Ramię w ramię z Trudeau po krytyce ze strony USA

Od konserwatystów po zielonych - politycy wszystkich głównych partii kanadyjskich wyrazili w niedzielę swoje poparcie dla premiera Justina Trudeau, skrytykowanego po zakończeniu szczytu G7 przez prezydenta USA Donalda Trumpa i jego doradców.

Szef włoskiego MSZ: konieczne zaangażowanie NATO na południu

NATO musi angażować się na południowej flance w związku z wyzwaniami, jakie płyną z tamtej strony - powiedział szef włoskiej dyplomacji Enzo Moavero Milanesi podczas spotkania z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem w Rzymie. Wśród wyzwań, jakie wymienił Milanesi, jest "terroryzm".

Premier Czech o słowach Merkel: kwoty migracyjne są passe

Musimy powstrzymać falę uchodźców poza Europą, tak aby już nie wypływały statki z migrantami. Jednocześnie musimy odsyłać z powrotem do domu tych, którzy nie dostali azylu - podkreślił premier Czech Andrej Babisz w niedzielę. Dodał jednocześnie, że kwoty migracyjne w Unii Europejskiej należą do przeszłości.

"Niedojrzałość", "zadał nam cios w plecy". Amerykanie krytykują Trudeau

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow, odnosząc się do politycznych tarć między prezydentem USA a premierem Kanady po szczycie G7, oskarżył Ottawę o "polaryzujące" oświadczenia na temat polityki handlowej Stanów Zjednoczonych. Skrytykował premiera Kanady Justina Trudeau, mówiąc wprost: - Zadał nam cios w plecy.

Amerykanie podzieleni po wolcie Trumpa. "Międzynarodowy wybuch dziecięcej złości"

Część amerykańskich polityków uważa, że wolta Donalda Trumpa, który na szczycie G7 w Kanadzie poparł końcową deklarację G7, a następnie wycofał swoje poparcie dla tego oświadczenia, zwiększyła izolację USA na świecie. "Washington Post" ocenił to jako "międzynarodowy wybuch dziecięcej złości", prezydenta USA bronił z kolei doradca ekonomiczny Białego Domu.

Merkel: Unia Europejska podejmie działania przeciwko cłom USA

Unia Europejska podejmie przeciwdziałania w reakcji na wprowadzone przez USA cła na stal i aluminium - oświadczyła w niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Komentując decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu poparcia dla komunikatu końcowego po szczycie G7, powiedziała, że było to "rozczarowujące i trochę przygnębiające".

"Trump jednym tweetem torpeduje szczyt"

Po odrzuceniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa wcześniej podpisanej deklaracji końcowej szczytu G7 w Kanadzie francuskie media spotkanie to nazywają "fiaskiem" i obawiają się o przyszłość sojuszu europejsko-amerykańskiego.

G7 czy G6+1? Zdjęcie, które stało się symbolem szczytu

W sobotę zakończył się szczyt przywódców państw grupy G7, który odbył się w kanadyjskim mieście La Malbaie. W mediach i internecie pojawiły się tysiące zdjęć z tego wydarzenia, jednak jedno z nich zwróciło szczególną uwagę komentatorów. Ta symboliczna fotografia zdaje się podsumowywać klimat panujący podczas rozmów światowych liderów.

Trump wylądował w Singapurze

Prezydent USA Donald Trump oraz przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybyli do Singapuru. Prezydencki Air Force One wylądował w bazie wojskowej Paya Lebar w niedzielę około godziny 20.20 czasu lokalnego (około godziny 14.20 w Polsce) - podała agencja Reutera.

Szeroko komentowana nieobecność Rosji na szczycie G7

Mam nadzieję, że przyszłoroczny szczyt, który planujemy przeprowadzić w Biarritz we francuskich Pirenejach odbędzie się już z udziałem Rosji - oświadczył podczas konferencji prasowej po zakończeniu szczytu G7 w La Malbaie prezydent Francji Emmanuel Macron. Stanowisko to podziela nowy szef włoskiego rządu Giuseppe Conte. Z kolei brytyjska premier wyraziła zadowolenie, że uczestnicy spotkania zdecydowali się podtrzymać sankcję nałożone na Moskwę.

Miasto jak twierdza. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa przed szczytem

W związku ze spotkaniem Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem Singapur wdraża specjalne środki bezpieczeństwa. Zabronione jest między innymi noszenie megafonów i dużych transparentów oraz używanie dronów. Zapowiedziano również bardziej szczegółowe kontrole osobiste. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej 12 czerwca w Singapurze odbędą pierwszy taki, historyczny szczyt. Głównym tematem rozmów najprawdopodobniej będzie kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Spięcie po szczycie G7. "Nieuczciwe i słabe"

Donald Trump w stanowczych słowach odniósł się do oświadczenia premiera Kanady Justina Trudeau, który stwierdził po zakończeniu szczytu G7, że nie odstąpi od zamiaru nałożenia na USA ceł odwetowych. "To bardzo nieuczciwe i słabe" - napisał Trump na Twitterze. Na słowa amerykańskiego prezydenta natychmiast zareagował rzecznik szefa kanadyjskiego rządu.

Jest kompromis, ale podziały pozostają

Przywódcom państw G7 zgromadzonym na szczycie w kanadyjskim La Malbaie udało się osiągnąć kompromis co do końcowej deklaracji, mimo różnic zdań i trudnych rozmów o amerykańskich cłach - ogłosił w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.

Papież w tłumie dzieci. Szkolne wspomnienia Franciszka

500 dzieci ze szkół podstawowych z peryferyjnych dzielnic kilku włoskich miast przybyło w sobotę do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Papież zachęcał najmłodszych, by na zawsze zapamiętali swoich nauczycieli i szkoły. Wspominał również swoją pierwszą nauczycielką.

Erdogan do Austrii: naprawdę myślicie, że pozostaniemy bezczynni?

Działania podjęte przez kanclerza Austrii to krok wciągający świat w nową wojnę między Krzyżowcami i Półksiężycem - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w sobotę wieczorem. Turecki prezydent odniósł się do decyzji o zamknięciu siedmiu meczetów w Austrii.

Polka odznaczona przez królową Elżbietę II

Małgorzata Goddard, Polka opiekująca się archiwami polskich weteranów drugiej wojny światowej, które są w posiadaniu brytyjskiego ministerstwa obrony, znalazła się w sobotę na liście osób odznaczonych z okazji urodzin królowej Elżbiety II.