TVN24 | Polska

W piątek możliwe wybory szefa klubu KO. Czterech głównych kandydatów

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP
Budka: Cezary Tomczyk z pewnością mógłby pełnić funkcję szefa klubu
Budka: Cezary Tomczyk z pewnością mógłby pełnić funkcję szefa klubuTVN24
wideo 2/5
TVN24Budka: Cezary Tomczyk z pewnością mógłby pełnić funkcję szefa klubu

W piątek na posiedzeniu klubu Koalicji Obywatelskiej może dojść do wyboru nowego szefa. Zastąpi on Borysa Budkę. Najprawdopodobniej o stanowisko zawalczy czwórka kandydatów - Urszula Augustyn, Arkadiusz Myrcha, Sławomir Neumann i Cezary Tomczyk.

Nie wiadomo, czy w wyborach na nowego szefa klubu Koalicji Obywatelskiej wystartuje dawny szef klubu Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński, pod którego kandydaturą też zebrano podpisy. Raczej nie będzie natomiast kandydować wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska - pod jej kandydaturą podpisy też były zbierane.

Budka przestanie łączyć funkcje w partii
Budka przestanie łączyć funkcje w partiiTVN24

Konieczna może być zmiana regulaminu

Klub zbiera się w piątek późnym popołudniem w Sejmie, wcześniej zaplanowane jest posiedzenie zarządu PO. Choć na piątkowe popołudnie wezwani zostali wszyscy parlamentarzyści, co związane jest m.in. z zaplanowanym na sobotę posiedzeniem Rady Krajowej PO, z powodu pandemii frekwencja raczej nie będzie stuprocentowa.

By wybrać nowego przewodniczącego, klub parlamentarny KO musiałby jeszcze w piątek zmienić regulamin, by możliwe było głosowanie przez pełnomocnika i mogły głosować osoby nieobecne na posiedzeniu. W tej chwili nie ma takiej możliwości.

Osoba z kierownictwa klubu KO stwierdziła jednak w rozmowie z PAP, że do wyborów w ten piątek dojdzie.

Neumann: uwaga wszystkich zwrócona jest na kryzys w Zjednoczonej Prawicy

Czterech głównych kandydatów na nowego szefa klubu - Urszula Augustyn, Arkadiusz Myrcha, Sławomir Neumann i Cezary Tomczyk wyraża gotowość kandydowania, jeśli wybory się odbędą.

Neumann, który kierował klubem PO w poprzedniej kadencji, przyznał jednak, że byłby zaskoczony, gdyby już w ten piątek doszło do wyborów. - Posłowie powinni być wyraźnie poinformowani, że to jest klub wyborczy. Poza tym trudno mi sobie wyobrazić, że na tym samym posiedzeniu dokonana zostanie zmiana w regulaminie i wybór nowego przewodniczącego - zaznacza. - Przecież ważne jest nie tylko, kto zostanie wybrany nowym szefem klubu, ale też jak to się odbędzie - podkreśla Neumann.

Ocenił, że obecnie "nikogo nie interesują wybory szefa klubu KO, bo uwaga wszystkich zwrócona jest na kryzys w koalicji rządowej". Stąd, jego zdaniem, najlepiej by było, by klub w piątek zmienił regulamin, a do wyboru nowego przewodniczącego doszło na kolejnym spotkaniu, w październiku.

Funkcję przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej od początku obecnej kadencji Sejmu pełni Borys Budka, od stycznia także przewodniczący PO. Polityk ten jednak wielokrotnie deklarował, że nie zamierza łączyć stanowisk w partii i klubie, i ma zamiar zrezygnować z kierowania klubem KO.

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości