450 migrantów czeka na wskazanie portu

450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu.

Przeszukano biura duchownych. Śledztwo w sprawie pedofilii

Policjanci i prokuratorzy przeszukali w piątek biura dwóch kurii arcybiskupich na południu Chile w związku ze śledztwem ws. pedofilii - poinformowała chilijska prokuratura. Zarekwirowali dokumenty odnoszące się do wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Ocaleni chłopcy dziękują za ratunek. I snują kulinarne plany

Chłopcy uratowani z jaskini w Tajlandii w czwartek wyjdą ze szpitala. Dwunastu młodych piłkarzy i ich trener na razie dochodzą do siebie. Na filmiku nagranym w szpitalu dziękują ratownikom i opowiadają, co by najbardziej chcieliby zjeść po wyjściu ze szpitala. - Najchętniej zjadłbym teraz smażoną chrupiącą wieprzowinę z ryżem - mówi na nagraniu jeden z nastolatków.

Bogata w ropę, ale biedna. Demonstracje w Basrze

Premier Iraku Hajdar al-Abadi przybył w piątek wprost z Brukseli do Basry, ośrodka przemysłu naftowego na południu kraju, aby podjąć próbę uspokojenia sytuacji w mieście, gdzie szósty dzień trwały demonstracje przeciwko bierności władz wobec korupcji i bezprawia.

Plan Światowego Paktu w sprawie Migracji zaakceptowany. Ale bez USA

Państwa członkowskie ONZ zaakceptowały w piątek plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że Pakt ma sprawić, by migracja była "bezpieczna, uporządkowana i uregulowana". Z porozumienia wyłamały się Stany Zjednoczone, zaś wycofanie się rozważają Węgry.

"Zabijają ojców na oczach żon i dzieci"

Rada Bezpieczeństwa ONZ wznowiła w piątek sankcje wobec Sudanu Południowego. Restrykcje zakładają embargo na dostawy broni do tego kraju oraz zakaz zagranicznych podróży dla dwóch wysokich rangą wojskowych.

Były premier i jego córka zatrzymani

Zmuszony do dymisji w lecie 2017 roku premier Pakistanu Nawaz Sharif i jego córka Maryam - przewodnicząca rządzącej Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz (PML-N) - zostali zatrzymani. Doszło do tego w piątek, gdy przylecieli do kraju z Wielkiej Brytanii. Dokładnie przed tygodniem Sharifowie zostali skazani zaocznie w związku z zarzutami korupcyjnymi.

Nazwał Erdogana dyktatorem, został ukarany

Kemal Kilicdaroglu, przywódca Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP), głównej siły opozycyjnej w Turcji, został ukarany mandatem w wysokości 95 000 lir tureckich (około 73 000 zł). To kara za "obrazę" prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, jak to sformułował sąd.

12 rosyjskich agentów oskarżonych. Mieli ingerować w amerykańskie wybory

Federalna wielka ława przysięgłych postawiła w stan oskarżenia 12 agentów rosyjskiego wywiadu w ramach dochodzenia w sprawie ingerencji Rosji w wybory w USA prowadzonego przez prokuratora specjalnego Roberta Muellera. Skomentował to MSZ Rosji oznajmiając, że sprawa ma na celu "zepsucie atmosfery" przed spotkaniem Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.

Grecki ambasador wezwany do rosyjskiego MSZ

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w piątek ambasadora Grecji, wyrażając zdecydowany protest przeciw wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów z tego kraju i zakazowi wjazdu dwóch obywateli rosyjskich – podał resort na swojej stronie internetowej.

Tusk: Trump wykazuje ponadstandardową niechęć do NATO i Unii Europejskiej

Otwartość Trumpa wobec takich ludzi jak dyktator Korei Północnej, prezydent Rosji Władimir Putin czy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest dość znacząca i wyraźna - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Donald Tusk, szef Rady Europejskiej i były premier. Jego zdaniem, prezydent USA wykazuje "ponadstandardową niechęć zarówno do Unii Europejskiej jak i NATO".