Francja nie będzie ścigać rosyjskiego miliardera

Pochodzący z Dagestanu 51-letni Sulejman Kerimow jest członkiem Rady Federacji [wideo: polityka w cieniu mundialu w Rosji, "Polska i Świat", 15.06.2018 r.]Hlebushek/Wikipedia(CC BY SA 2.0)

Francuski wymiar sprawiedliwości umorzył dochodzenie wobec rosyjskiego miliardera i senatora Sulejmana Kerimowa, podejrzanego o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy w tym kraju - poinformowali w czwartek jego obrońcy.

Akt oskarżenia dotyczący prania brudnych pieniędzy został wycofany - powiedzieli agencji AFP jego adwokaci Jacqueline Laffont, Nikita Syczow i Pierre Haik.

Postanowienie sądu ma być oficjalnie ogłoszone w przyszłym tygodniu. W czwartek sędzia izby dochodzeniowej sądu apelacyjnego w Aix-en-Provence w południowo-wschodniej Francji przedstawił je ustnie.

Sprawa luksusowych nieruchomości

Francuska policja zatrzymała Kerimowa w listopadzie 2017 roku na lotnisku w Nicei. Po dwóch dniach został wypuszczony po złożeniu wyjaśnień w sprawie oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. Na początku miał zakaz opuszczenia Francji, który został później uchylony.

Wiosną 2017 roku gazeta "Nice Matin" pisała, że w willi Hier na Lazurowym Wybrzeżu, należącej ponoć do Kerimowa, przeprowadzono rewizję, a policja w Antibes prowadzi śledztwo w sprawie zakupu nieruchomości na Lazurowym Wybrzeżu po zaniżonej cenie, w celu uniknięcia podatków. Współpracownik biznesmena zaprzeczał wtedy, by do Kerimowa należała jakakolwiek nieruchomość za granicą. Według "Nice Matin" wartość majątku Kerimowa we Francji oceniana jest na 500 milionów euro.

Willa na półwyspie Cap d'Antibes, o wartości 150 milionów euro, której Kerimow miał być właścicielem, została w 2017 roku objęta konfiskatą w ramach prowadzonego śledztwa, koncentrującego się na zakupie kilku luksusowych rezydencji na Lazurowym Wybrzeżu za pośrednictwem fasadowych firm, co miało umożliwić Kerimowowi zmniejszenie podatków należnych państwu francuskiemu.

Od decyzji o przejęciu willi przez państwo odwołał się szwajcarski biznesmen Alexandre Studhalter i zaprzeczył, jakoby był "słupem" podstawionym przez Kerimowa w celu zakupu tej posiadłości.

Reprezentuje Dagestan

W czwartek Studhalter, który też był objęty śledztwem wraz z Kerimowem, został - według jego prawnika Bruno Quentina - również oczyszczony z zarzutów.

52-letni Kerimow reprezentuje leżący na Kaukazie Północnym Dagestan w Radzie Federacji od 2008 roku. Wcześniej był deputowanym niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej. Jest właścicielem między innymi pakietu kontrolnego akcji spółki Nafta Moskwa. Do rodziny Kerimowa należy lotnisko w Machaczkale i ponad 80 procent udziałów w koncernie Polus (Polyus), który jest największym w Rosji - i jednym z większych na świecie - producentem złota.

Autor: js//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hlebushek/Wikipedia(CC BY SA 2.0)