"Trump w jednym tweecie zniszczył politykę USA na Bliskim Wschodzie"

Czołowi amerykańscy ustawodawcy i eksperci od spraw międzynarodowych skrytykowali decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który w środę zapowiedział wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii. O "poważnej pomyłce" prezydenta USA mówił jego konkurent do nominacji w wyborach prezydenckich, senator Marc Rubio. "Trump w jednym tweecie zniszczył politykę USA na Bliskim Wschodzie" - dodała w "The Washington Post" ekspertka Victoria Nuland.

Paraliż lotniska. Przez informacje o dronach

Doniesienie o dronach latających nad londyńskim lotniskiem Gatwick spowodowały całkowity paraliż tego portu lotniczego, jednego z największych w Wielkiej Brytanii. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano wszystkie starty i lądowania.

Prezydent odwołał trzech ambasadorów

Prezydent Andrzej Duda odwołał z dniem 31 stycznia Jana Piekłę ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie - wynika z postanowienia opublikowanego w środę w "Monitorze Polskim". W tym samym terminie z funkcji ambasadora odwołano także szefów placówek dyplomatycznych w Korei Północnej, Krzysztofa Ciebienia oraz Turcji, Macieja Langa.

Morawiecki: May jest w stanie przepłynąć przez tę burzę

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w rozmowie z dziennikiem "The Telegraph", że "stanowcze oświadczenia i surowe słowa niektórych polityków w Brukseli (...) szkodzą wspólnemu celowi wypracowania najbardziej pożądanego rezultatu" w toku negocjacji w sprawie brexitu. Jak dodał, wierzy jednak, że "Theresa May jest w stanie przepłynąć przez tę burzę". W czwartek szef polskiego rządu spotka się z brytyjską premier w Londynie.

Premier May do Polaków: możecie tutaj zostać i chcemy, żebyście zostali

Brytyjska premier Theresa May przed czwartkowymi polsko-brytyjskimi konsultacjami międzyrządowymi oceniła, że Polska "jest jednym z najbliższych przyjaciół i sojuszników Wielkiej Brytanii". Jak podkreśliła, docenia wkład polskich migrantów w rozwój kraju. "Możecie tutaj zostać i chcemy, żebyście tutaj zostali" - zwróciła się do Polaków mieszkających na Wyspach.

Media: wykradziono tysiące depesz dyplomatycznych UE, podejrzani Chińczycy

Hakerzy, prawdopodobnie powiązani z chińskim wojskiem, przez kilka lat infiltrowali sieć łączności Unii Europejskiej i wykradli z niej tysiące depesz dyplomatycznych, dotyczących między innymi relacji Unii Europejskiej z USA, Rosją i Chinami oraz umowy atomowej z Iranem - poinformował "New York Times". Amerykański dziennik twierdzi, że wszedł w posiadanie ponad tysiąca takich depesz.

Nowe dane o zabitych i rannych w Donbasie

Od początku roku do 17 grudnia liczba ofiar w strefie konfliktu w Donbasie wyniosła 43 zabitych i 182 rannych - poinformował w Mińsku przedstawiciel OBWE Martin Sajdik. Jak wskazał, to o 52 procent mniej niż w ubiegłym roku i najmniej od początku konfliktu.

USA "zostawiły Izrael na łaskę Rosji i Iranu". Opozycja krytykuje Netanjahu

Będziemy analizować wyjście wojsk USA z Syrii - oświadczył w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wcześniej Biały Dom ogłosił, że rozpoczęto wycofywanie oddziałów z tego ogarniętego wojną kraju, co izraelska opozycja uznała za "porażkę polityczno-obronną" Netanjahu. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła natomiast, że ta decyzja "tworzy perspektywę politycznego uregulowania w Syrii".

Oenzetowska agenda ogranicza pomoc dla Palestyny

Światowy Program Żywnościowy poinformował w środę, że z powodu braku środków finansowych ograniczy pomoc dla około 190 tysięcy ubogich Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, czyli dla połowy potrzebujących wsparcia osób z tych terenów.

Biały Dom: rozpoczęliśmy wycofywanie oddziałów z Syrii

Stany Zjednoczone rozpoczęły wycofywanie swoich oddziałów z Syrii - oświadczyła w środę rzecznika Białego Domu Sarah Sanders. Ogłosiła, że samozwańczy kalifat tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) został pokonany, a walka z nim weszła w nową fazę. Wcześniej prezydent Donald Trump ocenił, że IS zostało pokonane w Syrii. Dodał, że ta organizacja terrorystyczna była "jedynym powodem" obecności wojskowej USA w tym kraju w trakcie jego prezydentury.

"Relacje polsko-amerykańskie kończą ten rok na plusie"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkali się w środę w Warszawie z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem J. Sullivanem. Jak poinformowała ambasada amerykańska, Sullivan zapewnił o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w NATO i o partnerstwie w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego.

Brytyjski okręt wojenny wpłynął do Odessy

Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął w środę okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo, którego obecność władze w Kijowie tłumaczą zaostrzeniem sytuacji w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym i Azowskim.

KE: Polska powinna przedstawić raport. Ziobro: chodzi o kontynuowanie konfliktu

Do 17 stycznia 2019 roku Polska powinna przedstawić raport w sprawie wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, to stanowisko KE oznacza, że "nie chodzi o kompromis, chodzi o interes polityczny". Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyraził nadzieję, że "w bardzo krótkim czasie dojdzie do porozumienia między stroną polską i Komisją Europejską".

"Mike Pompeo pogratulował metropolicie Epifaniuszowi"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszem wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla swobody religijnej i suwerenności Ukrainy – poinformowała w środę amerykańska ambasada w Kijowie.