Kultura i styl

Kultura i styl

Kraków pożegnał Sławomira Mrożka

Pisarz i dramaturg Sławomir Mrożek został we wtorek pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie. – Żegnamy mistrza mądrej groteski, pełnej refleksji - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Miss USA broni się przed rasistowskimi atakami. "Zawsze uważałam się za Amerykankę"

- Muszę być ponad tymi atakami - mówi Nina Davuluri, nowa Miss Ameryki, która stała się obiektem fali negatywnych komentarzy na temat jej pochodzenia. Internauci rzucili się na zwyciężczynię, która ma hinduskie korzenie, zarzucając jej, że nie jest prawdziwą Amerykanką. Ich zdaniem, powinna wygrać Miss Kansas - blondynka z tatuażami i doświadczeniem w armii.

Dziś pożegnanie Sławomira Mrożka. Pierwszy w Panteonie Narodowym

Sławomir Mrożek, zmarły 15 sierpnia, zostanie dziś pochowany w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. Pisarza i dramaturga pożegna w imieniu rządu minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w imieniu artystów prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr.

Ma pięć żon i 24 dzieci. Dostał własny program w telewizji

W amerykańskiej telewizji zadebiutował reality show "My Five Wives", który ma przybliżyć widzom świat poligamii. Jego bohaterem jest Brady Williams, jego pięć żon i 24 dzieci, którzy mieszkają razem w posiadłości w Utah. - Zgodziłem się wpuścić kamery do swojego życia, by pokazać, że związki poligamiczne są zdrowe i stabilne - wyjaśnił. Wielożeństwo jest w USA zakazane.

Polski gej kontra amerykański polityk. "Wielki Liberace" wygrywa z "House of Cards"

Telewizyjna biografia Liberace, piosenkarza polskiego pochodzenia, zgarnęła osiem nagród Emmy, przyznawanych najlepszym produkcjom telewizyjnym. Historię jednego z najlepiej opłacanych artystów w Las Vegas i ikony homoseksualistów doceniono na razie w mniej ważnych kategoriach, ale to tylko zapowiedź głównej gali, która odbędzie się za tydzień. Wtedy poznamy najważniejszych zwycięzców. Czy "Wielki Liberace" znów wygra?

Rasistowski skandal na wyborach Miss USA. "Ona nie jest Amerykanką"

Nową Miss USA została Nina Davuluri - Amerykanka hinduskiego pochodzenia. Ledwie jednak włożono jej koronę na głowę, za Oceanem wybuchł skandal na tle rasowym. Internauci rzucili się na zwyciężczynię, twierdząc, że nie jest ona Amerykanką i że wybrano ją tylko ze względu na polityczną poprawność, a nie urodę.

Najwęższy wieżowiec w Nowym Jorku. Nowa era drapaczy chmur

W Nowym Jorku zostanie zbudowany najwęższy wieżowiec w mieście - ma stanąć na działce o szerokości zaledwie 13 metrów. Choć dopiero pokazano jego wizualizację, już zyskał sławę, bo "zaczyna nową erę drapaczy chmur", które ścigają się zarówno pod względem wysokości, jak i smukłości.

Najszczęśliwsi ludzie świata żyją w Danii. Polska na 51. miejscu

Polacy znaleźli się na 51. miejscu wśród najbardziej szczęśliwych krajów na świecie - to wynik rankingu, który przygotowało ONZ. Nasi sąsiedzi - Czesi, Słoweńcy i Słowacy - znacznie wyprzedzili nas w zestawieniu, za to wygraliśmy m.in. z Rosjanami i Chorwatami. Najszczęśliwsi na świecie są mieszkańcy Danii, a najmniej zadowoleni żyją w Togo.

11-letni tancerz z charyzmą. I teatr cieni po raz pierwszy w "Mam Talent!"

Drugi odcinek "Mam Talent!" to kolejne objawienia. Utwór "Hello" Lionela Richie w interpretacji 19-letniej Diany Ciecierskiej powalił jury na kolana. Podobnie jak pełen charyzmy taniec 11-latka. Na scenie po raz pierwszy pojawił się teatr cieni, a po raz czwarty swoich sił próbował pewien iluzjonista. Rywalizacja o 300 tys. zł trwa.

Złote Lwy dla "Idy" Pawlikowskiego, Srebrne dla Szumowskiej i Pieprzycy

Tak jak się spodziewano, "Ida" Pawła Pawlikowskiego – opowieść o młodej zakonnicy, odkrywającej historię swojego pochodzenia i tragiczne losy rodziny - zdobyła Grand Prix 38. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy przypadły filmom "W imię…" i "Chce się żyć". Nagroda Specjalna Jury trafiła w ręce Kasi Rosłaniec za film "Bejbi blues" i Sławomira Fabickiego za film "Miłość".

Polański: Po to się filmy robi, żeby je ludzie oglądali

- Pierwsza reakcja publiczności jest niesłychanie ważna, a dla mnie to ma specjalny wydźwięk - pokazywanie filmu polskiej publiczności. Powrót w pewnym sensie do korzeni - mówił w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN reżyser Roman Polański. Jego film "Wenus w futrze" pokazano publiczności zgromadzonej na Festiwalu Filmowym w Gdyni. - Wydaje mi się, że reakcja była taka, jakiej mogłem się spodziewać, a nawet więcej - cieszył się reżyser.

