Kultura i styl

Kultura i styl

Jazz zabrzmi w Poznaniu

Już jutro w Poznaniu rusza kolejna edycja Ery Jazzu: Aquanet Jazz Festival. To pięć dni koncertów.

Schwarzenegger wyszedł ze szpitala. "I'm back"

Były gwiazdor filmów akcji i były gubernator Kalifornii, 70-letni Arnold Schwarzenegger, opuścił w piątek szpital Cedar-Sinai Medical Center w Los Angeles po operacji wymiany sztucznej zastawki serca.

"Twarz" Szumowskiej po premierze. "To metafora nie tylko Polski"

Chciałam, aby ta produkcja pobudziła nas do myślenia i śmiechu z samych siebie. Żebyśmy nie obrażali się na obraz, który widzimy - wyjaśniała reżyserka Małgorzata Szumowska podczas czwartkowej premiery filmu "Twarz". Jak dodała, produkcja nagrodzona na festiwalu filmowym Berlinale łączy w sobie elementy współczesnej baśni i czarnej komedii.

Gwiazdor Bollywood skazany za kłusownictwo

Gwiazdor Bollywood, Salman Khan, został skazany w czwartek w powtórnym procesie na pięć lat więzienia za upolowanie w 1998 roku pary indyjskich antylop. Gatunek ten jest pod ochroną jako zagrożony.

Kasia Smutniak: jestem dumna jak paw z bycia Polką

We Włoszech znajomi mówią na mnie "Polka" i bardzo jestem z tego dumna, bo w ich mniemaniu Polka to jest osoba konkretna, punktualna, ta, która potrafi się zająć sobą - przyznała Kasia Smutniak. W rozmowie z reporterką TVN24 Marią Mikołajewską opowiedziała o życiu za granicą i pracy u szczytu aktorskiej kariery.

Wizja uchodźców z twarzami polityków

Abdalla Al Omari uciekł przed wojną domową z Syrii. Teraz mieszka w Belgii i stamtąd próbuje swoimi pracami uwrażliwić międzynarodową społeczność na ciężki los migrantów. W rozmowie z dziennikarką telewizji CNN opowiadał m.in. o dramatycznym zdjęciu z Damaszku, które zainspirowało go do wciągnięcia polityków w podobną scenerię.

"Świat bez Głowy", czyli Głowacki we wspomnieniach przyjaciół

Janusz Głowacki, dramaturg, scenarzysta, prozaik, felietonista, odszedł w sierpniu ubiegłego roku. "'Świat bez Głowy" to wspomnienie o pisarzu, które zrodziło się z tęsknoty jego przyjaciół" - czytamy w książce Izy Bartosz, którą ilustrują nieznane szerzej zdjęcia autorstwa Czesława Czaplińskiego.

Nowa Lara Croft: nie mamy stać w jednej linii jak klony

Ciągle ktoś mówi nam, jacy powinniśmy być. Chciałabym przypomnieć młodym ludziom, że potrzebna jest różnorodność - mówi szwedzka aktorka Alicia Vikander, która gra główną rolę w najnowszym filmie z serii "Tomb Raider". W rozmowie z dziennikarką "Dzień dobry TVN" Anną Wendzikowską laureatka Oscara opowiada także o pracy na planie oraz podobieństwie z filmową Larą Croft.

"Kim oni są, ci muzułmanie". Książka dla dzieci, którą powinni przeczytać dorośli

Pomyślałam sobie, że ludzie mają znacznie więcej przekonań niż wiedzy, a w dodatku nie chcą się na tę wiedzę otworzyć. Stwierdziłam, że najbardziej chłonne wiedzy są dzieci, dlatego do nich kieruję tę książeczkę - mówi w rozmowie z tvn24.pl Zuzanna Pol, autorka książki dla dzieci "Kim oni są, ci muzułmanie", w której w prosty sposób stara się wyjaśnić świat islamu.

Pierwszy na świecie pomnik Davida Bowiego

W środkowej Anglii stanął pierwszy na świecie pomnik zmarłego ponad dwa lata temu Davida Bowiego. Pomnik, który upamiętnia kilka artystycznych odsłon Bowiego, powstał z inicjatywy lokalnego fana.

Stanisław Linowski laureatem 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

W piątek na scenie wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol wręczono nagrody 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Decyzją jury główną nagrodę - Złotego Tukana i 25 tysięcy złotych otrzymał Stanisław Linowski. Student Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie zaśpiewał na przeglądzie "Trwogę" Zbigniewa Wodeckiego z tekstem Jana Wołka i "mpaKOmpaBIEmpaTa" formacji Lao Che.

"Oburzające jest obecne przyzwolenie na wrogość, nietolerancję i agresję"

- Czy w Polsce była kiedykolwiek tolerancja? Tylko że to było zatkane mocnym korkiem, a nagle wszystko, co złe, wypuszczono na powierzchnię i reszta robi się sama - mówi Krystyna Janda. W rozmowie z tvn24.pl opowiada o spektaklu "Zapiski z wygnania", wspomina wydarzenia Marca '68 i komentuje obecną sytuację w Polsce.

Starcie supermocarstw w "Zimnej grze". Pierwszy taki polski film

Aktorzy Bill Pullman i Robert Więckiewicz, operator Paweł Edelman, scenograf Allan Starski - to filmowcy pracujący nad "Zimną grą". Pomyślany na rynki międzynarodowe i kręcony w Polsce film Łukasza Kośmickiego opowiada o pojedynku szachowym, od którego zależeć miały losy świata.

Gwiazda "Seksu w wielkim mieście" chce zostać gubernatorem

Aktorka i aktywistka Cynthia Nixon, która światową sławę zdobyła dzięki roli w serialu "Seks w wielkim mieście", zapowiedziała, że wystartuje w wyborach na gubernatora stanu Nowy Jork. Laureatka nagród Emmy i Tony o nominację demokratów walczyć będzie z dotychczasowym gubernatorem Andrew Cuomo.

Pierwszy pocałunek od Katy Perry. 19-latkowi się nie spodobał

W amerykańskim talent show 19-letni uczestnik przyznał, że nigdy wcześniej nie całował kobiety. Zasiadająca w jury piosenkarka Katy Perry poprosiła, by pocałował ją w policzek. Wówczas niespodziewanie odwróciła się i pocałowała uczestnika w usta. Pocałunek wywołał gorącą debatę i zarzuty o molestowanie seksualne. Sam 19-latek powiedział, że nie poczuł się wykorzystany, ale nazwał pocałunek "niekomfortowym". - Chciałem poczekać z nim na swoją pierwszą dziewczynę - dodał.

Rossy de Palma: nie było tak, że Almodovar pewnego dnia przyszedł i mnie odkrył

Pracowałam w barze, do którego przychodzili wszyscy moi znajomi artyści. Pedro Almodovar bywał w tym barze. Znaliśmy się. To nie było tak, że pewnego dnia przyszedł i mnie odkrył. W pierwszym filmie "Prawo pożądania" chciał, żebym wyglądała tak, jak wyglądałam na co dzień. Występowałam w swoich ubraniach. Nie miałam makijażystki, ani fryzjerki - powiedziała Rossy de Palma w rozmowie z reporterką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską. Aktorka wcieliła się w rolę pokojówki w najnowszym filmie Amandy Sthers "Madame".