Demolowaliśmy Niemcom poligon. Jako jedyni na konkurs pojechaliśmy z ostrą amunicją

Kiedy strzelały czołgi amerykańskie, francuskie czy niemieckie, to pociski przebijały tarczę i z impetem ryły w ziemię wzbijając fontanny piachu. Gdy strzelali Polacy, trafienie oznaczało silny wybuch i odłamki latające po okolicy. Na niemiecki poligon zabraliśmy regularną amunicję bojową, a nie ćwiczebną. - To pokazuje słabość naszego przemysłu amunicyjnego - mówi tvn24.pl generał Waldemar Skrzypczak, niegdyś dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, której czołgi brały udział w konkursie.

Węgry kupią 20 nowych śmigłowców

Siły zbrojne Węgier nabędą 20 nowych śmigłowców – poinformował w piątek węgierski resort obrony w wydanym komunikacie. Mają to być maszyny koncernu Airbus.

Zachód ostrzega Rumunię. "Zmiany w prawie mogą zaszkodzić"

Dwanaście państw zachodnich, w tym USA, Niemcy i Francja, ostrzegły Rumunię w wydanym w czwartek wspólnym oświadczeniu, by nie wprowadzała planowanych zmian w prawie karnym. Ich zdaniem mogą one "osłabić rządy prawa lub zdolność Rumunii do walki z przestępczością, czy korupcją".

"Wszyscy trochę wygrali"

Kompromis osiągnięty na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w sprawie polityki migracyjnej jest sukcesem, na którym wszyscy trochę wygrali - powiedział w piątek francuski politolog Christophe Bouillaud. Podobne opinie wyrażają inni francuscy obserwatorzy.

Wielki pożar na autostradzie. Paraliż w największym mieście Afryki

Co najmniej pięć osób nie żyje, a cztery trafiły do szpitala wskutek pożaru, który wybuchł na autostradzie w Lagos w Nigerii, po tym gdy na jezdni przewróciła się cysterna. Władze wstępnie podały, że przyczyną wywrócenia się samochodu była awaria hamulców, w wyniku czego na drogę rozlał się olej napędowy. Ten w konsekwencji uległ zapaleniu, co doprowadziło do pożaru. Doszczętnie spłonęło ponad 50 pojazdów. Według różnych źródeł liczba ofiar śmiertelnych waha się od pięciu do dziewięciu osób. Wypadek sparaliżował ruch w Lagos - stolicy Nigerii, a zarazem największym mieście Afryki zamieszkałym przez 21 milionów ludzi.

Premier: zasadniczo wzrosła pozycja Grupy Wyszehradzkiej

Negocjacje w sprawie systemu relokacji uchodźców były bardzo trudne, ale zakończyły się ogromnym sukcesem Polski i potwierdzeniem w pełni naszego stanowiska w tej sprawie - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wzrosła także pozycja Grupy Wyszehradzkiej.

Historyk Memoriału aresztowany. "Sprawa nie ma podstaw"

Historyk Memoriału Jurij Dmitrijew oskarżony w 2016 roku o tworzenie materiałów pornograficznych został w czwartek aresztowany na dwa miesiące. Jest podejrzewany o wykorzystywanie seksualne. Badacz Memoriału uznał kolejną wszczętą niego sprawę za prześladowanie polityczne. - Sprawa nie ma żadnych podstaw - oświadczył jego adwokat, Wiktor Anufrijew.

Saakaszwili skazany w Gruzji na sześć lat więzienia

Sąd w Tbilisi skazał w czwartek zaocznie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na sześć lat więzienia za nadużycie władzy i ukrywanie dowodów dotyczących pobicia opozycyjnego deputowanego Walerego Gelaszwilego, w czasie gdy był prezydentem.

Koalicjant Merkel po szczycie: chcemy współpracować

Porozumienie państw Unii Europejskiej w sprawie zaostrzenia polityki migracyjnej to pozytywny sygnał, choć nie rozwiązuje wszystkich spornych kwestii - ocenił w piątek wysoki rangą przedstawiciel współrządzącej w Niemczech partii CSU, Hans Michelbach.

"To najlepszy na świecie piłkarz". Prezydencka pogawędka o futbolu

Donald Trump gościł u siebie prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę. W czasie spotkania w Białym Domu rozmowa prezydentów zeszła na mundial w Rosji. - Proszę nie zapominać, że Portugalia ma najlepszego na świecie piłkarza. Nazywa się Cristiano Ronaldo. Na pewno pana syn wie, kto to jest - powiedział prezydent Portugalii. - Czy Cristiano będzie startował w wyborach prezydenckich jako pana rywal? - odpowiedział żartem Trump.

Efekt nocnych rozmów. Jest porozumienie w sprawie migrantów

Po prawie dziewięciu godzinach rozmów unijni liderzy porozumieli się w sprawie wniosków ze szczytu dotyczących migracji. O porozumieniu poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Uzgodniono, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza "28" - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków.

Francja nie będzie ścigać rosyjskiego miliardera

Francuski wymiar sprawiedliwości umorzył dochodzenie wobec rosyjskiego miliardera i senatora Sulejmana Kerimowa, podejrzanego o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy w tym kraju - poinformowali w czwartek jego obrońcy.

Prezydent: reforma łotewskiego szkolnictwa nie dotknie polskich szkół

Polskie szkoły na Łotwie reprezentują bardzo wysoki poziom - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką przebywa z wizytą w tym kraju. Reforma łotewskiego szkolnictwa nie dotknie polskich szkół w tym kraju - takie zapewnienie od premiera Łotwy usłyszał Duda. Prezydent mówił o tym na czwartkowym spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Łotwie.

Unijne źródła: Włochy blokują szczyt

Dyskusja na unijnym szczycie przywódców państw i rządów krajów członkowskich w sprawie migracji będzie trudna i długa - spodziewają się źródła unijne. To między innymi przez Włochy, które zablokowały przyjęcie części wniosków z posiedzenia przywódców.

Prezydenci Polski i Izraela "chcą budować silne relacje"

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuwen Riwlin odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną. Podkreślili, że chcą budować silne relacje polsko-izraelskie w duchu deklaracji ogłoszonej w środę przez premierów obu państw - poinformowała kancelaria prezydenta.

Reuters: Komisja Europejska pozwie Polskę

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podaje w czwartek Reuters, powołując się na swoje źródła. Powodem tej decyzji ma być nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której efektem jest to, że około 40 procent sędziów polskiego Sądu Najwyższego zostanie zmuszonych do odejścia.

Ewakuacja centrów handlowych w cieniu meczu Kolumbii i Senegalu

Trzy centra handlowe zostały ewakuowane w Samarze w środkowej Rosji po tym, jak służby dostały telefony o możliwym podłożeniu ładunków wybuchowych - podała agencja Reutera, powołując się na lokalne media. Policja niczego nie znalazła - poinformowano po kilku godzinach.

Azari: wracamy do normalnych, dobrych, przyjacielskich stosunków

Od początku mówiłam, że dwa tak przyjacielskie narody, znajdą drogę do współpracy. Znaleźliśmy tę drogę - powiedziała w czwartek ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, komentując nowelizację ustawy o IPN, która wcześniej przewidywała kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.