Wybory parlamentarne 2015

20 czerwca 2015

Kluby parlamentarne wybierają swoich przewodniczących. Decyzję podjęła i ogłosiła już Nowoczesna, której szefem został Ryszard Petru. Natomiast klub Kukiz'15 jako przewodniczącego wskazał Pawła Kukiza.

Marek Kuchciński został wybrany przez klub parlamentarny PiS na kandydata na marszałka Sejmu. Kandydatem na marszałka Senatu został Stanisław Karczewski. Na czele klubu parlamentarnego PiS stanie Ryszard Terlecki. Terlecki i Joachim Brudziński mają też zostać wicemarszałkami. W skład klubu PiS wejdą politycy Polski Razem i Solidarnej Polski.

Marek Kuchciński to kandydat PiS na marszałka Sejmu - twierdzi PAP powołując się na swoje źródła. Z klubu PiS ma być też dwóch wicemarszałków, w tym jeden z SP albo Polski Razem. PO ma zaproponować na wicemarszałka izby Małgorzatę Kidawę-Błońską, Ruch Kukiz'15 Stanisława Tyszkę, a .Nowoczesna Barbarę Dolniak.

- Z całą pewnością wojsko wymaga wyrazistego szefa i jeżeli będzie to Antoni Macierewicz bądź Jarosław Gowin, to na różne sposoby będą to szefowie wyraziści. Jeżeli Macierewicz zostanie szefem MON, będzie elementem pewnej szerszej drużyny - mówił w "Jeden na jeden" Jarosław Gowin.

Paweł Kukiz będzie szefem klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15; Stanisław Tyszka prawdopodobnie będzie kandydatem na wicemarszałka Sejmu - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP od działaczy Ruchu Kukiz'15. Główne plany Ruchu to złożenie w Sejmie projektów ustaw: "antysitwowej" i deregulacyjnej.

Janusz Piechociński, wziął na siebie winę za słaby wynik partii w ostatnich wyborach parlamentarnych i zapowiedział, że zrezygnuje ze stanowiska szefa PSL. Rozpoczęła się fala spekulacji, kto może go zastąpić. Wśród faworytów jest m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Materiał "Faktów" TVN.

Wiadomo, w jakich sprawach się specjalizuję, a reszta zależy od kierownictwa partii - tak w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski odpowiadał na pytanie, czy jest kandydatem PiS na ministra spraw zagranicznych. Proces formowania nowego rządu komentowała także Julia Pitera. - Odnoszę wrażenie, że jest spory konflikt i spora konkurencja - mówiła europosłanka PO.

Sześć protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu wpłynęło do piątku do Sądu Najwyższego, w tym cztery złożono za wcześnie i sąd nie będzie ich badał - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Protesty można składać do środy włącznie.

Byłbym bardzo ostrożny, aby nie zaczynać takiej debaty o liczbie województw. To na pewno nie jest najważniejszy temat - ocenił lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Skrytykował też inne propozycje PiS, takie jak likwidacja gimnazjów, zwiększenie płacy minimalnej i zmiana ustawy budżetowej.

Każdy nowy rząd potrzebuje „miesiąca miodowego”. Musimy teraz dać im kilka tygodni, by ocenić, na ile to były hasła przyciągające wyborców, a jaka będzie rzeczywista polityka PiS - powiedział były minister spraw zagranicznych i wiceprzewodniczący PO Radosław Sikorski w wywiadzie dla CNN.

- Zobaczymy, co PiS będzie proponowało - mówił w "Tak jest" o współpracy .Nowoczesnej z przyszłym rządem Ryszard Petru. Zapowiedział, że z PO będzie współpracować, jeśli będzie programowa zgoda. - Byłoby absurdalne, gdybyśmy wśród opozycji szukali wrogów politycznych - przekonywał Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia i szef pomorskiej PO.

Polak i Węgier – dwa bratanki, których boi się Europa. Polska zmiana władzy w zagranicznych mediach ochrzczona została drogą ku "orbanizacji". Partie Viktora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego wiele łączy, jednocześnie jednak dzielą je poważne różnice, na czele z politykę względem Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy". Program od poniedziałku do piątku o 20 w TVN24 BiŚ.

Poproszę o tę weryfikację na najbliższej radzie politycznej Twojego Ruchu - zadeklarowała w "Kropce nad i" Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu i liderka Zjednoczonej Lewic. Były polityk SLD Marek Borowski i przyszły senator niezrzeszony wskazywał z kolei na przyczyny porażki lewicy w minionych wyborach. - Nie było żadnej wizji polityki społeczno-gospodarczej na dłuższą metę - ocenił.

5 grudnia odbędzie się kongres SLD, który podejmie decyzję o zmianach personalnych i organizacyjnych - zapowiedział sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił, obecnie SLD jest "bliżej tego, by powiedzieć tak Zjednoczonej Lewicy".

W nowo wybranym Sejmie najliczniejszą grupę zawodową stanowią, według danych PKW, "zawodowi parlamentarzyści" - jest ich 67. Ze statystyk wynika też, że w izbie zasiądzie 119 kobiet - o siedem więcej niż w poprzedniej kadencji. Ponadto, w ławach poselskich znajdzie się trzech Wilków i trzech Dudów. Zmniejszy się za to liczba Kamińskich - z trzech do dwóch.

- Powstała grupa kilku osób w PO, która ma za zadanie opracowanie szczegółowego kalendarza wyborów przewodniczącego partii - powiedział w programie „Jeden na jeden” w TVN24 minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Poinformował, że dzień przed pierwszym posiedzeniem Sejmu partia wybierze szefa klubu parlamentarnego PO.

- Beata Szydło była bardzo sprawnym zabiegiem w kampanii, żeby uniknąć starcia Kaczyński-Kopacz. Jarosławowi Kaczyńskiemu to się nie opłacało. Nie może być tak, że sztuczka z kampanii wyborczej determinuje życie publiczne w Polsce - mówił w programie #Czas decyzji Władysław Frasyniuk. Prof. Tomasz Nałęcz dodał, że niedobrze będzie, jak mający pełnię władzy Jarosław Kaczyński nie będzie mieć żadnej odpowiedzialności za rządy.