Czekając na werdykt jurorów. Nie mają łatwego zadania

Dziś poznamy laureatów 38 edycji FPFF w Gdyni. Za faworyta uchodzi "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Film zdobył już m.in. Nagrodę Dziennikarzy i nagrodę Don Kichota-klubów filmowych. W czołówce na giełdzie dziennikarskiej plasują się też tytuł, na punkcie którego oszalała gdyńska publiczność - "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy oraz nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej obraz Andrzeja Jakimowskiego "Imagine". Jurorzy nie mają łatwego zadania.

Najlepsza restauracja jest w Danii. Zobacz, z kim przegrali Polacy

Höst, restauracja z Danii, zwyciężyła w prestiżowym konkursie Restaurant & Bar Design Awards 2013. To jedyne na świecie nagrody, które przyznaje się nie za jedzenie, ale za projekt wnętrza, w którym jest ono podawane. A wnętrze Höst oczarowało jurorów surowością i minimalizmem, w którym stół zrobiono z desek z wysypiska, a okna pochodzą ze starego szpitala. To z nim przegrała m.in. restauracja Althaus z Gdyni.

Nie żyje twórca Dolby Surround

Amerykański wynalazca i pionier w dziedzinie inżynierii dźwięku, Ray Dolby, zmarł w swoim domu w San Francisco - podała w czwartek jego firma. To nazwisko stało się synonimem dla nowej jakości dźwięku w filmie. Dolby miał 80 lat.

Zmarł prof. Zygmunt Januszewski

Nie żyje prof. Zygmunt Januszewski. Jeden z czołowych polskich ilustratorów miał 57 lat. "Wspaniały pedagog naszej Uczelni, oddany przyjaciel studentów. Żegnamy człowieka wielkiego serca, który swoje życie oddał Akademii" - czytamy na stronie internetowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w której prof. Januszewski prowadził zajęcia.

"I Will Always Love You" u Wojewódzkiego

Dasz radę? Edyta Górniak mówiła, że nie ma w Polsce wokalistki, która potrafiłaby z marszu zaśpiewać "I Will Always Love You" - pytał Sylwię Grzeszczak w swoim programie Kuba Wojewódzki. - Coś by się tam dało zaśpiewać - oznajmiła piosenkarka. A potem udowodniła, że Górniak wcale nie miała racji.

Ekipa "DD TVN" weszła do willi Versace. Jako jedyna na świecie spędziła w niej dwa dni

Jolanta Pieńkowska wraz z ekipą "Dzień Dobry TVN" odwiedziła wystawioną na aukcję willę Gianniego Versace w Miami. Potencjalny kupiec, by móc wejść do tego domu, musi wpłacić zadatek w wysokości 3 mln dolarów oraz mieć do dyspozycji 40 mln dolarów na koncie. - To Mona Lisa wśród nieruchomości, to prawdziwe dzieło sztuki - podkreśla Jill Eber, agentka nieruchomości, która oprowadziła dziennikarkę po posiadłości.

Festiwal w Gdyni więcej niż dobry. Pokoleniowa "zmiana warty"

Po dwóch dniach konkursowych pokazów na festiwalu w Gdyni najwięcej mówi się o nagrodzonych już za granicą tytułach: ”Papuszy” Krauzów i „Płynących wieżowcach” Tomasza Wasilewskiego. Drugi z nich, z racji wątku homoseksualnego potraktowanego śmiało, postrzegany jest niesłusznie w kategoriach sensacji. Wydarzeniem była też premierowa prezentacja zwiastuna "Jacka Stronga" Pasikowskiego.

Doda już po badaniach. "Nie powinna była kontynuować show"

Doda miała wypadek podczas koncertu dożynkowego w Mszanie (woj. śląskie). Mimo to, zagrała go do końca. Jak podaje jej fanpage, zdaniem lekarzy piosenkarka "nie powinna była pod żadnym względem kontynuować show po utracie przytomności".

Przez lata ukrywał, że jest gejem. Gwiazda "Skazanego na śmierć": próbowałem się zabić

- Po raz pierwszy chciałem się zabić, gdy miałem 15 lat. Przez lata ukrywałem swój homoseksualizm i nie potrafiłem go zaakceptować, co doprowadziło do wielu prób samobójczych - Wentworth Miller, znany z serialu "Skazany na śmierć", zaszokował tym wyznaniem uczestników spotkania poświęconego prawom człowieka w Seattle. To, że jest gejem, 41-letni aktor ujawnił w ubiegłym miesiącu.

Rusza 38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na otwarcie "Papusza"

Pokazem filmu Joanny i Krzysztofa Krauzów "Papusza" rozpocznie się dziś w Teatrze Muzycznym w Gdyni 38 FPFF. Wśród 14 tytułów konkursowych jest aż siedem premier, kilka - już z nagrodami zagranicznych festiwali. Obok wyróżnionej w Karlovych Varach "Papuszy", uhonorowane tam nagrodą "East of The West" "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego, triumfator festiwalu w Montrealu, "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy i nagrodzona w Berlinie Małgorzata Szumowska z filmem "W imię…". Na czele jury konkursowego w tym roku stoi pisarz Janusz Głowacki.