Kraków

Kraków

Krakowska prokuratura przedstawiła 24-letniemu Piotrowi L. i o rok młodszemu Daminowi S. zarzuty okradzenia grobów z jednego z krakowskich cmentarzy.

Od lutego pracę lekarzy z krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II ułatwi supernowoczesny angiograf. Robot Artis zeego, bo tak się nazywa sprzęt, poprawi jakość badań naczyń krwionośnych i uprości wykonywanie zabiegów.

W Krakowie trwa spór o jedną z ważnych miejskich ulic. Drogowcy planują przebudować Mogilską zostawiając po dwa pasy ruchu w każdą stonę. Części mieszkańców to się nie podoba. Chcą węższej ulicy, a za to więcej miejsc parkingowych i chodników.

Około stu kibiców przeszło w czwartek ulicami Krakowa domagając się zwolnienia z aresztu kolegów, zatrzymanych w związku z głośnym morderstwem innego kibica o pseudonimie "Człowiek". Męźczyźni, którzy siedzą w areszcie są oskarżeni o jego zabójstwo.

Prały, gotowały, a nawet niańczyły dzieci esesmanów. Mogły obserwować obozowych oprawców w ich własnych domach, bo tam pracowały. Opowieści młodych Polek stały się podstawą publikacji wydanej właśnie przez Muzeum Auschwitz.

Krakowscy radni podjęli już decyzję w sprawie likwidacji szkół. Zamiast planowanych dziewięciu zamknięte zostaną tylko dwie placówki. Po licznych protestach władze miasta wycofały się z szeroko zakrojonej restukturyzacji.

- Myślę, że te kufle były okazjonalnie używane. Myślę, że jakiś magnat w rodzaju Radziwiłła czy Sapiehy sobie nie żałował i pił piwo z takiego kufla – chwali się zakupami prof. Jan Ostrowski, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Skarbiec Koronny wzbogacił się o cztery cenne eksponaty.

Krakowska prokuratura oskarżyła Michała N. o oszustwo prawie 100 osób. Mężczyzna oferował im karty umożliwiające wstęp do klubów i ośrodków rekreacyjno-sportowych. Brał pieniądze, a klienci zakupu nie dostawali.

W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Szuflada Szymborskiej". Będzie też konkurs na krój czcionki najlepiej oddający ducha utworów noblistki i koncert Tomasza Stańko. Dodatkowo TVN24 pierwsza w Polsce pokazała tworzącą się wystawę "Szuflada Szymborskiej", której otwarcie nastąpi 1 lutego.

W stolicy Małopolski jeden kontroler przypada na 4 pojazdy komunikacji miejskiej - podliczył „Dziennik Polski” i podkreśla, że to więcej niż w jakimkolwiek innym dużym mieście.

Policja poinformowała, że ktoś zdewastował grób Tadeusza Kantora znajdujący się na Cmentarzu Rakowickim. Z nagrobka ukradziono elementy rzeźby z brązu przedstawiającej chłopca czytającego książkę.

- Żyjemy w takim świecie, że o wielu rzeczach się zapomina. Ta podróż jest po to, żeby pamiętać - tłumaczą Włosi, którzy przyjechali na lekcję historii do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Z wnioskiem o przedłużenie aresztu o trzy miesiące dla Brunona K., podejrzanego o planowanie zamachu bombowego, zwróciła się do sądu Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Podała również, że osoba wskazywana przez Brunona K. jako jego inspirator nie potwierdziła jego wersji.

35 morsów przepłynęło w Krakowie przez Wisłę ciągnąc za sobą kolorowe pontony-smoki. Przy okazji corocznej akcji śmiałkowie przetestowali wodoszczelność aparatu słuchowego.

Awaria zasilania wstrzymała w piątek ruch tramwajowy w Krakowie. Tramwaje przez ponad godzinę nie dojeżdzały do południowych dzielnic miasta. - Skutki będą odczuwalne jeszcze przez jakiś czas - poinformował Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.