": CDU/CSU traci poparcie

Poparcie dla partii kanclerz Angeli Merkel CDU i jej bawarskiej sojuszniczki CSU spadło do od dawna nie notowanego poziomu - 30 procent. Wobec braku rezultatów w przeciągających się rozmowach koalicyjnych maleje też akceptacja dla "Jamajki" - rządu chadeków z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) i Zielonych.