Kultura i styl

Kultura i styl

Stallone wróci jako Rocky. "Jeszcze jedna runda"

Po tryumfalnym powrocie w roli Rocky'ego Balboa w filmie "Creed: Narodziny legendy" w 2015 roku, Sylvester Stallone idzie za ciosem. Gwiazdor zapowiedział, że w przyszłym roku wyreżyseruje i wyprodukuje "Creed 2".

"Ostatni Jedi", czyli ósmy epizod "Gwiezdnych wojen". Zobacz zwiastun

Chociaż "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" do polskich kin trafi dopiero 14 grudnia, to już został opublikowany oficjalny zwiastun ósmego epizodu słynnej sagi. Jak zdradzają producenci, bohaterowie "Przebudzenia Mocy" wraz z legendarnymi postaciami gwiezdnego uniwersum odkrywają zaskakujące sekrety przeszłości i niezgłębione dotąd tajemnice Mocy. W "Ostatnim Jedi" po raz ostatni w roli księżniczki Lei zobaczymy Carrie Fischer, która zmarła w grudniu 2016 roku.

"To nie jest bezpieczne pole do konfliktu". Bromski o odwołaniu szefowej PISF

Ministerstwo nie może narzucić kandydatów na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale "teoretycznie mogłoby zmanipulować nowy skład Rady Programowej PISF i Komisji Konkursowej" - wyjaśnił w rozmowie z tvn24.pl Jacek Bromski, szef Rady Programowej PISF i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, komentując sprawę odwołania Magdaleny Sroki.

Szefowa PISF odwołana. Minister kultury: naraziła na szwank wizerunek Polski

Minister kultury Piotr Gliński odwołał ze stanowiska szefową Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalenę Srokę przed upływem jej kadencji. Podane w komunikacie resortu przyczyny to "naruszenie podstawowych obowiązków" i "naruszenie przepisów prawa". Decyzja została podjęta mimo negatywnej opinii rady programowej PISF i protestów filmowców.

Mija rok od śmierci Andrzeja Wajdy. Proroczy testament mistrza

W swoich filmach przez sześć dekad opowiadał o skomplikowanych, polskich losach. Począwszy od "Kanału" i "Popiołu i diamentu" poprzez "Ziemię obiecaną" i "Wesele", wadził się z polskością, wytykał celebrowanie klęsk, ale też utrwalał na ekranie przełomowe wydarzenia, jak w "Człowieku z żelaza" czy w biografii przywódcy Solidarności. Jego kino działało terapeutyczne, objaśniało naszą złożoną rzeczywistość. 9 października 2016 roku odszedł Andrzej Wajda, zostawiając nam prorocze "Powidoki", których premiery nie doczekał.

"Lektura nie zawsze musi być przyjemna"

Chciałem, żeby ta książka była momentami odrobinę nieprzyjemna. Żeby bardziej zadziałała emocjonalnie na czytelnika - powiedział Jakub Żulczyk w programie "Xięgarnia" TVN24. W drugiej części programu Krzysztof "Grabaż" Grabowski opowiedział o swoich ulubionych lekturach.

Trybunał w Strasburgu pyta rząd o Dodę

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu pyta polski rząd, czy naruszeniem prawa do wolności opinii było skazanie Doroty Rabczewskiej na 5 tysięcy złotych grzywny. Chodziło o obrazę uczuć religijnych dwóch osób poprzez określenie autorów Biblii, jako "naprutych winem i palących jakieś zioła".

"Dziś jesteśmy jedną z czołowych grup medialnych"

3 października minęły dokładnie dwie dekady od antenowego debiutu TVN. Z tej okazji - w piątek - odbyła się specjalna gala, na której przemawiał prezes TVN Jim Samples, dyrektor programowy Edward Miszczak, a list od Mariusza Waltera odczytał członek Rady Nadzorczej TVN Wojciech Kostrzewa.

65 tysięcy obrazów, ciężka praca i niesamowity efekt. "Twój Vincent" od dziś w kinach

Dla nikogo nie jest nowością animacja poklatkowa. Każda klatka jest osobnym rysunkiem, które składają się w całość i dzięki nim widzimy film w ruchu. Jednak zupełnie inna jakość to animacja malarska - klatki namalowali w niej farbami olejnymi artyści. Tak właśnie został stworzony "Twój Vincent" - jedyne w swoim rodzaju dzieło malarsko-filmowe, które od piątku możemy oglądać w kinach.

Wypadek na koncercie. Metalowa konstrukcja runęła na Mansona

Marilyn Manson musiał odwołać dziewięć najbliższych koncertów na trasie "Heaven Upside Down" w USA po wypadku w czasie jego sobotniego występu w Nowym Jorku. Na scenę i na znajdującego się na niej artystę runęła część metalowej konstrukcji. Stan zdrowia Mansona nie jest znany.

"Część ludzi była w popłochu". Mariusz Walter wspomina start TVN

Była spełnieniem marzeń wizjonerów, którzy chcieli dać widzom i rozrywkę, i informację na najwyższym poziomie. Dokładnie 20 lat temu nadawanie rozpoczęła telewizja TVN. - Otwierałem ten dzień, stojąc tyłem do kamery - wspominał start telewizji Mariusz Walter, współzałożyciel i były prezes TVN.

Dziennikarze TVN nominowani do nagród MediaTory

Dwoje dziennikarzy TVN zostało nominowanych do nagród MediaTory - Studenckich Nagród Dziennikarskich, które rokrocznie przyznają polscy studenci dziennikarstwa. Anna Kowalska otrzymała nominację w kategorii TORpeda, Wojciech Bojanowski - jako DetonaTOR.

Nobel za odkrycie związane z zegarem biologicznym

Trzej naukowcy - Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young - zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe u organizmów żywych - ogłosił Komitet Noblowski.