Ukraina

Ukraina

Prezydent Rosji Władimir Putin mówi o instrumentalizacji kwestii krymskich Tatarów, obiecując jednocześnie pomoc finansową Moskwy dla tej społeczności. Wszystko na dwa dni przed 70. rocznicą deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina.

Obserwatorzy ONZ na Ukrainie stwierdzili alarmujące pogorszenie się sytuacji w zakresie praw człowieka na wschodzie kraju i poważne problemy na Krymie - powiedziała wysoka komisarz NZ ds. praw człowieka Navi Pillay w piątek. Rosja ostro skrytykowała raport.

Prorosyjscy separatyści wycofali się z okupowanych budynków w Mariupolu na wschodzie Ukrainy, gdzie ulice od piątku rano kontrolują patrole złożone z milicji i pracowników lokalnych zakładów przemysłowych, należących do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa.

To jeden z najgorętszych "newsów" w ukraińskim internecie w piątek. W kostiumie kąpielowym (lub bez niego), z papierosami i szampanem. A w tle przemysłowe pejzaże Donbasu. To Irina Fiłatowa, świeżo upieczona "minister" separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej - twierdzi większość użytkowników społecznościowego serwisu VKontakte. Podobnie uważają ukraińskie portale relacjonujące całą sprawę. Ale są też głosy powątpiewające, czy to faktycznie o tę Fiłatową chodzi.

Fraza o strategicznym partnerstwie jest nadużywana, ale spośród państw znajdujących się poza Unią Europejską czy NATO uważamy Ukrainę za naszego jedynego strategicznego partnera - powiedział w Kijowie w piątek szef MSZ Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim ministrem Andrijem Deszczycą.

W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się jak będą wyglądać wybory prezydenckie na Ukrainie, której parlament znowelizował prawo wyborcze tak, aby głosowanie mogło odbyć się w czasie prowadzenia działań bojowych. Sprawdzimy również, co oznaczają słowa Władimira Putina, który z jednej strony apeluje o konsultacje z krajami UE na temat kryzysu na Ukrainie, a z drugiej tuż za granicami tego kraju planuje kilkudniowe ćwiczenia rosyjskiego lotnictwa. Śledzimy również konsekwencje tragicznych wydarzeń w Turcji, gdzie protestujący domagają się dymisji premiera Erdogana. Podsumujemy też przyznanie "Oskarów biznesu" - Nagród PRB im. Jana Wejcherta.

Rosja została zmuszona do wprowadzenia systemu przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - powiedział w czwartek Władimir Putin. A w liście do przywódców europejskich państw prezydent Rosji napisał, że państwa Unii Europejskiej powinny bardziej zaangażować się w dialog na temat gospodarki Ukrainy, zaś Moskwa jest otwarta na konsultacje w spriwie gazu.

Ukraina nie jest w stanie powstrzymać agresji Rosji bez pomocy Zachodu – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca. Dyplomata ocenił, że bez stabilizacji sytuacji we wschodnich regionach jego kraju integracja europejska będzie utrudniona. Tymczasem, jak poinformował, Rosja zamierza 25 maja przeprowadzić ćwiczenia wojskowe w pobliżu granic ukraińskich.

Wśród obywateli Ukrainy, którzy są zdecydowani pójść na wybory prezydenckie 25 maja i już wiedzą na kogo zagłosują, 54,7 proc. popiera biznesmena i byłego szefa dyplomacji Petra Poroszenkę - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Ukraińskie siły antyterrorystyczne zniszczyły bazę separatystów prorosyjskich koło Kramatorska oraz zlikwidowały ich rejon umocniony w Słowiańsku na wschodzie kraju – poinformował w czwartek pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Oficjalny komunikat resortu obrony Ukrainy tak imponująco już jednak nie brzmi.