Kultura i styl

Kultura i styl

Artyści dłużej będą zarabiać

70 lat, a nie 95, jak proponowała Komisja Europejska, i nie 50, jak jest obecnie, powinna trwać ochrona praw autorskich wykonawców utworów muzycznych.

Ezoteryczny Poznań zjednoczył muzy

Muzyka, teatr, film, komiks, literatura i sztuki wizualne – Poznań w ostatni weekend udowodnił, że w Polsce nie ma lepszego miejsca na rozwój sztuk alternatywnych. Najważniejszym wydarzeniem projektu "madeinpoznan.noc" było jednak przedstawienie "Gramy 4U" Movements Factory intrygującego duetu Iwony Pasińskiej i Czesława Śpiewa – przekonuje ostatni Szot e-teatr.tv.

Mia Farrow będzie głodować

Aktorka Mia Farrow ma zamiar podjąć strajk głodowy na znak solidarności z mieszkańcami Darfuru. Chce w ten sposób wymusić na przywódcach państw zachodnich pomoc dla tego "piekła na ziemi".

Film o Irenie Sendlerowej jest hitem!

"Odważne serce Ireny Sendlerowej" - okazał się przebojem w Stanach Zjednoczonych. Film o Polce "sprawiedliwej wśród narodów świata" był drugim najchętniej oglądanym programem w amerykańskiej telewizji w niedzielę wieczorem.

Polska to dla nich kraj wyklęty

"Na takich filmach powinniśmy uczyć się tolerancji" - komentują widzowie, którzy na antenie TVN24 obejrzeli "Grę w chowanego". Ten poruszający dokument o ludziach, nadziei, zrozumieniu i pojednaniu opowiada o historii Żyda, który postanawia odwiedzić polskich wybawicieli swojego teścia.

Coma, Czesław Śpiewa i Nosowska z Fryderykami

Zespół Coma i jego lider Piotr Rogucki, formacja Czesław Śpiewa, Maria Peszek i Katarzyna Nosowska to najbardziej utytułowani laureaci 15. edycji nagród muzycznych Fryderyk 2009. Honorowym Złote Fryderyki trafiły do Jerzego Połomskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

"Katyń" nie podoba się lewicy?

"Katyń" Andrzeja Wajdy jest zbyt "niewygodny" we Włoszech, zwłaszcza dla dominującej w kulturze lewicy, i dlatego jest pokazywany zaledwie w kilku salach kinowych - to ostra opinia dystrybutora polskiego filmu.

"Holokaust oczami dziecka"

O upokorzeniu, osamotnieniu, głodzie, śmierci, ale także o chwilach radości - o doświadczeniach getta opowiadają dzieci. Ich relacje dotyczą też życia w ukryciu, w podziemnych bunkrach, z których mali świadkowie nie wychodzili nawet przez wiele miesięcy. "Holocaust oczami dziecka" to wyjątkowa prezentacja multimedialna.

Dzieci-żołnierze na otwarciu festiwalu

Ruszył Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Uroczystą inaugurację w piątkowy wieczór uświetnił koncert Nigela Kennedy'ego i polska premiera głośnego filmu "Johnny Mad Dog" w reżyserii Jean-Stephane Sauvaire'a.

Pierwszy autoportret Hitlera

Dom aukcyjny Mullocks Auctioneers zaprezentował w piątek obrazy autorstwa Adolfa Hitlera, które będzie można kupić 23 kwietnia podczas licytacji w mieście Ludlow w Wielkiej Brytanii. Dzieła największego zbrodniarza XX wieku to akwarele "Rural houses and trees" ("Wiejskie domy i drzewa") oraz "A. Hitler".

Dziewięć dni na OFF-ie

"Johnny Mad Dog" na ekranie, a Nigel Kennedy na koncertowej scenie - takim, mocnym uderzeniem, rozpoczyna się największe święto kina niezależnego w naszej części Europy. Od piątku aż do następnej niedzieli wszyscy, którzy przyjadą do Krakowa będą mogli wziąć udział w prawdziwej offowej uczcie. OFF Plus Camera'09 usłyszała właśnie pierwszy "klaps".

Scarlett, Penelope, Barcelona

- Pokażę wam miasto, zjemy coś dobrego, napijemy się wina i będziemy się kochać - Woody Allen wciąż wie, jak podrywać nieznajome dziewczyny. W najnowszym filmie "Vicky, Cristina, Barcelona" zostawił tę kwestię przystojnemu Hiszpanowi. Słodko-gorzka komedia o ulotności miłości, urokach trójkątów i niemożności spełnienia już w kinach.

Szokująca gra-dokument o ataku Amerykanów

Żywe kontrowersje na całym świecie budzi brutalna gra "Six Days in Fallujah", przy której pracuje kilkudziesięciu żołnierzy amerykańskich walczących wcześniej w Iraku. Ostro krytykują ją inni żołnierze. W Polsce pozycja może się nie ukazać.

Wielki festiwal kina niezależnego

17 kwietnia rusza największy festiwal kina niezależnego "Off Plus Camera". Pierwszymi wydarzeniami będą koncert wybitnego skrzypka Nigela Kennedy'ego oraz pokaz filmu "Johnny Mad Dog". Festiwal potrwa dziesięć dni.

Koncert AC/DC, którego nie będzie

Koncert legendarnej grupy hardrockowej AC/DC miał być ukoronowaniem "rumuńskiego Woodstock". Zamiast niego jest osiem tysięcy oszukanych ludzi i międzynarodowa kompromitacja.

Terminator zwraca nazistowskie łupy

Amerykański stan Kalifornia zwrócił trzy renesansowe obrazy, zrabowane żydowskim znawcom sztuki przez nazistów w 1930 roku. XVI-wieczne dzieła otrzymali spadkobiercy Jakoba i Rosy Oppenheimerów, którzy zginęli podczas Holokaustu.

Jak wyglądał Jezus?

Jezus Chrystus nie był przybranym synem cieśli i nie nosił wcale długich powłóczystych szat. - W tamtych czasach noszono tuniki, podobne do dzisiejszych długich koszul - profesor Aleksander Krawczuk opowiada o tym jak Jezus żył zanim umarł i, jak wierzą chrześcijanie, zmartwychwstał.

Pięć lat bez barda "Solidarności"

Pięć lat temu zmarł Jacek Kaczmarski - poeta, pieśniarz, bard "Solidarności". W ostatnich dniach do księgarń trafiła pierwsza biografia Kaczmarskiego - "To moja droga" - autorstwa Krzysztofa Gajdy.

X-men, czyli przeciek kontrolowany

"X-men Origins - Wolverine", jeden z najdroższych i najbardziej oczekiwanych filmów 2009 roku na kilka tygodni przed premierą trafił do sieci. Do tej pory obraz ściągnęło ponad milion internautów. Wytwórnia zapowiada śledztwo, a eksperci nie wykluczają, że za przeciekiem stoi ona sama.

Miłość, śmierć i wino truskawkowe

Do odległej, beskidzkiej wioski przyjeżdża człowiek, który nosi pewną tajemnicę – tak rozpoczyna się "Wino truskawkowe", filmowa adaptacja prozy Andrzeja Stasiuka. - Ten film to wejście na inny bieg, do świata Stasiuka - opowiadał w TVN24 Maciej Stuhr, który zagrał w filmie Dariusza Jabłońskiego. "Wino truskawkowe" 8 maja wchodzi do kin.

Scarlett Johansson musi grać za pół miliona

Choć stereotypowe przekonania mówią, że w czasie kryzysu kino łapie wiatr w żagle, bo ludzie odrywają się od przykrej rzeczywistości, to obecna recesja dotknęła także Hollywood. Największe amerykańskie gwiazdy zarobią dużo mniej niż dotąd, bo studia tną koszty produkcji, jak mogą.

Beatlesi tu nie zatrzeszczą

Beatlesi po raz pierwszy zostali poddani tak gruntownej elektronicznej obróbce. W nowym albumie, który ukaże się we wrześniu, hity Beatlesów mają zabrzmieć z niespotykaną wcześniej jakością.

Lupa: nazywam siebie maszynką do robienia teatru

Bardzo ważne jest poczucie, że jest się słyszalnym – mówi w wywiadzie dla e-teatr.tv Krystian Lupa. Polski reżyser otrzymał właśnie Europejską Nagrodę Teatralną, którą przyrównać można jedynie do filmowych Oscarów.

Luwr zwiedzisz za darmo

Nicolas Sarkozy w kampanii prezydenckiej obiecywał darmowe muzea dla wszystkich obywateli. Tak dobrze jeszcze nie jest, bo brakuje pieniędzy. Ale już teraz młodzi mieszkańcy Unii Europejskiej oraz nauczyciele mogą oglądać największe francuskie muzea i zabytki za darmo.

"Wyślij film. Będziesz sławny"

- Nadchodzi era filmów komórkowych. To jest dzisiaj trendy w wielu miejscach na świecie. Dlatego chcieliśmy stworzyć w Krakowie festiwal gdzie taka twórczość może zostać pokazana szerszej publiczności - powiedział w "Poranku" dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. W Krakowie niebawem rusza druga edycja festiwalu Off Plus Camera.

Droga krzyżowa artystyczna

Ludzie patrzą z okien, jak oni palą ogniska, biczują kukłę w białej płachcie, recytują współczesne teksty poetów. Obok jadą skutery i maszerują ludzie w mundurach. - Każdego dnia krzyżujemy Chrystusa. To chcemy pokazać - mówią organizatorzy niecodziennego widowiska.

Masłowska o niemieckich obsesjach Polaków

II wojna światowa jest naszą traumą, mamy obsesję na ten temat. Trzeba rozładować tę bombę – mówi e-teatrowi.tv Grzegorz Jarzyna, reżyser spektaklu "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej. Sztuka właśnie miała premierę w berlińskim teatrze Schaubühne.

Maurice Jarre nie żyje

W Los Angeles zmarł francuski kompozytor Maurice Jarre. Był twórcą muzyki do takich hitów jak "Stowarzyszenie Umarłych Poetów", czy "Doktor Żywago". Śmierć kompozytora potwierdził menadżer Jean-Michela Jarre'a, syna kompozytora.

Masz telefon i wyobraźnię? Możesz zostać reporterem

Wystarczy mieć telefon z możliwością nagrywania filmów i trochę wyobraźni, by zostać reporterem. Wystarczy mieć telefon z kamerą i być "we właściwym miejscu", żeby stać się autorem ekskluzywnego materiału dziennikarskiego lub reżyserem. Jak zamienić komórkę w artystyczne narzędzie, które pozwoli nam poczuć się reżyserem? Zobacz jakie rady ma dla początkujących Alberto Tognazzi, dyrektor Festiwalu Filmów Telefonów Komórkowych, który uczy m.in. montażu na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie.