Kolejna niezapowiedziana wizyta. Szef Pentagonu w Iraku

Pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan przybył we wtorek z niezapowiedzianą wizytą do Iraku. Jak przekazał Departament Stanu, wizyta ma podkreślić wagę suwerenności Iraku i dotyczyć przyszłości amerykańskich sił stacjonujących w tym kraju.

Raport ONZ: liczba ataków zmalała, ale IS wciąż zagraża światu

Spadek ataków i spisków terrorystycznych w 2018 r. nie wyeliminował zagrożenia ze strony ISIL dla świata. Wciąż pozostaje niebezpieczną globalną organizacją o scentralizowanym przywództwie - podano w raporcie sekretarza generalnego ONZ, który omawiała w poniedziałek Rada Bezpieczeństwa.

Guaido: dotarł pierwszy transport pomocy. Nie wiadomo, jak ominął blokadę

Juan Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, powiedział w poniedziałek, że pierwszy transport pomocy humanitarnej dotarł na miejsce przeznaczenia. Zawierał on racje żywnościowe dla dzieci i suplementy dla ciężarnych kobiet. Guaido nie ujawnił, w jaki sposób transport ominął blokadę utrzymywaną przez lojalną wobec Nicolasa Maduro armię.

"Już za późno, żeby uratować Kościół takim, jakim go znaliśmy. Jest skończony"

Ukrywane pedofilskie skandale i nieślubne dzieci odbierane przez zakonnice. To największe problemy Kościoła katolickiego w Irlandii. W ubiegłym roku było tam tylko pięciu kandydatów na księży, a Irlandczycy, którzy jeszcze niedawno nie uznawali rozwodów, dziś opowiadają się za homoseksualnymi małżeństwami oraz za aborcją. - Jest już za późno, żeby uratować Kościół takim, jakim go znaliśmy. Jest skończony, zanika - podkreśla Noel McCann ze Stowarzyszenia Katolików w Irlandii. Czy tak może wyglądać przyszłość polskiego Kościoła? Materiał magazynu "Czarno na białym".

Unijny negocjator: musi dojść do jakiegoś ustępstwa po brytyjskiej stronie

Londyn musi teraz wyjaśnić, co dalej w związku z impasem w brytyjskim parlamencie i planowanym na 29 marca wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczył Michel Barnier, główny negocjator UE do spraw brexitu. Podkreślił po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, że musi dojść "do jakiegoś ustępstwa" po brytyjskiej stronie.

Prezydent spotkał się z przedstawicielami państw Trójmorza i USA

- Jesteśmy wszyscy razem w Unii Europejskiej i bardzo chcemy, aby cała Unia Europejska była rozwinięta w jednakowym stopniu - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ambasadorami państw Inicjatywy Trójmorza oraz ambasadorami USA akredytowanymi w krajach wchodzących w tę inicjatywę.

Norwegia uznała polskiego konsula za persona non grata. "Decyzja skrajnie nieuzasadniona"

Władze norweskie uznały konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Ocenił, że decyzja ta jest skrajnie nieuzasadniona i zapowiedział, że spotka się z "działaniem wzajemnym". "Nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi Norwegii w Warszawie" - dodał chwilę później.

"Śmierć Ameryce! Śmierć Izraelowi!". Irańczycy świętują 40. rocznicę obalenia szacha

Setki tysięcy Irańczyków wyszły w poniedziałek na ulice, by uczcić zwycięstwo Islamskiej Rewolucji. 40 lat temu w jej wyniku ajatollah Ruhollah Chomejni obalił rządy wspieranego przez Waszyngton szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. W rocznicę tamtych wydarzeń manifestanci palili flagi Stanów Zjednoczonych i wykrzykiwali hasła "śmierć Ameryce" i "śmierć Izraelowi" - relacjonuje Reuters.

Policjanci owinęli przesłuchiwanemu węża wokół szyi. Mężczyzna krzyczał ze strachu

Na szyi przesłuchiwanego wije się wąż. Mężczyzna krzyczy ze strachu, policjanci śmieją się i zadają kolejne pytania. Takie nagranie działań indonezyjskich funkcjonariuszy trafiło do internetu. Policja przeprosiła, ale zapewniła, że wąż "był oswojony". Według obrońców praw człowieka miejscowi stróżowie prawa nie po raz pierwszy w ten sposób straszyli zatrzymywanych.

Rośnie liczba incydentów nad Bałtykiem. Myśliwce NATO podrywane do rosyjskich maszyn

Myśliwce NATO chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ubiegłym tygodniu siedem razy startowały w trybie alarmowym do rozpoznania rosyjskich samolotów - w poniedziałek poinformowało ministerstwo obrony Litwy. Oznacza to wzrost liczby incydentów, na które NATO reaguje w ramach misji Baltic Air Policing. Polska pełni w niej obecnie rolę państwa wiodącego.

Miliony ludzi głodują, żywność zamknięta w magazynach. ONZ: zapasy wkrótce zaczną gnić

Z powodu toczących się walk nie mamy dostępu do ponad 50 tysięcy ton zbóż w magazynach pod Al-Hudajdą - w poniedziałek oświadczył Martin Griffiths, specjalny wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych w pogrążonym wojną domową Jemenie. Jak poinformował, pojawiło się ryzyko, że zboże zgromadzone w ramach akcji humanitarnej zacznie się psuć w czasie, gdy rosnąca część ludności Jemenu głoduje.

Morawiecki w wywiadzie: w jaki sposób mielibyśmy być jeszcze bardziej demokratyczni?

W opublikowanej we francuskim dzienniku "Le Figaro" rozmowie Mateusz Morawiecki zapewnił, że niezależnie od stanu relacji z Brukselą nie ma tematu wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Mówił też, że "otwieranie szeroko bram Europy nie jest rozwiązaniem", a Polska odmawia dużego udziału w przyjmowaniu uchodźców i imigrantów, bo przyjęła 150 tysięcy Ukraińców "z ogarniętego wojną Donbasu".

"Negocjacje rzadko kiedy idą całkiem gładko"

Prowadzone w Kongresie USA rozmowy demokratów z republikanami, których celem jest uniknięcie grożącej ponownie w piątek blokady finansowania rządu, są w impasie wskutek sporu wokół zatrzymywania imigrantów - poinformował w niedzielę republikański senator.