Ruszył proces, na ulicach tysiące protestujących

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w zorganizowanych we wtorek manifestacjach w Katalonii przeciwko rozpoczętemu procesowi dwunastu regionalnych polityków separatystycznych. M.in. Barcelona, Gerona, Tarragona, Lerida i Sabadell to miasta, w których odbyły się protesty.

Putin chce cywilnej kopii naddźwiękowego bombowca

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek podczas wizyty w Kazaniu, że należy wrócić do idei ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego. O tej potrzebie Putin mówił nie po raz pierwszy, przy czym eksperci wątpią w komercyjny sukces takiego projektu.

Stoltenberg: NATO przygotowuje się na świat bez traktatu INF

NATO przygotowuje "środki odstraszające" w celu obrony przed Rosją po zakończeniu funkcjonowania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - poinformował we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

"Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań"

Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz we wtorek po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Dziękował też za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. Szef amerykańskiej dyplomacji określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.

Departament Stanu USA o "podwalinach demokracji" i "silnych więziach" z Polską

W dniu przylotu do Polski Mike'a Pompeo Departament Stanu USA opublikował dokument związany z polsko-amerykańskimi relacjami. Waszyngtońska administracja podkreśla "silne więzi handlowe i biznesowe z Polską" i zaznacza, że Warszawa zasługuje na "szczególne wyróżnienie" za współpracę w ramach NATO. "Wolne media, niezależne sądownictwo i silne społeczeństwo obywatelskie to trzy główne podwaliny zdrowej demokracji" - czytamy również w dokumencie.

Media: Węgry sprzedają wszystkie swoje myśliwce MiG-29

Ministerstwo obrony Węgier odsprzedaje wszystkie będące w jego posiadaniu rosyjskie myśliwce MiG-29 - poinformował we wtorek portal Radia Swoboda. Na otwarty przetarg wystawiono flotę 19 samolotów. Węgierskie myśliwce tego typu zostały wycofane ze służby w 2010 roku.

Przed Netanjahu "polityczna walka życia"

W kwietniowych wyborach parlamentarnych czeka premiera Izraela Benjamina Netanjahu polityczna walka życia, w której może on eskalować konflikt na Bliskim Wschodzie - pisze we wtorkowym artykule redakcyjnym "Financial Times".

Izba Gmin stawia warunek poparcia umowy o brexicie

Brytyjski parlament nie poprze wynegocjowanego przez premier Theresę May porozumienia o brexicie, dopóki tak zwany backstop nie zostanie w nim ograniczony czasowo - we wtorek oświadczyła przewodnicząca Izby Gmin Andrea Leadsom. Jak podkreśliła, niekoniecznie oznacza to, że obecne porozumienie z Unią Europejską musi być renegocjowane.

Iran: zobaczymy, czy Polacy dotrzymają słowa. Na miejscu wysłannik TVN24

Polska obiecała, że organizowana przez nią wraz z USA konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie będzie miała antyirańskiego charakteru - oświadczył we wtorek szef sztabu sił zbrojnych Iranu generał Mohammad Bagheri w wywiadzie dla państwowej agencji IRNA. Tymczasem nastroje w Teheranie relacjonował z tego miasta specjalny wysłannik TVN24 Jacek Tacik.