Opozycja zaskarżyła wynik wyborów. Trybunał zadecyduje

Przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa Trybunał Konstytucyjny w Zimbabwe rozpoczął w środę rozpatrywanie skargi opozycji na wynik lipcowych wyborów prezydenckich, w których według komisji wyborczej zwyciężył urzędujący szef państwa Emmerson Mnangagwa. Werdykt w tej sprawie zostanie ogłoszony w piątek.

Silnik samolotu stanął w ogniu. Ponad 200 osób na pokładzie

Maszyna rosyjskich linii lotniczych Red Wings zapaliła się niedługo po starcie. Samolot leciał z Ufy w Baszkirii do Soczi, na pokładzie miał ponad 200 osób. Ogień pojawił się w silniku i szybko został zauważony przez pasażerów. Awaryjne lądowanie odbyło się pomyślnie i szczęśliwie nikomu nic się nie stało. Przyczyny zapalenia się silnika ma wyjaśnić specjalna komisja.

Trump: to, do czego przyznał się Cohen, nie było przestępstwem

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że naruszenia przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczych, do czego przyznał się jego były długoletni prawnik Michael Cohen, "nie były przestępstwem", nawet jeśli prokuratorzy i Cohen zgodzili się, że jednak były.

Niemiecki dziennik o "polskim obozie" w Trawnikach

Berliński dziennik "Tageszeitung" ("TAZ") nazwał we wtorek w wydaniu internetowym "polskim obozem" Trawniki, pisząc o wydaleniu z USA do Niemiec 95-letniego Jakiwa Palija, strażnika w tym niemieckim nazistowskim obozie pracy SS. Ostro zaprotestował ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Międzynarodowa Komisja Prawników w obronie polskiego Sądu Najwyższego

Ustawa o Sądzie Najwyższym "musi zostać uchylona, a sędziowie powinni pozostać na swoich stanowiskach" - zaapelowała w środę Międzynarodowa Komisja Prawników (ICJ) oraz polska sekcja komisji. Wezwała "polskie władze wykonawcze i ustawodawcze, aby zaprzestały wszelkiej ingerencji w działania Sądu Najwyższego, który wykonuje swoje prawowite funkcje".

Waszyngton żąda uwolnienia Sencowa

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i zaapelował do Rosji o natychmiastowe uwolnienie jego oraz innych obywateli Ukrainy, nielegalnie więzionych w Rosji i na Krymie.

Ajatollah Chatami: jeśli USA zaatakują Iran, to Iran uderzy w Izrael

- Amerykanie mówią: powinniście zaakceptować to, co mówimy. To nie są negocjacje, ale dyktat. Republika Islamska i naród irański staną przeciwko dyktatowi - powiedział w środę wpływowy irański duchowny ajatollah Ahmad Chatami podczas obchodów Święta Ofiarnego (Id al-Adha) w Teheranie.

Coraz więcej Rosjan dobrze ocenia inwazję ZSRR na Czechosłowację

Liczba Rosjan, którzy nie popierają działań ZSRR w 1968 roku przeciw Czechosłowacji, spadła z 29 procent w 2013 roku do zaledwie 19 procent w marcu tego roku. Coraz więcej Rosjan akceptuje interwencję, ale przeważająca jest niewiedza - wynika z sondażu ośrodka Centrum Lewady.

Rosjanie mieli zgubić w morzu "latający Czarnobyl". CNBC: próbują go znaleźć

Rosyjska rakieta o napędzie jądrowym zaginęła w morzu po nieudanym teście w 2017 roku. Moskwa przygotowuje się do wydobycia jej na powierzchnię, choć najpierw musi ją znaleźć - poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja CNBC, powołując się na źródła znające treść raportu wywiadowczego USA na ten temat. Rakieta ta była jednym z sześciu tajnych programów zbrojeniowych, o których istnieniu w marcu osobiście poinformował Władimir Putin.

"Zmiana reżimu w Iranie nie jest amerykańską strategią"

USA "bardzo ostro" zareagują, jeśli reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyje broni chemicznej w prowincji Idlib na północnym zachodzie kraju - powiedział w środę w Jerozolimie doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, John Bolton. Jednocześnie potępił on działania Iranu w regionie i podkreślił, że Waszyngtonowi zależy na wyraźnej zmianie zachowania reżimu w Teheranie.

Prezydent Duda w Nowej Zelandii. Pytania o uchodźców i sądownictwo

Andrzej Duda przebywa z oficjalną wizytą w Nowej Zelandii. Na konferencji prasowej po spotkaniu z premier tego kraju Jacindą Ardern polski prezydent został zapytany między innymi o to, "jak może pogodzić swoją antyimigrancką politykę" z tym, że w Wellington będzie spotykał się z Polakami - "dziećmi z Pahiatua" - którzy w 1944 r. zostali przyjęci przez nowozelandzki rząd. Padło też pytanie o przeprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie.

Były prawnik Trumpa przyznał się do winy. Mówi o zleconych przestępstwach

Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podały amerykańskie media. Zawarł on ugodę z prokuraturą federalną i zeznał, że Trump zlecił mu popełnienie przestępstwa polegającego na zapłaceniu przed kampanią wyborczą w 2016 roku za milczenie dwóch kobiet, z którymi miał w przeszłości romans.

Ławrow: afgańscy talibowie przyjadą na konferencję do Moskwy

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że talibowie wezmą udział w konferencji w Moskwie, która odbędzie się 4 września. W rozmowach na temat konfliktu w Afganistanie uczestniczyć mają między innymi delegacje Chin, Pakistanu, Iranu i Indii.

"Nasz model demokratyczny traci na atrakcyjności"

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zaapelował we wtorek w Waszyngtonie o wzmocnienie sojuszy między państwami o podobnych wartościach oraz reformy demokracji i organizacji międzynarodowych, aby ochronić powojenny ład w obliczu rosnącej siły Rosji i Chin.