TVN24 | Polska

Prezydent Duda odbędzie pierwszą zagraniczną podróż w nowej kadencji. Wiadomo, dokąd się uda

TVN24 | Polska

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
"Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości". Prezydent złożył przysięgę
"Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości". Prezydent złożył przysięgęTVN24
wideo 2/6
TVN24"Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości". Prezydent złożył przysięgę

Pierwszą w nowej kadencji podróż zagraniczną odbędzie w przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda. Podczas trzydniowej oficjalnej wizyty we Włoszech i Watykanie zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka, a także spotka się z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppem Contem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wizyta polskiego prezydenta - pierwsza oficjalna podróż w nowej kadencji - odbędzie się w dniach 23-25 września. Andrzej Duda już w czasie kampanii wyborczej zapowiedział, że chciałby, aby w pierwszej kolejności odwiedzić Rzym i Watykan.

"Prezydent chce podkreślić solidarność Polski i Polaków z narodem włoskim"

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w poniedziałek, że wizyta w Watykanie, a także we Włoszech, była początkowo planowana na maj. W związku z pandemią COVID-19 w Europie wówczas do niej jednak nie doszło.

- Wybierając Rzym na cel pierwszego spotkania poza granicami kraju, prezydent chce podkreślić solidarność Polski i Polaków z narodem włoskim, tak mocno doświadczonym przez pandemię. Wszyscy w Polsce z wielkim przejęciem i smutkiem śledzili rozwój pandemii COVID-19 we Włoszech, mając nadzieję na jak najszybsze zatrzymanie i pokonanie choroby - zaznaczył minister.

Prezydent odwiedzi Watykan  wikipedia.org

Jak dodał, obecna wizyta prezydenta w Włoszech "stwarza okazję, aby oddać cześć wszystkim tym, którzy stracili życie w następstwie rozwoju koronawirusa, a także pogratulować wytrwałości i niesłabnącego ducha narodowi włoskiemu".

Prezydent spotka się z najważniejszymi politykami włoskimi

W trakcie pobytu na Półwyspie Apenińskim prezydent Duda spotka się z najważniejszymi politykami włoskimi: prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppem Contem oraz marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati.

- Tematyka rozmów będzie dotyczyła między innymi sytuacji pandemicznej w obu krajach i Europie, mechanizmów współpracy w podobnych sytuacjach w przyszłości, a także dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz polityki bezpieczeństwa w Europie - poinformował szef gabinetu prezydenta RP.

Prezydent spotka się też z szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczypospolitej przed jego siedzibą w związku z przyjęciem Polski w poczet członków Funduszu.

Prezydent Andrzej DudaTVN24

Wizyta w Watykanie ma związek z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II

Szczerski poinformował, że polski przywódca weźmie również udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie, odwiedzi Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie złoży kwiaty, weźmie udział w krótkiej uroczystości upamiętniającej poległych polskich żołnierzy.

W piątek 25 września prezydent złoży wizytę w Watykanie. Wizyta ma związek z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która przypada w tym roku. Jak zaznaczył Szczerski, będzie to również okazja do osobistego spotkania z papieżem Franciszkiem, a także do złożenia kwiatów na grobie św. Jana Pawła II.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości