Norwegowie od 15 lipca będą mogli wyjeżdżać do większości krajów Unii Europejskiej bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie. Jednocześnie tamtejszy rząd zapowiedział, że otwiera się na obywateli "bezpiecznych krajów", w tym Polski. Wjazd do Norwegii, bez obowiązku kwarantanny, będzie możliwy również od 15 lipca.
- Za względnie bezpieczne uznajemy podróżowanie do większości państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii. Nie oznacza to, że nie ma już żadnego ryzyka i nie chcemy, aby nasza decyzja była odbierana jako zachęta. Sytuacja będzie monitorowana i może się zmienić w ciągu 14 dni - stwierdziła na konferencji prasowej zastępująca premier Ernę Solberg minister sprawiedliwości Monica Maeland.
Norweskie ministerstwo spraw zagranicznych będzie co dwa tygodnie aktualizować listę krajów bezpiecznych na podstawie statystyk dotyczących między innymi liczby nowych zakażeń.
Na liście krajów UE, do których z powodu licznych przypadków zakażeń COVID-19 norweski rząd wciąż odradza wyjazdy, znalazły się: Portugalia, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Luksemburg oraz Szwecja za wyjątkiem trzech regionów na południu kraju: Skanii, Kronobergu oraz Blekinge. Mieszkańcy tej części Szwecji będą mogli swobodnie wjeżdżać do Norwegii.
Wśród krajów poza UE za wciąż niebezpieczne pod względem epidemiologicznym norweskie władze uznały między innymi Białoruś, Ukrainę, Mołdawię oraz Turcję, a także państwa bałkańskie.
W czwartek władze Danii, na podstawie tych samych kryteriów, jakie przyjęła Norwegia, zezwoliły swoim obywatelom na swobodne podróże także do Chorwacji, Bułgarii, Rumunii oraz na Węgry.
Wielka Brytania bez kwarantanny
Od piątku zmieniły się zasady podróży do Wielkiej Brytanii. Obywatele kilkudziesięciu państw, w tym Polski, przyjeżdżający na Wyspy nie muszą odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.
Zniesienie kontroli granicznych dla podróżnych od poniedziałku zapowiedziała Finlandia. Decyzja dotyczy kilkunastu krajów europejskich, które mają podobną do fińskiej, "wystarczająco dobrą" sytuację epidemiczną. Nie obejmuje to Polski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock