Wojna w Afganistanie

Wojna w Afganistanie

Obóz demonstrantów zlikwidowany. Władza użyła broni

Co najmniej jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych podczas likwidowania w nocy z poniedziałku na wtorek ostatniego obozowiska uczestników protestu antyrządowego w stolicy Afganistanu, Kabulu. W internecie pojawiły się apele, by we wtorek dalej demonstrować.

Dwaj dyplomaci zaginęli w Afganistanie

Dwaj pakistańscy dyplomaci zaginęli we wschodnim Afganistanie - informuje Reuters. Po raz ostatni byli widziani w piątek, kiedy ruszyli z konsulatu w Dżalalabadzie do Pakistanu.

Sojusznik zaatakował żołnierzy USA. Strzelanina w afgańskiej bazie

Jeden afgański żołnierz nie żyje, a co najmniej kilku amerykańskich wojskowych zostało rannych w sobotę w bazie wojskowej w północnym Afganistanie - poinformowały afgańskie władze wojskowe. Strzelać miał żołnierz afgański. W kwietniu w tej samej bazie w ataku talibów zginęło co najmniej 140 żołnierzy.

Szef Pentagonu: Nie wygrywamy w Afganistanie. Naprawimy to

Nową strategię wojenną w Afganistanie zapowiedział we wtorek amerykański sekretarz obrony Jim Mattis. Powszechnie przypuszcza się, że ma to się wiązać z wysłaniem do tego kraju kolejnych tysięcy żołnierzy USA. Mattis przyznał, że obecnie Stany Zjednoczone nie wygrywają tej wojny, ale "naprawią to jak najprędzej".

Najkrwawszy zamach od obalenia talibów. Już ponad 150 zabitych

Bilans ofiar zamachu bombowego w Kabulu wzrósł do ponad 150 zabitych - poinformował prezydent Afganistanu Aszraf Ghani. Tym samym zamach z 31 maja stał się najkrwawszym atakiem w stolicy Afganistanu, odkąd w 2001 roku od władzy w tym kraju odsunięto talibów.

Wśród rannych w Kabulu co najmniej 11 Amerykanów

Co najmniej 11 Amerykanów zostało rannych w zamachu bombowym w Kabulu - poinformował rzecznik Departamentu Stanu. W ataku, do którego przeprowadzenia nikt się nie przyznał, zginęło co najmniej 90 osób, a około 400 zostało rannych.

Liczba ofiar śmiertelnych ciągle rośnie. Rannych około czterystu

Samochód pułapka eksplodował rano w dzielnicy dyplomatycznej w stolicy Afganistanu, Kabulu. Zginęło 90 osób, a około 400 jest rannych. Najbardziej ucierpiała ambasada Niemiec, zniszczone są także ambasady Francji i Turcji. Talibowie zaprzeczają, by to oni przeprowadzili zamach. Nikt nie przyznał się do ataku.

Po zamachu przy ambasadzie Niemcy wstrzymują deportacje migrantów

Niemiecki rząd odwołał zaplanowane na środę i kolejne dni deportacje Afgańczyków, których wnioski o azyl odrzucono - podaje Reuters, powołując się na źródła rządowe. Ci imigranci mieli być deportowani do kraju swojego pochodzenia, czyli Afganistanu. Decyzję taką podjęto po zamachu w Kabulu i jest ona jedynie czasowa.

"Jest jak spodnie, które zajęły się ogniem", Reagan stawiał go za wzór. Wraca na scenę

Afgański prezydent Aszraf Ghani zawarł pokój z weteranem partyzanckich wojen Gulbuddinem Hekmatjarem i zaprosił go do Kabulu w nadziei, że skusi tym do ugody także talibów i wzmocni swoje rządy w kraju. Wjazd Hekmatjara do stolicy może się jednak okazać wprowadzeniem do miasta afgańskiego "konia trojańskiego" - pisze w swej analizie znawca regionu Wojciech Jagielski.

Doradcy Trumpa mają nową strategię walki z talibami

Najwyżsi rangą doradcy prezydenta Donalda Trumpa do spraw wojskowych i polityki zagranicznej stworzyli nową strategię walki z talibami w Afganistanie. Wprowadzenie w życie tej strategii oznaczałoby powrót do większego zaangażowania zbrojnego USA w tym kraju - pisze we wtorek "Washington Post".

Nie żyje przywódca dżihadystów w Afganistanie

Przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Afganistanie, Abdul Hasib, zginął 27 kwietnia w wyniku operacji afgańskich sił specjalnych we wschodniej prowincji Nangarhar - oznajmił w niedzielę prezydent Afganistanu, Aszraf Ghani. Informacje potwierdziło dowództwo USA w Kabulu.

Najdłuższa wojna Amerykanów. Co zrobią z Afganistanem?

Samobójczy szturm, przypuszczony przez talibów na jedną z najważniejszych baz wojennych afgańskiej armii, przyćmił eksplozję amerykańskiej "matki wszystkich bomb", zrzuconej tydzień wcześniej na górskie kryjówki dżihadystów. Analiza znawcy regionu Wojciecha Jagielskiego.

Rosjanie zbroją talibów? Amerykanie nie zaprzeczają

Wysocy rangą amerykańscy dowódcy wojskowi nie zaprzeczyli doniesieniom, że Rosjanie potajemnie wysyłają do Afganistanu uzbrojenie. Ma ono trafiać do talibów walczących z wojskiem USA i wspieranym przez Waszyngton rządem w Kabulu. Historia zatoczyła tym samym koło, ponieważ w latach 80. to Amerykanie wysyłali do Afganistanu uzbrojenie, które służyło mudżahedinom do walki z wojskami ZSRR.