Wojna w Afganistanie

Wojna w Afganistanie

W ataku talibów w afgańskiej prowincji Wardak zginęło w poniedziałek ponad 120 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, w tym ośmiu komandosów. Wcześniej w doniesieniach o ataku na bazę wojskową połączoną z akademią policyjną mówiono o 12 ofiarach.

Pentagon planuje wycofać z Afganistanu około połowy spośród 14 tysięcy służących tam amerykańskich żołnierzy - podaje w piątek AP, powołując się na źródła we władzach USA. Agencja dodaje, że może do tego dojść latem, jednak na razie nie ma ostatecznej decyzji co do terminu.

Co najmniej 10 osób zginęło, a 19 zostało rannych w środę w skoordynowanym ataku talibskich bojowników na teren należący do firmy ochroniarskiej na wschodzie stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformował rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych. Prezydent Aszraf Ghani poinformował w Genewie, że powołał 12-osobowy zespół, który miałby prowadzić negocjacje pokojowe z talibami.

Problemy bezpieczeństwa i ataki na żołnierzy NATO w Afganistanie nie wpłyną na zobowiązania Sojuszu do pomocy w budowaniu sił afgańskich, zdolnych do efektywnej walki w talibami - oświadczył we wtorek podczas wizyty w Kabulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wysoki rangą dowódca, szef rady prowincji i 23 inne osoby zginęły w katastrofie śmigłowca afgańskiej armii, który rozbił się w środę w złych warunkach pogodowych w prowincji Farah na zachodzie kraju. Talibowie twierdzą, że zestrzelili maszynę.

Dowódca afgańskiej policji w Kandaharze generał Abdula Razeka oraz szef wywiadu Abdul Mohmin, zginęli w zamachu podczas spotkania, w którym uczestniczył też amerykański generał Austin "Scott" Miller. Amerykanin nie odniósł obrażeń, mimo że to on miał być głównym celem zamachowca - podaje Reuters.

Do 68 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu samobójczego, do którego doszło we wtorek w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu - poinformowały lokalne władze. 165 osób zostało rannych w ataku. Poprzedni bilans mówił o 32 zabitych i 128 rannych.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że talibowie wezmą udział w konferencji w Moskwie, która odbędzie się 4 września. W rozmowach na temat konfliktu w Afganistanie uczestniczyć mają między innymi delegacje Chin, Pakistanu, Iranu i Indii.