Wybuch metanu w czeskiej kopalni. Co wiemy do tej pory

W czwartek w Czechach w Karwinie doszło do katastrofy górniczej. W jej wyniku zginęło 13 górników: 12 Polaków i jeden Czech. Przyczyną tragedii było zapalenie się metanu. W czasie wybuchu pod ziemią pracowało 23 górników, w tym 22 Polaków. Co wiemy do tej pory?

Wybory po raz kolejny przesunięte. W pożarze stracono urny wyborcze

Wybory prezydenckie w Demokratycznej Republice Konga zostały przesunięte o tydzień. Odbędą się 30 grudnia - w czwartek poinformowała kongijska komisja wyborcza. Opóźnienie długo oczekiwanego głosowania nad następcą Josepha Kabili spowodowane jest utratą w pożarze części materiałów wyborczych.

"Oni mieli jakieś plany na święta". Psycholog o rodzinach górników z czeskiej kopalni

- Rodziny górników mają świadomość, że to niebezpieczny zawód, ale to niebezpieczeństwo jest we mgle, oddalane i kiedy się stanie, jest tragedią, teraz podwójną, ponieważ jest czas przedświąteczny i oni pewnie mieli jakieś plany na święta. Przeżywają lęk o przyszłość, o jutro i towarzyszenie im jest wystarczającym wsparciem - mówił na antenie TVN 24 o tragedii na kopalni psycholog Leszek Mellibruda.

"Izwiestija": okręty z pociskami Kalibr będą stacjonować w Bałtyjsku

W bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku w obwodzie kaliningradzkim stacjonować będą korwety rakietowe typu Karakurt - w piątek poinformował rosyjski dziennik "Izwiestija". Okręty te mają na wyposażeniu pociski manewrujące Kalibr, a być może uzbrojone zostaną również w naddźwiękowe pociski przeciwokrętowe Oniks.

Media: Donald Trump planuje wycofać połowę wojsk z Afganistanu

Pentagon planuje wycofać z Afganistanu około połowy spośród 14 tysięcy służących tam amerykańskich żołnierzy - podaje w piątek AP, powołując się na źródła we władzach USA. Agencja dodaje, że może do tego dojść latem, jednak na razie nie ma ostatecznej decyzji co do terminu.

Wybuch w kopalni w Karwinie. Zginęło 12 Polaków i Czech

Spośród 13 górników, którzy zginęli w kopalni Stonava w Karwinie, 12 ma obywatelstwo polskie, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszkał na terenie Republiki Czeskiej. Jeden górnik był obywatelem czeskim - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, powołując się na informacje, jakie uzyskał od strony czeskiej. Ze względu na wysokie stężenie metanu akcję ratowniczą po czwartkowej katastrofie tymczasowo przerwano.

Chińscy hakerzy oskarżeni o ataki na NASA i marynarkę USA

Amerykańska prokuratura postawiła w czwartek dwóm obywatelom chińskim formalne zarzuty dokonania ataków hakerskich na sieci komputerowe szeregu instytucji rządowych USA i tamtejszych firm. W ostatnich dniach chińskim hakerom zarzucano również infiltrowanie sieci łączności Unii Europejskiej.

"Takiego dobrego kanclerza jak Angela Merkel już mieć nie będziemy"

- Są u nas ludzie, którzy uważają, że cokolwiek złego się dzieje w Niemczech, nam służy. To nie jest prawda. Silne demokratyczne Niemcy nam dobrze służyły i mam nadzieję, że będą nadal służyć - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld. Ocenił też, że sytuacja, w której w Niemczech władzę zdobyłoby skrajnie prawicowe ugrupowanie AfD, "nosiłaby (dla Polski - red.) zarodek zagrożenia egzystencjalnego".

Ośrodek dla skazańców na wyspie. Duński parlament poparł pomysł

Duński parlament zatwierdził w ramach przyjętego w czwartek budżetu na 2019 rok środki na realizację planu zbudowania na niewielkiej wysepce Lindholm ośrodka dla imigrantów, którzy popełnili przestępstwa. Poważne wątpliwości co do tego planu wyraziła Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka.

"Chcemy, byście zostali". May do Polaków po rozmowie z Morawieckim

W perspektywie nadchodzącego brexitu, kluczowa w relacjach Polski, Wielkiej Brytanii i Unii pozostaje współpraca transatlantycka i utrzymanie jedności NATO - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki przebywający tego dnia w Londynie. Na wspólnej konferencji prasowej zgodziła się z nim szefowa brytyjskiego rządu Theresa May, podkreślająca też wspólne zaniepokojenie działaniami Rosji. Szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Polski mówili o trosce o los ponad miliona Polaków żyjących na Wyspach Brytyjskich.

Anonimowo pomagał chłopcu na drugim końcu świata. Sekret George'a H. W. Busha

Prawie trzy tygodnie po śmierci byłego prezydent Stanów Zjednoczonych na jaw wyszła jego anonimowa działalność charytatywna. George H. W. Bush przez dziesięć lat pod pseudonimem sponsorował edukację filipińskiego chłopca, opłacając jego szkołę w ramach programu pomocowego jednej z chrześcijańskich organizacji. Teraz tę informację upublicznił były współpracownik prezydenta. Opublikował także listy, które Bush wysyłał do chłopca.