Kultura i styl

Kultura i styl

Zespół ekspertów badających kolekcję Corneliusa Gurlitta pod kątem obecności obrazów zrabowanych przez III Rzeszę wykrył w ciągu dwóch lat działalności tylko cztery dzieła podlegające zwrotowi prawowitym właścicielom. Praca ekspertów kosztowała 1,9 mln euro.

Reżyser Jerzy Hoffman i krytyk filmowa Bożena Janicka zostali laureatami Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Hoffman otrzymał Nagrodę Specjalną. Wśród wyróżnionych znalazły się też m.in. kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka i reżyser Zofia Ołdak.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła w nocy skróconą listę 9 tytułów, tzw. short list, które będą się ubiegać o Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Nie ma wśród nich polskiego kandydata - "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Zgodnie z oczekiwaniami, jest za to uważany za faworyta węgierski "Syn Szawła" László Nemesa oraz m.in. niemiecki "Labirynt kłamstw", francuski "Mustang" czy irlandzka "Viva". Aż trzy filmy - w tym wspomniany "Syn Szawła" - to dzieła debiutantów.

W środę wieczorem w Londynie odbyła się uroczysta, europejska premiera najnowszej części kultowej sagi "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy". Od poniedziałku film mogą już oglądać także widzowie w USA i Australii. Polscy fani przygód kapitana Hana Solo i spółki na premierę muszą poczekać do jutra.