Polska

PAP: Kandydat na marszałka Sejmu już został wybrany

Polska

Szefowa prezydenckiej kancelarii o dacie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu
tvn24Marek Kuchciński może być marszałkiem Sejmu. Izba rozpocznie obrady 12 listopada

Marek Kuchciński to kandydat PiS na marszałka Sejmu - twierdzi PAP powołując się na swoje źródła. Z klubu PiS ma być też dwóch wicemarszałków, w tym jeden z SP albo Polski Razem. PO ma zaproponować na wicemarszałka izby Małgorzatę Kidawę-Błońską, Ruch Kukiz'15 Stanisława Tyszkę, a .Nowoczesna Barbarę Dolniak.

Pierwsze posiedzenie Sejmu, jak poinformowała w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, rozpocznie się w czwartek, 12 listopada o godz. 13. Wówczas posłowie dokonają m.in. wyboru marszałka izby i wicemarszałków.

Z pozycji wicemarszałka na marszałka

Według informacji PAP z kierownictwa PiS kandydatem na marszałka Sejmu VIII kadencji będzie obecny wicemarszałek Sejmu, wieloletni poseł i były szef klubu Marek Kuchciński. Nie wiadomo jeszcze, kogo PiS wyznaczy na wicemarszałków. Według informatorów PAP jednym z wicemarszałków będzie polityk ze współpracujących z PiS ugrupowań: Solidarnej Polski albo Polski Razem. W PO najpoważniej braną pod uwagę przez Ewę Kopacz kandydaturą na funkcję wicemarszałka Sejmu jest dotychczasowa marszałek izby Małgorzata Kidawa-Błońska, wieloletnia posłanka Platformy, od 2014 do 2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w 2014 rzeczniczka prasowa rządu Donalda Tuska, w 2015 rzeczniczka rządu Ewy Kopacz. Źródła PAP zastrzegają jednak, że obsada stanowisk wicemarszałków będzie zależała od tego, kto pokieruje klubem parlamentarnym Platformy. Zgodnie z informacjami PAP o przywództwo w klubie mają zamiar ubiegać się: Ewa Kopacz oraz lider pomorskiej PO, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Mniejsze siły też mają pomysły

Trzecia siła w Sejmie, Ruch Kukiz'15, prawdopodobnie wystawi na wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę, który zdobył mandat poselski w okręgu obejmującym podwarszawskie powiaty. Według informacji PAP podczas dyskusji na nieformalnym posiedzeniu klubu pojawiła się też koncepcja wystawienia na funkcję marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego, który został posłem z Wrocławia. Kornel Morawiecki będzie marszałkiem seniorem w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu. Działacze Ruchu Kukiza'15 zapowiadają, że ostateczne decyzje w sprawie kandydatur na stanowiska w Prezydium Sejmu zapadną na posiedzeniu klubu na pierwszym posiedzeniu Sejmu. .Nowoczesna proponuje na stanowisko wicemarszałka Sejmu swoją posłankę z Sosnowca, Barbarę Dolniak. Kandydatka .Nowoczesnej to prawniczka i sędzia. Jest wdową po pośle Platformy Obywatelskiej Grzegorzu Dolniaku, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Ludowcy na razie nie chcą mówić o ewentualnej kandydaturze na wicemarszałka ze swojego ugrupowania. Szef PSL Janusz Piechociński powiedział, że decyzja o tym, kto będzie kandydatem PSL, zostanie podjęta dopiero wtedy, gdy zbierze się nowy Sejm. - Wtedy będzie pierwsze posiedzenie klubu i to on zdecyduje. Mamy w PSL taką tradycję, że posłom nic nie narzucamy, dlatego na razie nie ma co mówić o nazwiskach - dodał.

Nie każdy klub będzie miał reprezentanta?

Na początku tygodnia szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił, że PiS powinno mieć głos przeważający w Prezydium Sejmu i jak dodawał, gdyby każdy klub otrzymał w Prezydium reprezentanta, byłoby ono najliczniejsze w historii. Z informacji uzyskanych wówczas przez PAP wynikało, że w kierownictwie PiS "poważnie rozważany" był podział, zgodnie z którym PiS otrzymałoby marszałka i dwóch wicemarszałków, PO i ruch Kukiz'15 po jednym a najmniejsze kluby .Nowoczesna i PSL pozostałyby bez przedstawiciela. Przedstawiciele tych dwóch partii oceniali wtedy, że brak reprezentantów ich klubów w Prezydium byłby złamaniem dobrych obyczajów parlamentarnych.

We wtorek Błaszczak w rozmowie w radiu RMF FM odpowiadając na pytania słuchaczy powiedział, że .Nowoczesna ma mieć wicemarszałka, a najbardziej prawdopodobny jest sześcioosobowy skład Prezydium. W nowej kadencji Sejmu zasiądzie 235 posłów PiS, 138 PO, 42 posłów Ruchu Kukiza, 28 posłów .Nowoczesnej oraz 16 z PSL.

Autor: mk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości