Przeleciał pod mostem dla uczczenia słoweńskiego wynalazku

110 lat temu, zaledwie sześć lat po braciach Wright, swój samolot skonstruowali bracia Rusjan żyjący w ówczesnych cesarsko-królewskich Austro-Węgrzech. Była to pierwsza tego typu maszyna w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej. Z okazji tej rocznicy pilot Benjamin Licer przeleciał pod najdłuższym kamiennym mostem kolejowym na świecie znajdującym się w słoweńskiej Nowej Goricy.

Oskarżyciele, obrońcy, ława przysięgłych. Procedura impeachmentu w USA

Czym jest impeachment? To procedura przewidziana przez konstytucję Stanów Zjednoczonych. Konstytucja pozwala Kongresowi na usunięcie prezydenta przed upływem jego kadencji, jeżeli większość jego członków zdecyduje, że dopuścił się on zdrady, przekupstwa lub innej poważnej zbrodni oraz przestępstw.

Rodziny ofiar strzelaniny na premierze "Batmana" przerażone nowym "Jokerem"

Rodziny ofiar jednej z najtragiczniejszych strzelanin w historii USA, w której napastnik zabił w kinie w czasie premiery kolejnego filmu o Batmanie 12 osób i ranił kilkadziesiąt, protestują przeciwko fimowi "Joker". Obwiniają twórców o propagowanie przemocy. Chcą, by wytwórnia Warner Bros. - producent filmu - zaangażowała się w walkę z dostępem do broni.

Lodowiec na Mont Blanc może runąć. Ewakuacja mieszkańców

Po włoskiej stronie masywu Mont Blanc istnieje groźba zawalenia się fragmentu lodowca Planpincieux - poinformowały władze w regionie, które w konsekwencji zamknęły jedną z dróg i na razie nakazały ewakuację mieszkańców z kilku najbliżej położonych niego domów. Eksperci odnotowali przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie.

Rowhani: Waszyngton musi stworzyć warunki do dialogu, by wróciło zaufanie

Donald Trump powinien najpierw podjąć działania, które umożliwią odbudowę zaufania w relacjach amerykańsko-irańskich, jeżeli myśli o tym, by usiąść do rozmów z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego i kwestii ewentualnych zmian w zapisach zerwanej przez USA umowy - powiedział we wtorek w Nowym Jorku prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Przeszukania w paryskim mieszkaniu Epsteina i w agencji modelek

Francuskie służby przeprowadziły przeszukania w paryskim mieszkaniu amerykańskiego finansisty Jeffreya Epsteina oraz w agencji modelek Karin Models - podała we wtorek agencja AFP. 66-letni miliarder był oskarżony w USA o nakłanianie nieletnich dziewcząt do prostytucji, w sierpniu zmarł w areszcie, prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

"Istnieje pokusa kupowania czasu pokoju przez bierność i uległość"

Mimo strasznej lekcji II wojny światowej, w XXI wieku na świecie cały czas dochodzi do aktów niezrozumiałego barbarzyństwa: czystek etnicznych, zbiorowych mordów i wręcz ludobójstw - powiedział we wtorek w nocy polskiego czasu Andrzej Duda na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent podkreślił, że odpowiedzialni za łamanie prawa międzynarodowego muszą ponieść konsekwencje.

Demokraci mówią dość, chcą impeachmentu Trumpa. "Tama została zerwana"

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w wygłoszonym we wtorek wieczorem oświadczeniu zapowiedziała postępowanie w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Chodzi o podejrzenia, że prezydent Stanów Zjednoczonych wywierał naciski na Kijów, aby potencjalnie zaszkodzić jego politycznemu rywalowi Joe Bidenowi.

Trump wygłosił toast i pogratulował Dudzie

To zaszczyt gościć was w Stanach Zjednoczonych - powiedział Donald Trump do Andrzeja Dudy podczas wspólnego lunchu światowych przywódców na marginesie 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydenci Polski i USA siedzieli obok siebie.

Duda po rozmowie z Trumpem: nie było mowy o działaniach zbrojnych

Prezydent Donald Trump mówił, że bardzo chce przyjechać do Polski i ma nadzieję, że stanie się to w najbliższym czasie - powiedział dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, który przebywa w Nowym Jorku w związku z 74. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nie wykluczył, że do wizyty amerykańskiego prezydenta mogłoby dojść przy okazji szczytu NATO w Londynie. Pytany, czy Polska proszona była o przyłączenie się do koalicji antyirańskiej, zapewnił, że "w ogóle nie było na ten temat rozmowy".

"Naruszenie przestrzeni" przez bombowiec. Ambasador otrzymał notę protestacyjną

Estońskie MSZ wezwało we wtorek ambasadora Rosji i przekazało mu notę protestacyjną w związku z "naruszeniem przestrzeni powietrznej" w pobliżu jednej z estońskich wysp na Zatoce Fińskiej - podały we wtorek siły zbrojne Estonii. Jak sprecyzowano w komunikacie, przestrzeń naruszył rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny Su-34. Rosyjskie ministerstwo obrony odpowiedziało, że nie doszło do naruszenia granic powietrznych.

"Iran odpowiada za śmierć i zniszczenie, które doskonale wszyscy znamy"

Ameryka gotowa jest zawrzeć przyjaźń ze wszystkimi, którzy szczerze pragną pokoju i wzajemnego poszanowania. Wielu z dzisiejszych najbliższych przyjaciół Ameryki niegdyś było naszymi przeciwnikami - oświadczył we wtorek amerykański prezydent Donald Trump, przemawiając na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Przywódca USA podkreślił, że Iran "odpowiada za śmierć i zniszczenie, które doskonale wszyscy znamy".

Johnson: uszanujemy orzeczenie, ale nie sądzę, że jest słuszne

Premier Wielkiej Brytanii skomentował wydane we wtorek orzeczenie brytyjskiego Sądu Najwyższego uznające jego decyzję o zawieszeniu prac parlamentu za niezgodną z prawem. - Oczywiście to jest orzeczenie, które uszanujemy, szanujemy proces sądowy. Nie sądzę, że to jest słuszne, ale idziemy dalej i oczywiście parlament powróci - powiedział Boris Johnson.

Senator wysiadł z auta i zaczął strzelać

Gdy demonstranci otworzyli drzwi jego białego auta, wysiadł i zaczął strzelać. Jedna z kul wystrzelonych przez haitańskiego senatora Jeana Marie Ralpha Fethiere'a raniła fotoreportera. Polityk wsiadł do auta i odjechał.

Rosjanie nie dostali wiz na obrady ONZ

Ambasada USA w Moskwie nie wydała wiz dziesięciu przedstawicielom Rosji, poinformował rosyjski parlamentarzysta Konstantin Kosaczow. Mieli oni udać się do Nowego Jorku na obrady Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych wraz z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem.

Sąd Najwyższy: decyzja Johnsona o zawieszeniu parlamentu niezgodna z prawem

Brytyjski Sąd Najwyższy uznał, że decyzja Borisa Johnsona o zawieszeniu parlamentu była niezgodna z prawem. Orzeczenie o niezgodności z prawem utrudni Johnsonowi spełnienie obietnicy doprowadzenia do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w obecnie obowiązującym terminie, czyli do 31 października. Izba Gmin zbierze się ponownie w środę o godz. 12.30 w Polsce.

Rzecznik TSUE: pytania prejudycjalne o system dyscyplinarny są niedopuszczalne

Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce są niedopuszczalne - taką opinię wydał we wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik ocenił, że zadające te pytania sądy "żywią jedynie subiektywne obawy, które (...) pozostają hipotetyczne". Opinia nie jest dla TSUE wiążąca.

Gdy Greta Thunberg zobaczyła Donalda Trumpa

On jej najwyraźniej nie widział, ona go zdecydowanie tak. 16-letnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg i 73-letni prezydent USA Donald Trump przez chwilę znaleźli się w tym samym pomieszczeniu. Nie dane im było porozmawiać.

Prezydent Ukrainy "staje przed decydującym wyborem"

"Financial Times" ostrzega ukraińskie władze przed ugodą wokół PrivatBanku. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski staje przed decydującym wyborem: czy chce zostać "sługą narodu", od nazwy jego partii, czy "sługą oligarchów" - pisze brytyjski dziennik.

Duda o słowach Macrona: jest mi przykro słuchać takich wypowiedzi

W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski, która jakoby blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz klimatu, trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent Francji mówił w poniedziałek, że to Polska blokuje zapisy dotyczące neutralności klimatycznej.