Kultura i styl

Kultura i styl

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" obsypane nagrodami BAFTA. "Twój Vincent" niedoceniony

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" to wielki wygrany tegorocznych brytyjskich Oscarów - nagród BAFTA wręczonych w Londynie. Zwyciężył aż w pięciu kategoriach i został uznany za najlepszy film. Występującą w nim Frances McDormand wybrano najlepszą aktorką pierwszoplanową. Najlepszym filmem animowanym okazała się amerykańska produkcja "Coco", która tym samym pokonała "Twojego Vincenta". BAFTA to ostatni i najpewniejszy prognostyk przed Oscarami.

"To nie jest film o polskości, ale o emigracji"

Zrobiłam "Pomiędzy słowami", ponieważ nie mogłam znaleźć takich filmów o imigracji, które pokazywały by kogoś, komu się udało, kto się zintegrował, zbudował sobie to życie - mówi reżyserka Urszula Antoniak. Film, przyjęty entuzjastycznie na kilku prestiżowych festiwalach, trafił do polskich kin.

Nieprzyjemny incydent na koncercie Eltona Johna

Podczas walentynkowego koncertu Eltona Johna w Las Vegas doszło do nieprzyjemnego incydentu. W trakcie wykonywania jednego z utworów w stronę artysty rzucono naszyjnik. Ten trafił w fortepian, ale odbił się od niego i uderzył piosenkarza prosto w twarz. Elton John przerwał na chwilę występ i zaczął sprawdzać czy jego zęby są całe. Po 30 sekundach, gdy upewnił, że nic mu się nie stało, kontynuował piosenkę.

Wystartował 68. Berlinale

68. Festiwal Filmowy w Berlinie rozpoczął się w czwartek pokazem animowanego filmu Wesa Andersona "Wyspa psów". O nagrody główne zawalczy łącznie 19 obrazów, wśród nich polski film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej i koprodukowany przez Polaków "Dowłatow" Aleksieja Germana jr.

Rusza Berlinale. Szumowska powalczy z Gusem Van Santem. "Wieża. Jasny dzień" w sekcji Forum

Osiemnaście filmów - w tym "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, "Don't Worry, He Won't Get Far on Foot" Gusa Van Santa oraz "Utoya" Erika Poppe o zbrodni Breivika, powalczą o Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale. Festiwal otworzy dziś wieczorem także konkursowy obraz - animacja Wesa Andersona "Wyspa psów" z udziałem wielkich amerykańskich gwiazd. W sekcji Forum zobaczymy kolejny polski akcent. "Wieżę. Jasny dzień" pokaże Jagoda Szelc.

Nie żyje Antoni Krauze, reżyser "Czarnego czwartku" i "Smoleńska"

W wieku 78 lat zmarł reżyser i scenarzysta Antoni Krauze, twórca tak głośnych filmów jak "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", "Prognoza pogody", krótkometrażowe "Monidło" według prozy Himilsbacha czy kontrowersyjny "Smoleńsk". Krauze był też autorem wielu cenionych dokumentów.

Anita Werner laureatką Telekamery 2018

Prezenterka "Faktów" TVN Anita Werner wygrała tegoroczny plebiscyt Telekamery "Tele Tygodnia" w kategorii Prezenter Informacji. Statuetki otrzymali także związani ze stacją TVN Martyna Wojciechowska, Filip Chajzer, serial "Diagnoza" oraz Maja Ostaszewska.

Brytyjczycy odetchnęli. Książęcy ślub bez kolizji z finałem Pucharu Anglii

Do momentu, w którym książę Harry i Meghan Markle powiedzą sobie sakramentalne "tak" pozostało mniej niż 100 dni, ale już teraz Pałac Kensington wydał oświadczenie, w którym opisane są szczegóły uroczystości. Jedno jest pewne: zarówno fani dworu królewskiego jak i Pucharu Anglii będą zadowoleni. Jak się okazuje, oba wydarzenia, mimo wcześniejszych wątpliwości, nie nałożą się na siebie.

Prokuratura wnosi pozew przeciwko Weinsteinowi

Każdy "ma prawo do miejsca pracy wolnego od molestowania seksualnego, zastraszania i lęku" - zapisano w oświadczeniu nowojorskiej prokuratury dotyczącym wniesienia oskarżenia przeciwko Weinstein Company i producentowi filmowemu Harveyowi Weinsteinowi i jego bratu Robertowi. O sprawie poinformował prokurator generalny Nowego Jorku Eric Schneiderman.

Nie żyje gwiazda "Psychozy" i "Spartakusa"

W wieku 86 lat zmarł amerykański aktor John Gavin, znany m.in. z kinowych klasyków takich jak "Psychoza" czy "Spartakus" - poinformowały media w USA, powołując się na żonę aktora, Constance Towers. Gavin zmarł w otoczeniu rodziny we własnym domu w Beverly Hills.

Wendzikowska o filmie braci Franco. "Nie poznałam Jamesa w tej roli"

- Zaczęłam oglądać ten film i nie poznałam Jamesa Franco w tej roli. Obejrzałam pół godziny i mówię: "to gdzie jest ten James Franco, podobno gra tu główną rolę?". To jest zdecydowanie komplement - mówiła w sobotę we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Anna Wendzikowska, dzieląc się wrażeniami z filmu "Disaster Artist".

"Niedouczenie historyczne jest ogromne, ale nie załatwi się tego prawem karnym"

- Ten termin fatalny "polskie obozy śmierci" bierze się z określenia geograficznego. W języku angielskim to jest zupełnie normalne, że używa się tego przymiotnika, żeby powiedzieć, że to były obozy, które znajdowały się w Polsce - mówiła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 reżyserka Agnieszka Holland. Dodała, że ma "absolutne przekonanie", że nie chodzi w tym sformułowaniu o przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust.

Angelina Jolie w Jordanii. Spotkała się z uchodźcami

Angelina Jolie jako specjalny wysłannik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców spotkała się z Syryjczykami przebywającymi w obozie Zaatari w Jordanii. W oświadczeniu dla mediów aktorka powiedziała, że jakiekolwiek rozwiązania wynegocjowane w sprawie konfliktu syryjskiego muszą uszanować prawa człowieka i godność wszystkich Syryjczyków, włącznie z tymi, którzy uciekli i żyją w sąsiednich krajach.

Thurman pokazuje po latach wypadek z planu "Kill Billa"

Uma Thurman wyznała, że oskarżyła Quentina Tarantino, że próbował ją zabić podczas kręcenia filmu "Kill Bill" zmuszając do nakręcenia niebezpiecznej sceny. Aktorka opublikowała nagranie z wypadku, do którego doszło z jej udziałem, zaznaczyła jednak, że dziś nie uważa, by reżyser rzeczywiście miał wobec niej złe zamiary.