Kultura i styl

Kultura i styl

Wraca „Powrót do przyszłości”

„Powrót do przyszłości” wraca – równo po 25 latach kultowa trylogia, cyfrowo dopieszczona, pojawia się w wersji na Blu-ray i DVD. Z okazji ćwierćwiecza filmu w Nowym Jorku spotkali się aktorzy odtwarzający główne role.

Tłumy walczą o hobbity

"Kochamy hobbity", "Nie zabierajcie nam hobbitów" - z takim transparentami tysiące Nowozelandczyków protestowało na ulicach kilku miast. O co chodzi? We wtorek zapadnie decyzja o losie filmu "Hobbit", który miał być nakręcony na wyspach, ale z powodu protestu aktorów może zostać zrealizowany gdzie indziej.

Jak wygrać konkurs chopinowski?

Jaka jest recepta na sukces w konkursie chopinowskim? Gabriel Svarovski, przyjaciel Ingolfa Wundera, który jest jednym z faworytów tegorocznych zmagań, twierdzi, że ją zna. - Jury musi znaleźć ludzi, którzy grają w stylu Chopina, więc warto posłuchać starych mistrzów, jak Koczalski, Friedman, Paderewski, którzy potrafili wydobyć w utworach ducha Chopina - mówi.

Gigant jazzu na klubowo

Choć w Polsce występował już nie raz, takiego występu nie było jeszcze nigdy. Już w piątek w warszawskim Palladium Marcus Miller zagra wyjątkowy klubowy koncert w ramach Ery Jazzu.

Autorka "Harry'ego Pottera" z nagrodą Andersena

Brytyjska pisarka J.K. Rowling, autorka znanych na całym świecie opowieści o czarodzieju Harrym Potterze, została laureatką przyznawanej w Danii Nagrody Literackiej im. Hansa Christiana Andersena. Rowling tym samym stanęła w jednym szeregu z takimi autorkami jak Astrid Lindgren czy Tove Jansson. Wyróżnienie otrzymują autorzy piszący w zgodzie z "tradycją i duchem" Andersena, który pozostawił po sobie około 160 baśni i wierszy.

Bond na planie Millenium

Daniel "James Bond" Craig kręci w Szwecji "Dziewczynę ze smoczym tatuażem". Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów przyszłego roku, amerykańska adaptacja pierwszej części trylogii "Millenium", powstaje w znanych z książki miejscach. Śladami Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander wędrują też turyści.

Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

W finale XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina znalazł się jeden Polak. To 23-letni Paweł Wakarecy. Lista 10 finalistów została ogłoszona w sobotę w Warszawie. Nazwisko laureata konkursu poznamy w środę.

Kształtowały "świadomość ciała"

Nauka capoeiry, pozowanie w labiryncie laserów i akty - oto wyzwania uczestniczek szóstego odcinka programu "Top Model. Zostań Modelką". To ostatnie zadanie przysporzyło dziewczynom najwięcej problemów. Najsłabiej - według jurorów - poradziła sobie z nim Paulina Pszech i to ona opuściła program.

Te miasta mają szansę na Europejską Stolicę Kultury

Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław - zakwalifikowały się na tak zwaną krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłosił w środę w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Booker dla "żydowskiej Jane Austen"

Brytyjski pisarz Howard Jacobson został laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "Kwestia Finklera" (The Finkler Question). - Mowy na tę okoliczność pisałem od 1983 roku - przyznał laureat.

Szef Muzeum Narodowego odchodzi

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Piotr Piotrowski zrezygnował we wtorek z pełnionej funkcji. Jak napisał w oświadczeniu przesłanym mediom, Rada Powiernicza muzeum przekreśliła jego plany przekształcenia MN w samodzielną, liczącą się instytucję kultury intelektualnej. Jego wizje i działania spotykały się też z oporem i niechęcią wśród pracowników.

Zmarła "La Stupenda" Sutherland

W swojej 40-letniej karierze zaśpiewała na wszystkich znanych scenach operowych świata. Australijska śpiewaczka Joan Sutherland zmarła po długiej chorobie w swym domu w Szwajcarii. Miała 83 lata.

100 000 000 porcelanowych nasion w Tate Modern

Porcelanowe, ręcznie robione nasiona słonecznika rozsypał w hali turbin londyńskiego Tate Modern Galery chiński artysta Ai Weiwei. Cała instalacja zajmuje powierzchnię 1000 metrów kwadratowych i waży ponad 150 ton.

Wajda nakręci film o Wałęsie

- Otrzymywać takie zaszczyty to naprawdę wielka satysfakcja dla rewolucjonisty - powiedział Lech Wałęsa odbierając tytuł honorowego obywatela Opola. W trakcie imprezy głos zabrał reżyser Andrzej Wajda i poinformował o planach nakręcenia filmu o Wałęsie.

W stronę Schulza

Lubelski zamek zwrócił się "W stronę Schulza". Na prezentowanej tam wystawie można zobaczyć obrazy, rzeźby, grafiki i plakaty zainspirowanych fenomenem mistrza z Drohobycza.

