Kultura i styl

Kultura i styl

Brad Pitt kusi. Marilyn jednak nie przebił

"Gdziekolwiek pójdę, trafiam na Ciebie. Moje szczęście. Mój los. Moje przeznaczenie" - mówi Brad Pitt w reklamie legendarnego zapachu Chanel No 5, która dziś zadebiutowała w internecie. "There you are" to pierwszy filmik z serii, w którym aktor zachwala damskie perfumy jako pierwszy mężczyzna w historii.

Stonesi wracają na scenę. "Pojawiła się niesamowita energia"

"Cztery koncerty, cztery noce ze Stonesami... Może kilku przyjaciół do nas dołączy. Do zobaczenia" - tak grupa The Rolling Stones na swoim koncie na Facebooku ogłosiła, że wraca na scenę. W listopadzie weterani rocka dadzą dwa koncerty w Londynie, a w grudniu - w New Jersey.

Marian Dziędziel nagrodzony w Turcji za rolę w thrillerze

Znakomity polski aktor Marian Dziędziel, znany m.in. z filmów "Róża" czy "Dom zły", został nagrodzony na największym festiwalu filmowym w Turcji za rolę w thrillerze "Supermarket". Jest to pierwsza nagroda w karierze Dziędziela przyznana mu za granicą.

Sinatra królem pogrzebów. Najczęściej na świecie grają "My Way"

"My Way" Franka Sinatry po raz siódmy z rzędu znalazło się na szczycie... pogrzebowych list przebojów. W ciągu roku przebój z 1968 roku był grany częściej niż "Time To Say Goodbye" w wykonaniu duetu Sarah Brightman i Andrea Bocelli. Piosenka, której puszczania domy pogrzebowe najczęściej odmawiają to "Imagine". Bo John Lennon śpiewa w niej "nie ma Nieba".

To jego filmy zarobiły najwięcej w tym roku. Proporcjonalnie do budżetu

Liam Neeson, dzięki filmowi "Uprowadzona 2", już drugi weekend z rzędu znalazł się na szczycie box-office'u. Film o emerytowanym agencie CIA, który z rąk żądnych zemsty porywaczy ratuje byłą żonę, zarobił do tej pory 90 mln dol. Krytycy go wprawdzie zmiażdżyli, pisząc, że to "wtórny, przewidywalny i nielogiczny film". - Publiczność po prostu kocha Neesona w tej roli - uzasadniają jednak fenomen analitycy.

"Opowiadam wyłącznie o tym, co mnie samego dotyka"

Rzadko zdarza się na dużym, międzynarodowym festiwalu, by na samym początku pojawił się film, który określa się jednym słowem: olśnienie. Tym razem w Warszawie tak właśnie było. Tym filmem jest "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego. O tym, dlaczego bohaterami uczynił ludzi niewidomych i jak prosty jest sprawdzony przepis na prawdziwie uniwersalne kino, reżyser opowiada w rozmowie z tvn24.pl.

"Król używał tu życia w luksusie". Dom Elvisa za 13 mln dol.

To nie Graceland. I choć dom nie jest tak okazały, jak ten w Memphis, fanom Elvisa wystarczyło, że król rock'n'rolla mieszkał tu przez 6 lat. Jego rezydencję w Beverly Hills wciąż odwiedzają tłumnie, a na bramie wyjazdowej zostawiają odręczne komentarze i hołdy uwielbienia dla swojego idola. Teraz dom został wystawiony na sprzedaż. Można go kupić za 13 mln dolarów.

"Jesteś Bogiem" najpopularniejszym polskim filmem roku

"Jesteś bogiem" bije kolejne rekordy frekwencyjne - historię zespołu Paktofonika obejrzało już ponad milion Polaków. Tym samym, w zaledwie trzy tygodnie od premiery, obraz Leszka Dawida stał się najpopularniejszym polskim filmem 2012 roku.

"Klasztor dla botaników" pokonał stadion olimpijski

- To ponadczasowe dzieło architektury. O nadzwyczajnym stopniu wyrafinowania i piękna - uzasadniło jury konkursu RIBA Stirling Prize 2012, przyznając Sainsbury Laboratory w Cambridge nagrodę dla najlepszego budynku wybudowanego w Unii Europejskiej. Minimalistyczny "klasztor dla naukowców" pokonał nawet Stadion Olimpijski w Londynie.

Od sztandaru lewicy wolałaby prawicowy. Po 7 latach nowa książka Masłowskiej

Po siedmiu latach przerwy Dorota Masłowska powróciła z nową powieścią: "Kochanie, zabiłam nasze koty". Książka, w której Nowy Jork miesza się z Warszawą, dotyczy przede wszystkim polskiej rzeczywistości. - Cały czas próbuję ją nadgryźć i nawet jeśli ubieram rzeczywistość (polską) w tę amerykańską i nawet jeśli przebieram ją w amerykańskie rekwizyty i nadaję temu wszystkiemu amerykański akcent, to i tak piszę po polsku - wyznała Masłowska.

Anna Laszuk nie żyje

Nie żyje Anna Laszuk, dziennikarka radia TOK FM. Laszuk miała 43 lata, walczyła z nowotworem.

"Danuta to jestem ja, W. to dodatek"

- "Danuta" to jestem ja, a "W" to jest po prostu dodatek - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Danuta Wałęsa, odnosząc się do tytułu sztuki opartej na jej autobiografii. Mówiąc o relacjach z mężem, wyjawiła, że ma marzenie, by jej mąż był szczęśliwy. - Jak on będzie, to ja też - dodała.

