Odile Renaud-Basso, dyrektor generalna we francuskim ministerstwie gospodarki i finansów, została w czwartek wybrana na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Jej jedynym konkurentem był polski minister finansów Tadeusz Kościński.
Renaud-Basso od początku była uważana za faworytkę wyborów, zwłaszcza gdy z ubiegania się o stanowisko szefa banku zrezygnował w poniedziałek trzeci ze zgłoszonych kandydatów, były minister gospodarki Włoch Pier Carlo Padoan.
Konkurentem Odile Renaud Basso był Tadeusz Kościński. "Kandydatura ministra finansów na stanowisko szefa EBOiR jest przyjętą praktyką. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, dziękuję za zaufanie. Jednocześnie zapewniam, że kandydowanie nie będzie mi przeszkadzało w wykonywaniu obowiązków ministra finansów" - informował w lutym.
Resort finansów na swoim profilu Twitterowym zamieścił gratulacje ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego, który napisał, że było dla niego przyjemnością konkurować z Francuzką o prezesurę banku. "Życzę powodzenia i samych sukcesów" - zaznaczył.
Pierwsza kobieta na tym stanowisku
Nowo wybrana prezes zastąpi Brytyjczyka Sumę Chakrabartiego, którego druga kadencja zakończyła się na początku lipca. Od tego czasu obowiązki prezesa pełni Juergen Rigterink.
Renaud-Basso będzie pierwszą kobietą kierującą EBOiR. Jeszcze nigdy szefem banku nie był natomiast przedstawiciel kraju będącego odbiorcą inwestycji banku, o co zabiegał Kościński. - To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałam wybrana na nowego prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, naprawdę wyjątkowej instytucji. Pragnę wyrazić podziękowania wszystkim krajom, które poparły moją kandydaturę, z którymi prowadziłam liczne i owocne rozmowy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Z niecierpliwością czekam na współpracę ze wszystkimi udziałowcami, kierownictwem i personelem w nadchodzących miesiącach w celu realizacji ambitnego planu działania, który został właśnie uzgodniony na dorocznym posiedzeniu - oświadczyła Francuzka po ogłoszeniu jej wygranej.
Wybory nowego prezesa EBOiR odbyły się w czwartek, w ramach rozpoczętego w środę w Londynie - choć odbywającego się tylko w formie zdalnej - dwudniowego dorocznego posiedzenia banku. Dokładnych rezultatów głosowania na razie nie podano. Zgodnie z regulaminem, do zwycięstwa kandydat musi otrzymać głosy większości gubernatorów, którzy muszą jednocześnie reprezentować większość ich siły głosów. Początkowo zarówno posiedzenie, jak i wybory nowego prezesa miały się odbyć w maju, ale zostały przełożone z powodu epidemii koronawirusa. EBOiR został utworzony w 1991 roku, a jego zadaniem było udzielanie pomocy byłym komunistycznym krajom z Europy Środkowo-Wschodniej w przejściu do gospodarki rynkowej. Obecnie jego członkami jest 69 państw, z czego 38 na trzech kontynentach to odbiorcy inwestycji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ebrd.com