Kultura i styl

Kultura i styl

Talent ważniejszy od Faktora. Starcie gigantów za nami

W Lublinie doszło do wielkiej bitwy pomiędzy uczestnikami popularnych programów TVN: "X Factor" i "Mam talent". Gwiazdy startujące pod przywództwem - odpowiednio - Tatiany Okupnik i Agnieszki Chylińskiej oceniali w głosowaniu esemesowym widzowie.

Sześciu zwiedzających w 365 dni. Oto zapomniane atrakcje Wielkiej Brytanii

Turystyka w Wielkiej Brytanii to nie tylko Londyn, Oxford i Stonehenge. To również setki innych miejsc trwających w cieniu stolicy Zjednoczonego Królestwa, o których istnieniu nie mają pojęcia najwyraźniej sami Brytyjczycy. To przynajmniej wynika z lektury "najmniej popularnych atrakcji turystycznych", jakie przedstawił portal VisitEngland, podsumowując 2013 rok w turystyce na Wyspach.

Gosia Baczyńska w Paryżu. Modelki "ubrane" w 11 przykazań skandalisty

Gosia Baczyńska, jedyna Polka zaproszona do głównego programu Paris Fashion Week, zaprezentowała w stolicy Francji trzecią już swoją kolekcję. I sukces - po raz pierwszy zauważyły ją ważne media, m.in. "Le Figaro", "L'Express" i "Elle". Gości pokazu zaintrygowały modelki, "ubrane" nie tylko w kreacje projektu Baczyńskiej, ale i w jedenaście przykazań wielkiego skandalisty, Henry'ego Millera.

Spotkaj cewebrytów. Rusza Festival Ludzi Internetu

Pierwszy Festival Ludzi Internetu – Likes Festival odbywa się w piątek i sobotę 26 i 27 września. W Amber Expo w Gdańsku spotkać będzie można blogerów, vlogerów i innych twórców, którzy jako główne miejsce aktywności wybrali sieć. Nie zabraknie Sylwestra Wardęgi, SKKF, Karoliny Czarneckiej, Cezika czy Maffashion, a transmisję z wydarzenia można zobaczyć na Veedo.pl.

Być jak Marilyn, Lennon i Einstein. Kto wcielił się w ikony kultury?

"John jest piękny. Jak czyste płótno gotowe do malowania" - mówi fotograf Sandro Miller, który namówił znanego aktora do odtworzenia najbardziej znanych portretów w historii fotografii. I tak John Malkovich stał się Marilyn Monroe, Alfredem Hitchcockiem, Albertem Einsteinem, Johnem Lennonem, Betty Davis i wieloma innymi kultowymi postaciami kultury.

"Proponuję tęczową swastykę jako symbol zgody narodowej"

- Z jednej strony katolik powinien być najlepszym człowiekiem na świecie. Z drugiej robi tak podłe rzeczy. Ten rozdźwięk mnie fascynuje - mówi Maciej Maleńczuk. Poeta, jak sam o sobie mówi: homofob, ateista, przeciwnik tęczy, komentował w "Kropce nad i" oskarżenia na własny temat. - Proponuję tęczową swastykę jako symbol zgody narodowej - odpowiada więc Maleńczuk.

Pozywał Nergala i Dodę, pozywa Maleńczuka. "Potrafiłem fiknąć Putinowi, fiknę Nowakowi"

Ostre starcie artystyczne Macieja Maleńczuka i działacza katolickiego Ryszarda Nowaka. Chodzi o to, co muzyk powiedział o Polakach i katolikach w jednym z wywiadów. Znany z kontrowersyjnych poglądów i bezpardonowego języka muzyk stwierdził, że fascynuje go zło, które noszą w sobie katolicy. Nowak złożył do prokuratury doniesienie o obrazie uczuć religijnych. Sprawą zajęły się "Fakty" TVN.

Oko cyklonu, cienie chmur, jezioro jak żaba. "Jezu, tak widzą nas kosmici!"

Alexander Gerst większość czasu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej gapi się przez okno i podziwia świat z wysokości ponad 300 km nad Ziemią. Przy okazji robi setki zdjęć dokumentujących to, co zachwyca go najbardziej: cienie rzucane przez chmury, oko cyklonu, burze piaskowe, zorze polarne, a nawet systemy nawadniania. I regularnie wrzuca je na swojego Twittera.

Powstanie film o mordercy żony Polańskiego. Autorem twórca teledysków Madonny i U2

Charles Manson w 1969 roku wysłał członków swojej sekty do domu Romana Polańskiego w Kalifornii z poleceniem zabicia jego mieszkańców. Zamordowali pięć osób, w tym ciężarną żonę Polaka. Po głośnym procesie Manson został skazany na karę śmierci, zmienioną na dożywocie. Szybko stał się ikoną pop kultury. Teraz jego historię opowie w filmie "Rodzina" reżyser teledysków Madonny i U2.

"Gdyby 'Bogowie' nie tryumfowali, fani filmu roznieśliby jurorów"

Nie było mocnych na "Bogów" Łukasza Palkowskiego na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tomasz Kot w roli Zbigniewa Religi też okazał się bezkonkurencyjny. Największym zaskoczeniem była natomiast Nagroda Specjalna Jury dla łopatologicznego, zwyczajnie słabego "Obywatela" Jerzego Stuhra, chłodno przyjętego przez krytyków. Brak wśród laureatów głównych nagród "Miasta 44" przyjęto z niedowierzaniem. Opinia, że skrzywdzono przejmujące kino Komasy, zdominowała kuluarowe dyskusje po gali w Teatrze Muzycznym.

Opowieść o prof. Relidze dominuje w Gdyni. Złote Lwy dla filmu "Bogowie"

Złote Lwy, nagrodę dla najlepszego filmu 39. festwialu filmowego w Gdyni, otrzymał film "Bogowie" opowiadający historię prof. Zbigniewa Religi. Wcielający się w jego postać Tomasz Kot został dodatkowo uznany za najlepszego aktora. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do Zofii Wichłacz, a dla najlepszego reżysera do Władysława Pasikowskiego.

Na ekranie od 60 lat. Sophia Loren świętuje urodziny

Gwiazda światowego kina Sophia Loren kończy w sobotę 80 lat. Diva, perfekcjonistka zawsze niewystarczająco zadowolona z siebie, wciąż spragniona wielkich ról. Od lat mieszka w Genewie. Jubileusz uczciła wydaniem autobiografii: „Wczoraj, dziś i jutro”.

Incydent na otwarciu teatru. Premier Tusk wśród gości

Na ponad dwie godziny, ze względów bezpieczeństwa, została przerwana uroczystość otwarcia w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego. Jednym z gości był były premier Donald Tusk, który zjawił się tam w towarzystwie żony. Okazało się, że przyczyną zamieszania była porzucona walizka.

"Bogowie" zawładnęli Gdynią. Kot pewniakiem do aktorskiej nagrody

Dawno już gdyńska publiczność nie prezentowała takiej euforii, jak po (i w trakcie) projekcji filmu Łukasza Palkowskiego "Bogowie". Opowieść o trzech latach z życia Zbigniewa Religi (w tej roli rewelacyjny Tomasz Kot) doczekała się owacji na stojąco. Na liście faworytów są też świetny "Fotograf" Krzystka i "Miasto 44" Komasy.

Przepadł bez wieści z całą załogą. Film opowie tajemniczą historię ORP "Orzeł"

Słynny okręt podwodny ORP "Orzeł", biorący udział w walkach września 1939 roku, znów trafi na ekrany kin. W 2017 r. powstanie o nim film fabularny i 13-odcinkowy serial, reżyserem obu produkcji będzie Jan Kidawa-Błoński. Zaginięcie okrętu w nieznanych okolicznościach jest największą zagadką dotyczącą historii polskiego wojska podczas II wojny światowej. Początek zdjęć zaplanowano na lato 2015 r.

Ewa Ewart "Niezwykłą Osobowością 2014"

Dziennikarka TVN24 Biznes i Świat Ewa Ewart wśród laureatów nagród "Niezwykłe Osobowości 2014", które po raz pierwszy przyznało Europejskie Forum Przedsiębiorczości. Inni laureaci to założycielka PAH Janina Ochojska i podróżnik Jacek Pałkiewicz.

Gitarzysta zespołu "Pod Budą" porażony prądem

Jan Hnatowicz, gitarzysta zespołu "Pod Budą" doznał ciężkich obrażeń wskutek porażenia prądem na próbie przed koncertem w Suchej Beskidzkiej (Małopolska). Muzyk znajduje się na oddziale intensywnej terapii, jego stan jest poważny.