Cztery godziny z Cohenem. "Spróbujmy się pożegnać"

Niezapomniany koncert króla nostalgii - przez blisko 4 godziny na Torwarze śpiewał Leonard Cohen. - Kochani żegnajcie. Mam nadzieję, że jesteście usatysfakcjonowani. Spróbujmy się rozstać - mówił artysta na zakończenie występu.

Obama napisał dla Mandeli

Prezydent Stanów Zjednoczonych napisał przedmowę do autobiografii Nelsona Mandeli pt. "Nie jestem święty". Książka oparta jest na prywatnych zapiskach i dokumentach byłego prezydenta RPA.

Zmarł "król rocka i soulu"

Amerykański piosenkarz soul Solomon Burke zmarł w niedzielę na lotnisku Schiphol w Amsterdanie - poinformowała holenderska policja. Muzyk miał 70 lat.

Od radykała do prezydenta. Biografia Komorowskiego

Do księgarni trafia pierwsza biografia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wiktor Świetlik opisuje w niej historię polityka, który zaczynał jako radykał w antykomunistycznej opozycji, by stać się głową państwa.

Mario Vargas Llosa z Noblem

Jorge Mario Pedro Vargas Llosa - to tegoroczny laureat Nagrody Nobla. Został nagrodzony za "kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki" - napisała Szwedzka Akademia w uzasadnieniu werdyktu. Peruwiański pisarz jest znany m.in. z powieści "Rozmowa w katedrze" i "Miasto i psy".

Nobel dla poety spoza Europy?

Popularny w Polsce japoński pisarz Haruki Murakami, Kenijczyk Ngugi wa Thiong'o, a może Amerykanie: Philip Roth, Thomas Pynchon lub Don DeLillo. Tych panów szwedzcy dziennikarze typują do nagrody Nobla w dziedzinie literatura. O tym, kto otrzyma to prestiżowe wyróżnienie, dowiemy się już dziś.

TOP 10, który wzrusza mężczyzn. Do łez

Brytyjskie stowarzyszenie artystów "PRS for Music" sporządziło listę dziesięciu piosenek, których słuchanie wywołuje łzy u mężczyzn. Najbardziej wzrusza "Everybody Hurts" grupy REM.

Kapuściński zawita do Gruzji

W stolicy Gruzji 20 października otwarta zostanie wystawa poświęcona Ryszardowi Kapuścińskiemu, polskiemu mistrzowi reportażu. W Muzeum Historii Literatury w Tbilisi pojawi się m.in. 30 plansz z cytatami z książek pisarza oraz jego zdjęciami robionymi podczas licznych podróży.

Rocznica śmierci Janis Joplin

Krótkie lata jej kariery wypełnione były alkoholowymi, narkotycznymi i obyczajowymi ekscesami. Próbowała kuracji odwykowych. Nieskutecznie. Zmarła na krótko przed wydaniem swojej drugiej solowej płyty, "Pearl", 4 października 1970 roku.

Nike za "Naszą klasę". "My też zadawaliśmy cierpienie"

Statuetkę Nike i czek na sto tysięcy odebrał w tym roku dramaturg Tadeusz Słobodzianek za "Naszą klasę", dramat osnuty na historii Jedwabnego. Był to pierwszy nagrodzony dramat od czternastu lat i zarazem jedyny wśród siedmiu książek, które znalazły się w finale.

Żuławski odpowie za "Nocnik". Sąd nie odrzucił pozwu

Głośny proces Rosati-Żuławski będzie kontynuowany: sąd odrzucił wniosek pełnomocników reżysera o odrzucenie pozwu. Weronika Rosati pozwała Andrzeja Żuławskiego oraz jego wydawcę za książkę pt. "Nocnik", bo rozpoznała siebie w jej bezlitośnie opisanej bohaterce.

"Gwiezdne Wojny" będą w 3D

Rok 2012 będzie należał do fanów piłki nożnej, ale też do maniaków "Gwiezdnych Wojen". Na ten rok George Lucas planuje wypuszczenie nowej wersji słynnej sagi.

Tony Curtis nie żyje

W wieku 85 lat zmarł amerykański aktor komediowy Tony Curtis, podał portal Entertainment Tonight. Największą sławę przyniosła mu rola w komedii Billy'ego Wildera "Pół żartem, pół serio", gdzie zagrał u boku Marilyn Monroe. Za rolę w dramacie "Ucieczka w kajdanach" był nominowany do Oscara. Jego dorobek filmowy obejmuje ponad 100 kreacji filmowych i telewizyjnych.

"Krzysztof". Historia porwania

"Krzysztof", "Cisza" i "Laura". Trzy tytuły, trzy seriale, trzy prawdziwe historie opowiedziane w filmie fabularnym. TVN przedstawia cykl "Prawdziwie historie". Opowieści o zwykłych ludziach postawionych wobec niezwykłych wyzwań. Historie inspirowane życiem bez zbędnego patosu i sztucznego happy endu. 30 września na antenie TVN - "Krzysztof".