Katowice

Katowice

Dziś oficjalnie rusza kampania wyborcza. Partyjny bój o samorządy

Rusza kampania przed wyborami samorządowymi. Zarejestrowane komitety będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada. Na starcie kampanii partie mają już, z pewnymi wyjątkami, ustalonych kandydatów na prezydentów miast. Trwa układanie list do sejmików. Większość ugrupowań zapowiada, że hasła wyborcze i programy zaprezentuje w początku września.

Poseł Jerzy Ziętek opuszcza PO. "Odmienne plany polityczne"

Śląski poseł Jerzy Ziętek poinformował we wtorek, że rezygnuje z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Jak tłumaczy, jego plany polityczne były niemożliwe do pogodzenia z dalszą przynależnością do tej partii. Nie chciał zdradzić, jakie to plany.

ABW przeszukało siedzibę Kompani Węglowej

Funkcjonariusze ABW przeszukali we wtorek siedzibę Kompanii Węglowej oraz biura jednej z należących do tej spółki kopalń - podał rzecznik ABW Maciej Karczyński. Polecenie wydała katowicka prokuratura, prowadząca śledztwo ws. nieprawidłowości w kopalni Brzeszcze.

Prezydent Zawiercia zostanie dłużej w areszcie

Do 17 października częstochowski sąd przedłużył areszt podejrzanemu o korupcję prezydentowi Zawiercia Ryszardowi M. Informację o uwzględnieniu wniosku ws. przedłużenia aresztu przekazał Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie

Niebo nad Katowicami rozświetliło tysiące fajerwerków

5 tysięcy fajerwerków rozbłysło nad Katowicami. 250 metrów nad ziemią wystrzelono w sumie 30 ton tych sztucznych ogni. Wszystko w ramach Międzynarodowego Pokazu Pirotechnicznego, który odbył się na katowickim lotnisku Muchowiec. Przy organizacji widowiska pracowało kilkaset osób.

Górny Śląsk oczami powstańca. Wkrótce otwarcie nowego muzeum

W Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach trwają ostatnie prace związane z ekspozycją. Poza eksponatami m.in. oryginalną bronią z lat 20., będą multimedia. Dzięki specjalnym aplikacjom każdy będzie mógł zbudować wóz pancerny czy ubrać strój powstańca. Otwarcie placówki zaplanowano za dwa miesiące.

Perełki światowej motoryzacji wyjechały na ulice śląskich miast

Takich samochodów nie spotyka się na co dzień na drogach. 100 zabytkowych aut wyruszyło na ulice pięciu śląskich miast. Wśród nich prawdziwe perełki – kultowy wehikuł czasu z filmu "Powrót do przyszłości" czy radziecka limuzyna, którą podróżowali Jan Paweł II i Fidel Castro. Wszystko to w ramach II Śląskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych.

Niebezpieczna na wolności

Pierwsza kobieta, objęta ustawą o niebezpiecznych przestępcach, opuściła więzienie w Lublińcu. Nie trafi jednak do specjalnego ośrodka w Gostyninie. Sąd uznał, że w jej przypadku wystarczy nadzór i przymusowe leczenie. Ewelina C. została skazana na 6 lat więzienia za próbę zabójstwa dziecka obcej kobiety - na ulicy wyjęła niemowlę z wózka i rzuciła nim o chodnik. "Nadzór może być szansą dla takiej osoby" mówiła Helena Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jednak były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wskazywał, że koszty ewentualnej pomyłki sądu poniosą małe dzieci, które mogą zostać napadnięte przez Ewelinę C. "Takich ludzi trzeba izolować" dodał Ziobro.

Policja: Jesteśmy gotowi na powrót Eweliny Cz., ludzie nie mają powodów do obaw

Ewelina Cz. - pierwsza kobieta uznana w świetle ustawy za "niebezpieczną" - opuściła zakład karny w Lublińcu (woj. śląskie). Skończyła odsiadywać karę więzienia za próbę zabójstwa przypadkowo spotkanego niemowlęcia. Nie trafi jednak do zakładu zamkniętego. Sąd uznał, że wystarczy tzw. nadzór prewencyjny i leczenie. Policja z rodzinnego miasta kobiety zapewnia, że jest przygotowana na jej powrót, a mieszkańcy Kielc nie mają się, czego obawiać.

Budowę zadaszenia "Kotła Czarownic" dokończy firma z Niemiec

Niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik dokończy budowę zadaszenia Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Informację o rozstrzygnięciu przetargu przekazał w czwartek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Koszt prac to 70 mln zł netto - ponad 20 milionów więcej niż wstępnie szacowano.

Zderzenie dwóch autobusów w Mysłowicach

Dwa autobusy komunikacji miejskiej zderzyły się w Mysłowicach (woj. śląskie). Trzy osoby trafiły do szpitala. Przyczyną wypadku prawdopodobnie była nieostrożność jednego z kierowców.

Pierwsza kobieta uznana za "niebezpieczną" wychodzi na wolność. Ewelina Cz. będzie leczona

Za kilka dni Zakład Karny w Lublińcu (woj. śląskie) ma opuścić Ewelina Cz. Kończy odbywać karę sześciu lat więzienia za próbę zabójstwa przypadkowego niemowlęcia. Będzie pierwszą kobietą, wobec której zastosowana zostanie ustawa o obligatoryjnym leczeniu niebezpiecznych przestępców. Nie trafi jednak do zakładu zamkniętego. Sąd uznał, że wystarczy tzw. nadzór prewencyjny i leczenie.

"Całuję wasze dłonie w imieniu papieża"

Arcybiskup Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, gorąco pozdrowił pielgrzymujące do Piekar Śląskich kobiety i dziewczęta. W niedzielę na kalwaryjskie wzgórze, jak co roku, przybyły tysiące pątniczek.

Wymagają precyzji i mozolnej pracy. Ostatni rusznikarz, który robi cieszynki

Niegdyś używane były przez myśliwych do polowań, dziś głównie kolekcjonuje się je dla ozdoby. Mowa o cieszynkach – unikatowych i ręcznie wykonywanych strzelbach. Powstają w małej pracowni, pod okiem pana Jerzego Wałgi, ostatniego rusznikarza, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się wykonywaniem tego rodzaju broni. Jedną z nich tworzył na zamówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na Śląsku wspominają wydarzenia sprzed stu lat

W sierpniu mieszkańcy Górnego Śląska obchodzą dwie rocznice związane z powstaniami śląskimi. W tym roku przypada 95. rocznica wybuchu I powstania śląskiego oraz 75. rocznica śmierci dyktatora III powstania śląskiego Wojciecha Korfantego. W całym regionie przed pomnikami upamiętniającymi powstańców odbędą się uroczystości.