Polska

Przewodniczący Dumy w Polsce. Prezydent apeluje o zwrot wraku

Polska

Aktualizacja:

O zwrot wraku prezydenckiego tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem, zaapelował do przewodniczącego rosyjskiej Dumy prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej z Siergiejem Naryszkinem spotkali się Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.

Przewodniczący Naryszkin jest w Polsce z okazji obchodów 68. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Podczas sobotniego spotkania prezydent Komorowski przekazał Naryszkinowi księgę z 9 tys. nazwisk sowieckich jeńców wojennych, ofiar tego obozu.

Apel o zwrot

Bronisław Komorowski w czasie rozmowy z przewodniczącym Dumy zaapelował o zwrot wraku TU-154M. W odpowiedzi Naryszkin zadeklarował, że nastąpi to natychmiast po zakończeniu śledztwa w Rosji.

Oprócz tego politycy rozmawiali m.in. o korzyściach wynikających z uruchomienia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

Prezydent wskazał też na problemy w relacjach dwustronnych, które wymagają rozwiązania - m.in. przekazanie pozostałych akt zbrodni katyńskiej, dokumentacji dotyczącej Obławy Augustowskiej, zwrot tzw. Archiwum Belwederskiego.

Marszałek z przewodniczącym

Zanim Siergiej Naryszkin spotkał się z prezydentem Komorowskim rozmawiał także z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Ona także z przewodniczącym Dumy poruszyła sprawę zwrotu wraku tupolewa.

Siergiej Naryszkin i Ewa KopaczKrzysztof Białoskórski | sejm.gov.pl

Kopacz wspomniała też o sprawie realizacji wniosków o pomoc prawną w związku z katastrofą smoleńską.

Poprawić relacje gospodarcze

Politycy rozmawiali o działalności Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Szczególnie w zakresie wymiany młodzieży i programów historycznych.

Kopacz i Naryszkin mówili też o polsko-rosyjskich kontaktach gospodarczych i handlowych. Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję, że członkostwo Rosji w Światowej Organizacji Handlu przyczyni się do wzmocnienia relacji gospodarczych między obydwoma krajami. W spotkaniu wzięli udział także wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich oraz współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adam Daniel Rotfeld wraz ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Autor: ktom//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości