Wojna w Afganistanie

Wojna w Afganistanie

Przebrani za lekarzy uzbrojeni napastnicy zaatakowali główny szpital wojskowy w centrum Kabulu, nieopodal ambasady USA w Afganistanie - poinformowały afgańskie władze i świadkowie. Zginęło ponad 30 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Przywódcy afgańskich talibów zaapelowali do międzynarodowych organizacji pomocowych i zagranicznych rządów o pomoc dla Afgańczyków, cierpiących z powodu ostrej zimy. Wezwano też bojowników, by zapewnili pracownikom tych organizacji "niezbędne bezpieczeństwo".

W stolicy Afganistanu doszło w środę do serii ataków, w których zginęła jedna osoba, a 35 zostało rannych - poinformowało afgańskie ministerstwo zdrowia. Do przeprowadzenia akcji zbrojnych przyznali się talibowie.

W ataku dżihadystów z tzw. Państwo Islamskie (IS) na posterunki sił bezpieczeństwa w Afganistanie zginęło 17 żołnierzy - poinformował w piątek przedstawiciel władz prowincji Nangarhar we wschodniej części kraju, gdzie doszło do starcia.

Ciężko ranny w zamachu bombowym ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Afganistanie zmarł w środę - poinformowały władze w Abu Zabi. W ataku, do którego doszło w styczniu w Kandaharze, zginęło na miejscu pięciu obywateli ZEA.

Rosja jest gotowa na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami NATO, aby osiągnąć wspólne cele w Afganistanie - zapewnił w czwartek dyrektor departamentu Azji w rosyjskim MSZ Zamir Kabułow. Dyplomata udzielił wywiadu rosyjskiej agencji prasowej TASS.

Aż 11418 cywilów zginęło lub zostało rannych w 2016 roku w rezultacie zbrojnego konfliktu między talibami a siłami rządowymi w Afganistanie - wynika z opublikowanego w Kabulu raportu ONZ. To nowy rekord w historii konfliktu.

Dwa lata po oficjalnym wycofaniu się z afgańskiej wojny, Amerykanie po raz pierwszy wysyłają w Hindukusz nowych żołnierzy. Chcą bronić rządu z Kabulu przed nacierającymi coraz śmielej partyzantami. Sytuację w regionie opisuje znawca regionu Wojciech Jagielski.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały, że w przeprowadzonym dzień wcześniej zamachu bombowym w Kandaharze na południu Afganistanu zginęło pięciu obywateli ZEA. Aby upamiętnić ofiary ataku w ZEA ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

Trzy lata temu Nilufar Rahmani została pierwszą pilotującą samoloty w afgańskich siłach powietrznych. Uczyniło to z niej symbol odwagi i walki o równouprawnienie kobiet, przede wszystkim w krajach muzułmańskich. Teraz jednak kobieta "nie może spokojnie żyć we własnym kraju" - pisze na swojej stronie internetowej amerykańska stacja CNN, informując o tym, że Rahmani złożyła właśnie wniosek o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Departament obrony zamierza wyposażyć siły zbrojne Afganistanu w 159 unowocześnionych śmigłowców Black Hawk UH-60+, które są obecnie na stanie jednostek powietrznych USA - podał rzecznik Pentagonu Adam Stump wskazując, że resort wystąpił o zwiększenie budżetu.

Co najmniej 27 osób zginęło, a 35 zostało rannych w poniedziałek w zamachu samobójczym na szyicki meczet w stolicy Afganistanu, Kabulu - podało afgańskie ministerstwo zdrowia. Eksplozja była niezwykle silna. Doszło do niej podczas obchodów święta Arbain.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 13 zostało rannych wskutek potężnej eksplozji w bazie wojskowej NATO w Bagram - poinformowała w sobotę władze prowincji. NATO potwierdziło zdarzenie. Do zamachu przyznali się talibowie.