Odsiaduje wyrok dożywocia. Ujgurski działacz z nagrodą Sacharowa

Parlament Europejski przyznał Nagrodę imienia Andrieja Sacharowa ujgurskiemu obrońcy praw człowieka Ilhamowi Tohtiemu. Odsiaduje on wyrok dożywocia w Chinach w związku z zarzutami o separatyzm. To przestępca skazany prawomocnie przez chiński sąd – napisało chińskie MSZ w komunikacie przysłanym w czwartek agencji Reutera.

Kłusownik "zjadający penisy wargaczy" aresztowany po latach ucieczki

Indyjska policja poinformowała o sukcesie, za jaki uznała schwytanie po latach jednego z najgroźniejszych kłusowników w kraju. Mężczyzna znany jako Yarlen polował między innymi na wargacze leniwe z rodziny niedźwiedziowatych, by zjadać ich genitalia i sprzedawać je na czarnym rynku - pisze portal brytyjskiego nadawcy BBC.

Wchodzą na ulicę z dzieckiem. Przed nimi rozbijają się dwa auta

Nagranie z miejskiego monitoringu pokazuje, jak blisko było od tragedii. Para z dzieckiem w wózku weszła na przejście dla pieszych na skrzyżowaniu w amerykańskim mieście Phoenix, kiedy tuż obok nich jeden samochód staranował drugi. Choć zderzenie wyglądało bardzo groźnie, skończyło się na lekkich obrażeniach kobiety kierującej jednym z aut.

Zatrzymania na Krymie "praktycznie co drugi dzień"

126 zatrzymań oraz 587 naruszeń prawa do rzetelnego procesu sądowego odnotowali obrońcy praw człowieka na anektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim od początku roku - poinformował Eskender Barijew, szef ośrodka wsparcia Tatarów krymskich.

Przeor sprzeciwia się ekshumacji Franco. "Władze państwowe okupują teren bazyliki"

Ojciec Santiago Cantera, przeor klasztoru powiązanego z Doliną Poległych, gdzie w podziemnej bazylice Krzyża Świętego spoczywają prochy Francisco Franco, sprzeciwia się zaplanowanej na czwartek ekshumacji hiszpańskiego dyktatora. - Władze państwowe okupują teren bazyliki przez 24 godziny na dobę bez zgody władz kościelnych, czym naruszają mir domowy oraz prawo swobody wyznania - uważa.

"Niech ktoś inny walczy o tę od dawna przesiąkniętą krwią ziemię"

W środę Donald Trump zapowiedział zniesienie sankcji nałożonych na Turcję w połowie października po rozpoczęciu przez siły tureckie ofensywy militarnej przeciwko kurdyjskim bojownikom w północnej Syrii. Prezydent USA dodał jednak, że restrykcje "zostaną zniesione, jeśli nie wydarzy się nic, z czego nie będziemy zadowoleni".

Królewski dekret i nowy szef saudyjskiej dyplomacji

Ibrahim al-Asaf, szef saudyjskiej dyplomacji, "został zwolniony ze swych obowiązków" - głosi opublikowany w środowy wieczór dekret króla Arabii Saudyjskiej. Jego miejsce zajął książę Faisal bin Farhan Al Saud.

Nowy ambasador Izraela w Polsce. Przywitał się specjalnym nagraniem

Uwielbia gotować, interesuje się piłką nożną, występuje w zespole muzycznym, ale jest również doświadczonym dyplomatą i od niedawna reprezentuje Izrael w Polsce, jako nowy ambasador tego kraju. Alexander Ben Cwi w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych przywitał się z Polakami i opowiedział o sobie. Odniósł się również do relacji łączących Polskę i Izrael. - Nie wolno nam zapominać o przeszłości, ale musimy również skupiać się na działaniach na rzecz przyszłości - powiedział.

39 ciał w ciężarówce. Kolejne godziny śledztwa, nowy trop

W hrabstwie Essex w południowo-wschodniej Anglii znaleziono ciężarówkę, w której znajdowało się 39 ciał. Kierowca pojazdu został aresztowany pod zarzutem morderstwa. Bułgarskie MSZ potwierdziło, że samochód poruszał się na tablicach rejestracyjnych tego kraju, ale że szefową firmy, do której należy, jest obywatelka Irlandii. Premier Bułgarii Bojko Borysow przekazał, że ciężarówki nie było w jego kraju od 2017 roku. Brytyjscy śledczy starają się odtworzyć drogę, jaką przebywał pojazd.

Johnson dzwonił do Tuska. Data brexitu wciąż niepewna

Premier Wielkiej Brytanii niezmiennie chce wyprowadzić kraj z Unii Europejskiej jeszcze w październiku - przekazał rzecznik rządu w Londynie, informując o tym, że w środę Boris Johnson poinformował o takim zamiarze szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Dyplomacja SMS szybko prowadzi do dyplomacji SOS". Zgrzyt w Berlinie

Deputowani Bundestagu z parlamentarnej komisji obrony w środę zapoznali się z propozycją minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), by objąć mandatem Rady Bezpieczeństwa ONZ jej plan utworzenia strefy bezpieczeństwa na północy Syrii. Pomysł Kramp-Karrenbauer, a także formę przekazania przez nią tej informacji, skrytykował szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass.

Rosjanie rozpoczęli patrole w północnej Syrii

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił w środę, że porozumienie między Turcją i USA w sprawie zawieszenia broni doprowadziło do spadku przemocy i jest podstawą, na której można budować potrzebne rozwiązanie polityczne. Tego samego dnia media w Rosji podały, że rosyjska żandarmeria rozpoczęła patrole na północy Syrii na mocy porozumienia z Ankarą.

"Ukraina wykonała swoją część ustaleń"

Osiągnięcie pokoju w Donbasie i zakończenie rozlewu krwi jest dla mnie absolutnym priorytetem - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa odbyła się w stolicy Japonii, Tokio, gdzie obydwaj uczestniczyli w intronizacji cesarza Naruhito. Jednym z tematów rozmowy były przygotowania do szczytu przywódców państw czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec Ukrainy i Rosji, poświęconemu pokojowemu uregulowaniu sytuacji we wschodniej Ukrainie.

Putin "zebrał Afrykę" na szczycie w Soczi

Przywódcy kilkudziesięciu państw afrykańskich zebrali się w Soczi, gdzie rozpoczął się dwudniowy szczyt gospodarczy Rosja - Afryka. Jak podkreślają rosyjskie dzienniki, jest to pierwsze takie spotkanie w historii. "Dążenie, by przywrócić więzi gospodarcze jest logiczne. Jednak próba odbudowania politycznego wpływu z czasów ZSRR jest prawie niemożliwa" - komentuje dziennik "Wiedomosti".