Miss komentuje doniesienia mediów o "romantycznych więziach" z prezydentem

Miss Białorusi i deputowana do białoruskiego parlamentu Marija Wasiliewicz skomentowała doniesienia brytyjskiego dziennika "The Times", jakoby z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką miały ją łączyć "romantyczne więzi". Artykuł nazwała kłamstwami. 22-latka po niedzielnych wyborach zdobyła mandat w Izbie Reprezentantów, niższej izbie białoruskiego parlamentu i stała się tam najmłodszą deputowaną.

Netanjahu pierwszym urzędującym premierem Izraela z zarzutem korupcji

Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit postawił premiera Benjamina Netanjahu w stan oskarżenia w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia zaufania i defraudacji. Tym samym Netanjahu stał się pierwszym urzędującym premierem Izraela z takimi zarzutami. Netanjahu w wystąpieniu telewizyjnym skomentował, że zarzuty korupcji są jednoznaczne "z zamachem stanu".

"Rozmawialiśmy, by wzmocnić grupę śledczych, którzy nad tym pracują"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w obchodach Dnia Wolności i Godności poświęconych szóstej rocznicy rewolucji z przełomu 2013 i 2014 roku oraz rocznicy pomarańczowej rewolucji z 2004 roku. - Ukraińcy jak nigdy potrzebują dziś jedności, by bronić swej niepodległości i wolności - podkreślał. Zapowiedział też "wzmocnienie grupy śledczych" zajmujących się badaniem tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w trakcie protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie w 2013 roku.

Fundacja Nawalnego złożyła pozew przeciw Putinowi

Założona przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego Fundacja Walki z Korupcją złożyła pozew sądowy przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Zdaniem pracowników organizacji Putin jest odpowiedzialny za wszczętą wobec niej sprawę karną.

"Sprawa nierozwiązana". Chcą rozmów o odnalezionych śladach uranu

Cornel Feruta, tymczasowy szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poinformował, że agencja będzie w przyszłym tygodniu rozmawiać z Iranem o odnalezieniu śladów uranu w obiekcie nieujawnionym przez Iran jako zakład związany z programem nuklearnym. MAEA twierdzi, że Teheran nie wyjaśnił, skąd wzięły się odnalezione ślady uranu.

Coldplay nie pojedzie w trasę. Z troski o środowisko

Coldplay zawiesiło plany koncertowania z materiałem z nowego albumu "Everyday Life" z powodu obaw o wpływ koncertów na środowisko. - W tym momencie odbyliśmy wiele dużych tras. Jak to zmienić tak, żeby nie było tak dużo brania, a więcej dawania? - powiedział w rozmowie z BBC lider grupy Chris Martin.

Oligarcha straszył rosyjskimi czołgami pod Warszawą. Odpowiada mu Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że politykę zagraniaczną Ukrainy kształtuje prezydent i rząd, a nie "jakiś biznesmen". Ukraiński przywódca skomentował w ten sposób słowa Ihora Kołomojskiego, który uznał, że Zachód zawiódł Ukrainę i należy rozpocząć naprawę relacji Kijowa z Moskwą. Oligarcha w wywiadzie dla "New York Timesa" mówił też, że Rosja jest silniejsza od NATO i jej czołgi mogłyby się pojawić w Polsce.

Kim Dzong Un nie pojedzie na szczyt. Amerykanie wciąż liczą na porozumienie

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nie weźmie udziału w szczycie przywódców państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Korei Południowej - przekazała północnokoreańska agencja KCNA. Nominowany na zastępcę sekretarza stanu dotychczasowy specjalny wysłannik USA do Korei Północnej Stephen Biegun powiedział zaś w środę podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Senatu, że wciąż liczy na porozumienie z Pjongjangiem.

"Mogę zedrzeć maskę obiektywnego nudziarza"

- Zaangażuję się w tej skali, jaka będzie oczekiwana przez kandydata na prezydenta, ale też nie chcę zaszkodzić - mówił w czwartek Donald Tusk, dzień po wyborze w Zagrzebiu na szefa Europejskiej Partii Ludowej, odpowiadając na pytania o to, czy wróci w jakiejś mierze do polskiej polityki. Komentował też nadchodzące prawybory w Platformie Obywatelskiej mające wyłonić rywala Andrzeja Dudy.

"Mogę zedrzeć maskę obiektywnego nudziarza"

- Zaangażuję się w tej skali, jaka będzie oczekiwana przez kandydata na prezydenta, ale też nie chcę zaszkodzić - mówił w czwartek Donald Tusk, dzień po wyborze w Zagrzebiu na szefa Europejskiej Partii Ludowej, odpowiadając na pytania o to, czy wróci w jakiejś mierze do polskiej polityki. Komentował też nadchodzące prawybory w Platformie Obywatelskiej mające wyłonić rywala Andrzeja Dudy.

Papież o "jednym z głównych problemów moralnych, przed którymi stoi nasze pokolenie"

W pierwszym wystąpieniu w czasie wizyty w Tajlandii, papież Franciszek zaapelował do władz tego kraju o zapewnienie ochrony i godności kobietom i dzieciom - ofiarom przemocy, wyzysku i niewolnictwa. W Bangkoku odbyła się w czwartek rano miejscowego czasu oficjalna ceremonia powitania papieża, który prawie dobę wcześniej rozpoczął wizytę w Tajlandii. Miejscem uroczystości był dziedziniec siedziby rządu.

Czaputowicz: nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO przedstawionej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polski minister w środę uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu.

Pekin grozi: Stany Zjednoczone będą musiały ponieść konsekwencje

Ustawy wspierające prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu zostały w środę niemal jednogłośnie przyjęte przez Izbę Reprezentantów USA. Wejdą one w życie po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa. MSZ w Pekinie zażądało jednak, by Trump nie składał pod dokumentem swojego podpisu i ponownie zagroziło "silnymi środkami odwetowymi", jeśli nowe prawa zostaną przyjęte.

"To nie było żadną tajemnicą, wszyscy o tym wiedzieli"

Wszyscy wiedzieli o naciskach na Ukrainę - powiedział ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland w trakcie środowego przesłuchania przed Komisją Wywiadu Wojskowego Izby Reprezentantów. Świadek zaznaczył jednak, że "nigdy osobiście nie słyszał, aby prezydent (Trump) domagał się 'qui pro quo'" od prezydenta Ukrainy.

Francuscy hotelarze kontra amerykański gigant. "To oburzające"

Francuscy hotelarze poinformowali, że zawieszają swój udział w organizacji letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Powodem jest umowa zawarta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z firmą Airbnb. W tej sprawie miała również interweniować burmistrz Paryża Anne Hidalgo.

Historyczna decyzja NATO. Kosmos obszarem działań operacyjnych

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w środę w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos jako kolejny obszar działań operacyjnych - obok wody, lądu, powietrza i cyberprzestrzeni. Równocześnie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg dodał, że NATO nie zamierza umieszczać broni w kosmosie.