Pościgi, walki, wyczyny kaskaderskie. "To powrót klasycznego Bonda"

"James Bond wrócił i jest lepszy niż kiedykolwiek", "W wieku 50 lat nic nie wskazuje na to, aby Bond miał się skończyć", "Mendes wrócił do podstaw: pościgów, walk, wyczynów kaskaderskich" - media po wczorajszym przedpremierowym pokazie "Skyfall" w Londynie rozpływają się nad nową produkcją z udziałem agenta 007.

Z "Vogue'a" odeszła w skandalu. Teraz u konkurencji

To najgłośniejszy awans roku w świecie mody. Carine Roitfeld dostała nową posadę - została globalnym dyrektorem kreatywnym ds. mody w magazynie "Harper's Bazaar", który jest największym konkurentem "Vogue'a", skąd odeszła 2 lata temu. Mówi się, że zapewne wygryzie ze stanowiska naczelnej obecną szefową pisma Glendę Bailey i rzuci wyzwanie swojej największej rywalce - Annie Wintour. Branża czeka na prawdziwą wojnę.

Bajka o dobrym mnichu i złym wilku, czyli "Bitwa pod Wiedniem" po włosku

Gdyby "dzieło" tego kalibru, co film Renzo Martinellego nakręcił polski reżyser, nie obyłoby się bez publicznego linczu. Bo powiedzieć, że "Bitwa pod Wiedniem" jest filmem złym, to nie powiedzieć nic. Takiej dawki niewyobrażalnego kiczu i obłąkańczych wizji twórcy próżno szukać w pamięci.

Pierwszy na świecie składany rower elektryczny

To pierwszy na świecie składany rower elektryczny bez łańcucha. Mando Footloose jest napędzany na dwa sposoby - wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego oraz przy wspomaganiu silnika przez pedałowanie. Co więcej, ruch rowerzysty przekształcany jest bezpośrednio w energię, która gromadzona jest w baterii.

"Agnieszka" powalczy o francuskiego Oscara

"Agnieszka" w reżyserii Izabeli Bartosik-Burkhardt powalczy z 9 francuskimi animacjami o nagrodę Cezara, w kategorii krótkometrażowych filmów animowanych. To wyjątkowo piękny i starannie zrealizowany obraz, w którym autorka ukazuje świat dziecka cierpiącego po odejściu matki i rozpaczliwie tęskniącego za miłością.

Rarytas na otwarcie 28. WFF

"Imagine" polskiego reżysera Andrzeja Jakimowskiego otworzy dziś 28. Warszawski Festiwal Filmowy. Od dziś przez 10 dni widzowie tej największej w kraju filmowej imprezy będą mogli zobaczyć 200 filmów z 50 krajów w 5 sekcjach konkursowych i na pokazach specjalnych. Na zamknięcie zaplanowano przewrotną komedię romantyczną "Czwórca święta" czeskiego reżysera - Jana Hrebejka. Czy jak co roku, padnie nowy rekord frekwencyjny?

Chiński noblista liczy na uwolnienie rodaka

Chiński pisarz Mo Yan, który został laureatem tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, wyraził nadzieję, że jego przebywający w więzieniu rodak, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r., Liu Xiaobo "jak najszybciej" wyjdzie na wolność.

Janda zapomniała tekstu. Premiera sztuki o Danucie Wałęsie

Z udziałem Lecha i Danuty Wałęsów odbyła się w czwartek wieczorem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku premiera monodramu "Danuta W." w wykonaniu Krystyny Jandy. Scenariusz powstał w oparciu o książkę autobiograficzną żony byłego przywódcy Solidarności i prezydenta Polski.

Trzaskalski wie, dlaczego faceci są trochę inni

W 10 rocznicę głośnego debiutu „Edi” Piotr Trzaskalski powraca obrazem „Mój rower”. To „film-przewodnik po męskim świecie” a ów świat jak przekonuje reżyser, bywa nader skomplikowany. Oprócz tragikomicznej fabuły, reżyser nęci nazwiskami odtwórców głównych ról - Artura Żmijewskiego – ulubieńca widzów i Michała Urbaniaka - legendy polskiego jazzu, tym razem w roli aktora.

Antygejowscy działacze pozywają Madonnę

- Sąd Rejonowy w Petersburgu przystąpił w czwartek do rozpatrywania pozwu miejscowych działaczy antygejowskich przeciwko Madonnie. Domagają się oni od piosenkarki 333 mln rubli (10,8 mln dolarów) zadośćuczynienia za doznane krzywdy moralne.

Mieszko, Krzyżacy, Sasi… Nuda? Można spróbować inaczej

Nauka historii to nie tylko wkuwanie dat, nazwisk, miejsc, i utrwalanie sobie, że Niemcy odwiecznym wrogiem narodu polskiego są. Jak pokazują w żartobliwej formie autorzy filmu "Noc w galerii" może być inaczej. – A żart jest dobry, zwłaszcza jeśli dotyczy trudnej historii – stwierdził po premierze filmu prof. Henryk Samsonowicz.

Chińczyk Mo Yan z literackim Noblem

Literacką Nagrodę Nobla 2012 dostał chiński pisarz Mo Yan, który w tym roku był faworytem brytyjskich bukmacherów. Przedstawiciel komitetu noblowskiego, ogłaszając werdykt, stwierdził, że nagroda należała mu się za "halucynacyjny realizm" języka jego powieści.

Czas na Nobla z literatury. Na giełdzie troje Polaków

We czwartek o godz. 13 szwedzcy akademicy ogłoszą nazwisko laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wśród faworytów wymieniani są Kanadyjka Alice Munro i Japończyk Haruki Murakami. Na listach zakładów firm bukmacherskich przewijają się nazwiska trójki polskich pisarzy: Adama Zagajewskiego, Olgi Tokarczuk i Tadeusza Różewicza.